Aloimunizace je stav, kdy v organismu dojde k rozvoji imunitní reakce, jejíž součástí je vznik protilátek. K rozvoji mateřské aloimunizaci (izoimunizaci) dochází když má matka krev Rh- a plod je Rh+. Tato situace nastane, když plod zdědí krevní skupinu v rámci Rh rozlišení po otci. Krevní systém ABO na tom nemá žádný vliv. Existují však imunitní2 konflikty i v jiných systémech než Rh16.
K tomu, aby k aloimunizaci došlo, je nutné, aby nastal kontakt krve matky a plodu nebo novorozence7. Fyziologicky jsou oba krevní oběhy od sebe odděleny a krev se vzájemně nemíchá. Avšak při porodu29 nebo jiných porodnických zákrocích a také při některých úrazech může dojít k fetomaternálnímu krvácení. Žena je senzibilizována a následná tvorba mateřských protilátek IgG třídy, které přes placentu9 přecházejí do krevního oběhu plodu, může ohrozit daný plod nebo plod při dalším těhotenství24. Více informací k tomuto téma naleznete v samostatném článku Hemolytická nemoc novorozenců.
Červené krvinky (erytrocyty) označené Rh+ nesou na svém povrchu charakteristické znaky, antigén D, červené krvinky označené Rh- tyto charakteristické znaky na svém povrchu nenesou.
Podmínkou vzniku protilátek v organismu matky, která je Rh- je přestup červených krvinek plodu Rh+ do jejího organismu a krevního oběhu. Tento přestup může nastat při:
Hned když erytrocyty plodu proniknou do krevního oběhu matky, imunitní systém začne tvořit protilátky typu IgG. Tyto protilátky vytvoření proti erytrocytům plodu procházejí placentou a napadají erytrocyty plodu. Destrukce pro plod znamená různě závažný stupeň fetální anémie.
Při klinickém projevu dochází obvykle při 2. těhotenství, protože imunizace (tvorba protilátek) Rh- matek nastává většinou po porodu. Proto první dítě není postižené, protože protilátky se vytvoří až na konci těhotenství. Při dalším těhotenství jsou protilátky už vytvořené, volně přecházejí placentou a způsobují předčasný rozpad červených krvinek (hemolýzu). Plod se snaží nedostatek erytrocytů kompenzovat zvýšenou tvorbou krve v játrech a slezině, tyto orgány jsou proto zvětšené.
K aloimunizaci stačí 0,1 ml erytrycytů plodu.
Léčba novorozence závisí na stupni závažnosti onemocnění. V lehčích případech stačí fototerapie. U těžších případů jsou zapotřebí výměny krve pomocí transfúze, která se někdy musí provádět i během těhotenství.
Podání intravenózních imunoglobulínů může zpomalit rozpad erytrocytů. Při hydropsu se provádí katetrizace pupeční žíly, punkce ascitu a výměnná transfúze.
V prevenci se uplatňuje podávání anti-D imunoglobulinu, který zabrání vzniku protilátek. Podává se do 72 hodin po porodu. Takto se minimalizuje riziko vzniku protilátek a eliminuje se riziko poškození plodu v dalším těhotenství, ke kterému by mohlo dojít v rámci mateřské aloimunizace.
Tato profylaxe se u těhotných s Rh- faktorem často používá už před porodem mezi 28. - 30. týdnem těhotenství a podává se injekce s anti-D globulinem.
Taktéž by se měl anti-D imunoglobulin podat Rh- pacientce po zákrocích jako je např. aminocentéza. Dále po spontánním potratu, po interrupci, po mimoděložním těhotenství. O podávání anti-D protilátek je vždy dobré se poraidt s hematologem.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu