Akutní bronchiolitida je akutní probíhající zánět dolních úseků dýchacích cest, zejména bronchiolů, který se vyskytuje nejčastěji u dětí. Bronchioly jsou průdušinky, jsou to nejtenčí dýchací cesty, které se v plicích větví. Charakteristickým znakem je dechová tíseň, dítě má problém nadechnout se.
Akutní bronchiolitida nejvíce postihuje kojence do dvou let. Největší výskyt je zaznamenán kolem 6-ti měsíců života, kvůli tomu, že protilátky od matky nechrání děti před RSV virem. Častěji bývají postiženi chlapci, a to až 2x více než dívky. Bronchiolitida se nejvíce objevuje v měsících leden až duben.
Onemocnění způsobují zejména viry. Mezi původce se zařazují: RSV (respiratory syncytial virus - 85% případů), virus influenzy, virus parainfluenzy, adenoviry a Mycoplazma pneumoniae.
Ve vzácných případech mohou onemocnění způsobit i bakterie: Bordetella pertussis, Staphylooccus aureus, Haemophilus influenzae.
Virus se přenáší kapénkovou infekcí, děti si ho přenesou do očí nebo nosu.
Nejčastějším původcem je RSV (respiratory syncytial virus). Infekce vyvolává otok průdušinek, které se plní hlenem, a tak ztěžují dýchání.
Během prvních dnů (1-7 dnů) onemocnění se příznaky akutní bronchiolitidy podobají zánětu horních cest dýchacích:
Projevy se však postupně zhoršují:
Dítě s akutní bronchiolitidou se musí hospitalizovat. Postup při léčbě:
Akutní bronchiolitida v plně rozvinutém onemocnění má u pacientů, kteří patří do rizikové skupiny, vysokou mortalitu, to je až 33%. Vysoká mortalita je způsobena rozvojem komplikací:
Prevence spočívá v očkování rizikových skupin dětí38. Dítě by mělo být po překonání akutní bronchiolitidy dlouhodobě sledováno v ordinaci pneumologa nebo dětského alergologa.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu