Amenorea je nepřítomnost krvácení (menstruace2). Příčina může být fyziologická (těhotenství24, období kojení70, po menopauze2). Může to být i důsledek jiného onemocnění, hormonální nerovnováhy, velkého stresu a pod. U žen v reprodukčním věku je třeba zjistit přesnou příčinu nepřítomnosti krvácení, kterou je třeba léčit, a předcházet tak problémům s otěhotněním a komplikacím, které s amenoreou souvisejí, jako např. osteoporóza nebo změny hmotnosti.
Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.
🎞️ Negativní těhotenský test nemusí znamenat, že nejste těhotná
🎞️ Vše o ovulaci
🎞️ Jak vyvolat menstruaci?
Menstruační cyklus je řízen hormonálně, během cyklu se stimuluje růst folikulů, následně se z něj uvolní vajíčko a děloha se připravuje na přijetí oplodněného vajíčka. Ke krvácení, tedy k menstruaci dochází, pokud nedošlo k oplodnění vajíčka. Krvácení pochází z drobných krevních cévek, které zásobují sliznici dělohy. Spolu s menstruací se odlupuje i děložní sliznice, která každý měsíc roste a vytváří vhodné podmínky pro oplodněné vajíčko.
Menstruační cyklus lze rozdělit do tří fází:
Během každé fáze se mění hladiny hormonů - estrogenu, progesteronu, luteinizačního a folikuly stimulujícího hormonu. Na menstruační cyklus má vliv hypotalamus, hypofýza, vaječníky a děloha. Při poruchách těchto orgánů může dojít k narušení menstruačního cyklu1.
První den menstruace se považuje za první den menstruačního cyklu. Následujících třináct dní menstruačního cyklu patří do folikulární fáze. Hypotalamus začne v této fázi produkovat vyšší množství folikuly stimulujícího hormonu, která má vliv na růst folikulů ve vaječníku. Tyto folikuly začnou postupně produkovat hormon estrogen, který má vliv na sliznici dělohy, která roste a připravuje dělohu přijetí oplodněného vajíčka.
Na konci folikulární fáze začne stoupat hladina luteinizačního hormonu, který pomáhá dozrát vajíčkům, a tak je připravit na oplodnění.
Ovulace nastane přibližně 36 hodin po tom, co se začnou zvyšovat hodnoty luteinizačního hormonu. Během ovulace praskne folikul a uvolní se vajíčko, které může být oplodněno spermií.
Více informací o ovulaci naleznete v samostatném článku Ovulace6.
Z prasklého folikulu vznikne žluté tělísko, které produkuje hormon progesteron. Žluté tělísko připravuje sliznici dělohy na uhnízdění oplodněného vajíčka. Tato fáze trvá přibližně 12-16 dní a je to u každé ženy individuální.
Každá žena má předem stanovený počet folikulů2 již od narození29, je to přibližně kolem 400 folikulů. Puberta3 je období, kdy začínají růst prsa (telarche), přijde první menstruace (menarche). Dalším znakem puberty je pubarche, tedy růst ochlupení v genitální oblasti a v podpaží. Menarche a pravidelný menstruační cyklus vyžaduje normální funkci endokrinního systému, čili hypotalamu, hypofýzy a vaječníků. Poruchy menstruačního cyklu mohou být na úrovni hypotalamu, hypofýzy nebo vaječníků.
Více o období puberty se dočtete v hlavním článku Puberta3.
Ročně se problémy s menstruací objeví asi u 5-7% žen. Na amenoreu má vliv i životní styl a stravování. V zemích, kde je vyšší výskyt dětské obezity, se problémy s menstruací vyskytují častěji.
Mezi faktory, které zvyšují riziko nebo výskyt poruch menstruačního cyklu patří:
Primární amenorea3 je stav, kdy nedojde k nástupu menstruace do 16. roku života. Většina dívek dostane první menstruaci kolem 12. roku. Pacientky s primární amenoreou mohou mít i poruchu sexuálního zrání. To znamená, že vnitřní genitál a prsy se nevyvíjejí.
Sekundární amenorea znamená stav, kdy přestane žena menstruovat po období spontánních menstruačních cyklů.
Samotná amenorea není život ohrožující stav. Je však důležité zjistit její příčinu, kterou je nutno léčit, aby nedošlo ke komplikacím, které amenorea způsobuje.
Důležité je určit a odstranit vyvolávající příčinu a nasadit vhodnou hormonální léčbu. V léčbě má své zastoupení i psychoterapie. Pokud je příčinou amenorey vrozená vývojová vada, lékaři indikují chirurgické odstranění abnormality, v některých případech je nutné udělat plastiku. Hormony se podávají v případě, že je amenorea primární nebo se podávají i jako podpůrná léčba.
Ztráta menstruace je spojena s osteoporózou, čili u žen se častěji objevují zlomeniny a kosti mají menší hustotu. Pravidelná menstruace je známkou toho, že vaječníky produkují normální množství estrogenu a progesteronu. Pozdní nástup menstruace je spojen s trojnásobně vyšším rizikem výskytu zlomenin zápěstí v porovnání s dívkami, které neměly s nástupem menstruace problém. Amenorea může způsobit i neplodsnost, protože ženy s amenoreou mají často už po léčbě problémy s otěhotněním8, někdy selže funkce vaječníků již v mladém věku a žena se tak stává neplodnou3.
V mnoha případech mohou dospívající dívky, které již dostaly menstruaci, zabránit této poruše zdravým životním stylem, neměly by provádět nadměrnou a nepřiměřenou fyzickou aktivitu a měly by si udržovat zdravou, optimální váhu. Primárním poruchám menstruačního cyklu, které jsou způsobeny anatomickými abnormalitami, nelze zabránit.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu