Alergie na chlad či také chladová kopřivka postihuje více ženy, u kterých se během krátkého okamžiku pobytu v chladném prostředí objeví na kůži kopřivková vyrážka. Kritickým bodem pro vznik vyrážky je teplota vzduchu okolo 0 °C, výjimečná je teplota kolem 10 °C. Vyrážka zmizí do 2 hodin od jejího vzniku, onemocnění alergií ale trvá řadu let.
Alergie na chlad postihuje více ženy než muže a to převážně v zimním chladném počasí. Chladová kopřivka se ale může objevit také v letních měsících, např. při pobytu ve velmi studené vodě, při častém pojídání zmrzliny nebo při konzumaci studených nápojů. Příznaky se mohou objevit při pobytu na chladném nebo mrazivém vzduchu nebo při změně prostředí (přechod z tepla do zimy).
Má-li člověk podezření na chladovou alergii, je mu vykonán rozbor jeho anamnézy a proveden chladový test.
Léčba je založena na preventivním podávání antihistaminik před začátkem chladného období. Výjimečně jsou pacientovi předepisovány také kortikoidy, a to když vzniklé otoky znesnadňují dýchání. Pacient by měl používat vhodné krémy do chladného počasí (mastné s měsíčkem), vyhýbat se náhlým změnám teploty a zakrývat si kůži před mrazivým vzduchem.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu