Ashermanův syndrom je gynekologická porucha charakterizovaná přítomností jizev a srůstů v děloze3. Stěny dělohy se mohou slepit a následně se zmenší nebo zmizí objem dělohy. Pacientky s tímto syndromem mají velký problém otěhotnět, donosit plod a zvládnout bezproblémový porod29. Těhotenství těchto pacientek, když k němu vůbec dojde, je vysoce rizikové.
Více o rizikovém těhotenství v samostatném článku: Rizikové těhotenství.
Dutina dělohy je vystlána sliznicí, která se nazývá endometrium. Endometrium je tvořeno dvěma vrstvami. První z nich je funkční vrstva, která se odlučuje při menstruaci. Druhá vrstva je bazální (základní) a její úkolem je obnovení funkční vrstvy. Poškození této vrstvy vede ke vzniku jizev. Endometrium poškozené jizvami a srůsty nereaguje na estrogen a žena má proto problémy s menstruací1, otěhotněním nebo donošením plodu.
Více o endometriu a endometrióze v samostatném článku: Endometrióza6.
Ashermanův syndrom může ohrozit ženy ve všech ras a věkových kategoriích. Nejvíce se vyskytuje u žen, u kterých byla provedena revize dělohy po porodu nebo po potratu.
Více o revizi dělohy v samostatném článku: Revize dělohy16.
Diagnóza se stanoví na základě klinických příznaků. Pomocí hysteroskopie se zjistí a potvrdí srůsty v děloze. Hysteroskopie je endoskopické vyšetření dutiny dělohy.
Terapie je chirurgická. Metodou volby je tzv. hysteroskopická adheziolýza. Jde o mechanické narušení a odstranění srůstu pod optickou kontrolou. Technicky velmi náročný výkon uvnitř dělohy.
Pacientky často užívají hormonální léčbu (estrogeny), které pomáhají zabránit vzniku nových srůstů a podporují nárůst nové sliznice.
Pravděpodobnost vzniku nových srůstu je vysoká, téměř 20 - 50 %.
U některých případů může dojít ke spontánnímu otěhotnění s následujícím bezproblémovým těhotenstvím a porodem. Některé případy otěhotnění při Ashermanově syndromu mohou být pomocí léčby IVF5, pomocí implantace placenty (v případě, že její vývoj je nesprávný, např. placenta praevia17) nebo pomocí dilatace děložního čípku. Ale také může endometrium na hormonální léčbu reagovat negativně a jediným způsobem, jak založit rodinu, je adopce.
Rizika v těhotenství se liší v závislosti na tom, jak těžké onemocnění Ashermanovým syndromem žena prošla. Bylo-li onemocnění velmi mírné a srůsty byly odstraněny, může žena předpokládat stejně rizikové těhotenství jako každá zdravá žena.
Bylo-li onemocnění Ashermanova syndromu těží, může se žena během těhotenství setkat s následujícími komplikacemi:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu