Amyotrofická laterální skleróza, nebol-li ALS či Lou Gehrigova nemoc je nevyléčitelné onemocnění mozku a míchy, které způsobuje oslabování buněk centrální nervové soustavy, které mají na starosti svalové pohyby. Při postupném odumírání buněk dochází k oslabování svalů a následně k celkové nehybnosti. Příčina vzniku nemocní není známá.
Pravděpodobnost onemocnění ALS stoupá s věkem člověka, průměrný věk diagnostikování ALS je 55 let. Lou Gehrigovou nemocí jsou 2krát více ohroženi muži než ženy. Nemoc napadá 2 ze 100.000 lidí a nástup nemoci je u každého nemocného individuální.
Lou Gehrigova choroba (jak se ALS také říká) má tři formy:
Diagnostikovat amyotrofickou laterální sklerózu je velmi obtížné. Pacientům se provádí řada klinických vyšetření a testů, které mají za úkol vyloučit jiné nemoci, které se ALS podobají.
Diagnostika zahruje:
Pacientovi je po diagnostikování ALS předpovězena maximální délka života 2 - 4 roky. Zhruba 8 - 16 % pacientů se dožije 10 let a pouhých 5 % pacientů s nemocí bojuje kolem 20 let. Nemocní umírají na respirační selhání za plného vědomí.
Léčba a léky jsou možné pouze udržovací. Léky jsou zaměřeny na zmírnění příznaků a potíží, které jsou spojeny s tímto onemocněním. Pacientům se může podávat riluzol, který ale není doporučován v začátcích nemoci. Tento lék může prodloužit život o 6 měsíců.
Do léčby je možné zahrnout vazoaktiva a vitamíny B a E. Pro pacienta je vhodná rehabilitace, důležitá je kontrola a sledování u lékařů v oblasti neurologie, logopedie, rehabilitace, sociální, plicní a ORL.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu