Při kousnutí (píchnutí) hmyzem může vzniknout velký svědící otok. Vzniká jako důsledek reakce přecitlivělosti na sliny vypouštěné hmyzem. Hmyz, který může vyvolat život ohrožující reakci nekouše, ale vstřikuje jed při bodnutí.
Včely a čmeláci píchnou pouze v případě ohrožení, nebo když cítí nebezpečí. Včelí žihadlo nelze po propíchnutí kůže vytáhnout. Včela přijde o žihadlo s jedovatým váčkem i o kus zadečku a zažívacího traktu. Hned potom zemře.
Vosy a sršni jsou velmi agresivní. Mají hladké žihadlo, které se dá po bodnutí snadno vytáhnout.
Pokud vás poštípe včela či vosa, na místě vám vznikne malý pupínek, který svědí. Jde jen o místní reakci na hmyzí jed.
Vzniká bolestivý červený otok, který se může šířit a trvat i několik dní.
Jde o nejnebezpečnější reakci.
Projevy - ztráta vědomí, anafylaktický šok, kopřivka, otoky, zvracení3,průjem1, rýma9, dušení.
Důležitá je barva hmyzu a přítomnost či nepřítomnost žihadla v místě kousnutí. Včelí žihadlo často zůstane v ráně, zatímco vosí obvykle ne.
Pacient s alergickou reakcí musí být vyšetřen alergologem. Protilátky proti jedu lze prokázat v krvi.
U zdravého člověka bez výskytu alergické reakce postačí přiložení ledového obkladu na místo postižené píchnutím. Pokud se jedná o bodnutí včelou je nutné co nejrychleji vyjmout z rány žihadlo. Žihadlo lze vytáhnout pinzetou, nebo jej vyškrábnout nehtem. Pozor na to, aby nedošlo ke stlačení jedovatého váčku.
Nebezpečí otoku a zablokování horních cest dýchacích vzniká při bodnutí v oblasti krku, dutiny ústní, jazyka nebo jícnu. Je nutné v sedě postižené místo chladit a na krk přiložit ledový obklad. Je nutné užít antihistaminikum a vyhledat lékařskou pomoc.
Síťky na oknech, žádné výlety s pohoštěním v přírodě, neslunit se, nepoužívat voňavky a nosit výrazné barevné oblečení - představuje prevenci proti bodnutí hmyzem.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu