Antibiotika jsou chemické látky produkované mikroorganismy. První antibiotikum - Penicilin, bylo objeveno v roce 1941. Dnes se používá více než 100 antibiotik. Díky nim bojujeme s bakteriemi, které antibiotika oslabují či zabíjejí. Proti virům či plísním jsou však neúčinná. Antibiotika předepisuje lékař, protože každé antibiotikum je určeno na jiný typ onemocnění.
Ročně spotřebujeme asi 8 milionů balení antibiotik a přitom jejich užití není vždy správné. Uvedeme dva hlavní důvody. První je ten, že naše tělo obývají i bakterie, které slouží v náš prospěch a jsou součástí našeho organismu. Nesprávné indikovanými antibiotiky je zabijeme, čímž narušíme rovnováhu organismu. To nám může způsobit řadu onemocnění. Druhým důvodem, proč bychom neměli užívat antibiotika při každém zakašlání je ten, že bakterie si vůči antibiotikům vytvoří odolnost, stanou se rezistentními. Ty při jejich léčbě později už nezaberou. Takto může vzniknout virus, který žádné antibiotika nezabijí, ale který zabije nás. Zbytečnému užívání antibiotik se dá vyhnout díky CRP testu1.
Pokud trpíte chorobou, která si antibiotika vyžaduje, spotřebujte je všechny, i přesto, že se již cítíte dobře. Pokud máte doma nějaké antibiotika, nepoužívejte je na samoléčbu, ale vraťte je do lékárny. Jen tak můžete pomoci vašemu organismu, kdy bude opět antibiotika potřebovat.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu