Akné

AknéAkné, latinsky acne vulgaris, je jedno z nejčastějších a nejrozšířenějších chronických kožních onemocnění a velmi časté onemocnění kůže v pubertě3, které kromě fyzických projevů (vyrážky, jizvy) může přivodit i psychické potíže. Proto je vhodné začít s léčbou okamžitě a nečekat na nástup psychických projevů jako je snížené sebevědomí a nebo deprese. Někteří lidé se s ním potýkají i celý život. Během dospívání postihne alespoň jednou 85 - 100 % lidí.

Akné není infekčním onemocněním, tudíž jej nelze přenést na jiného člověka. Onemocnění lze rozšířit pouze na jiné části těla díky škrábání svědících pupínků.

Výskyt

Nejčastěji se akné objevuje na tváři, ramenou, zádech a hrudi. V těchto místech je totiž kůže s velmi vysokou hustotou folikulů a v období dospívání (puberty) jsou to právě muži, kteří tímto onemocněním trpí více než ženy. Muži na akné trpí více i z toho důvodu, že jejich organismus produkuje v nadledvinkách a mužských pohlavních žlázách hormon androgen, který ucpává vývody mazových žláz a tím začne mazová žláza produkovat více mazu, vytváří se tak vhodné prostředí pro bakterie, pleť se více mastí a vzniká bolavý, hnisavý uhřík. Akné obvykle ustoupí po 25. roku života jedince a to samovolně, bez nutných vnějších zásahů.

Po akné zůstávají obvykle na jejich místech malé jizvičky.

Projevy pupínků

První zmínkou o akné jsou pupínky, které nejsou viděny pouhým okem. Jde o mazové kanálky, které jsou zúženy a ucpány odumřelými kožními buňkami, tzv. mikrokomedo. Hromaděním mazu se z něj stává uzavřené komedo, které není taktéž běžně viděno lidským okem, jde pouze při detailním pozorování vidět napnutou pleť. Postupem se objevuje tzv. otevřené komedo, které lidé znají jako černé tečky, objevující se na místě akné, hlavně v T-zóně, což je lidská brada, nos a čelo. V případě, že černé tečky prasknou, tekutina z nich se rozlije pod kůži a poté se na jeho místě zrodí pro všechny známé pupínky, které jsou naplněny hnisem nebo vodnatým roztokem.

Příčiny tvorby

  • dědičnost
  • hormonální aktivita - období puberty, u dívek se onemocnění objevuje zpravidla před začátkem menstruačního cyklu2, později se u žen objevuje v těhotenství24
  • špatné stravování
  • špatná nebo nesprávná péče o pleť
  • podráždění kůže a jakýkoli druh škrábání
  • stres
  • nahromadění odumřelých buněk kůže, které ucpávají póry
  • bakterie v pórech
  • požívání anabolických steroidů
  • požívání léčiv obsahujících lithium, barbituráty a nebo androgeny
  • chronické požívání amfetaminů a podobných léků

Věci, které zhoršují výskyt akné

Akné - nadměrné slunění

  • Kosmetika s vazelínou, lanolínem nebo lauryalkoholem. Přípravky s alkoholem jsou vhodné pouze na zanícená místa, k dostání jsou speciální kosmetiky zaměřené na zanícenou pleť s akné. Lidé s citlivou pletí by se měli přípravkům s obsahem alkoholu vyhýbat.
  • Vlhké a horké počasí zapříčiňuje pocení a způsobuje vznik akné. Je-li člověk příliš citlivý na UV záření, měl by se v létě sluníčku a vlhku vyhýbat a pobývat převážně ve stínu. Při výběru opalovacího krému by se měli zaměřit na ty, které jsou učeny pro mastnou pleť.
  • Nadměrná konzumace mléka (nad 4 dcl denně) napomáhá k nadměrné tvorbě akné. Pokud lidé pijí mléko, tak ani omezení příjmu čokolády a smaženého jídla k nižší tvorbě pupínků nepovede.
  • Menstruace napomáhá při tvorbě akné, ženy by se měly poradit se svým ošetřujícím gynekologem o výběru vhodné antikoncepce, která tvorbu uhrů zmírní.
  • Ohroženi výskytem akné jsou jak aktivní, tak také pasivní kuřáci. I pobyt v zakouřené místnosti rozšiřuje póry a umožňuje tak bakteriím, aby se v nich usazovaly. Akné u kuřáků je charakteristické ucpanými póry s černou "zátkou".
  • Vymačkávání pupínků zhoršuje průběh akné a napomáhá k tvorbě jizviček. Akné by mělo být ošetřeno vhodnou kosmetikou a čistýma rukama. Ženy by měly pravidelně, minimálně 1 do měsíce navštívit kosmetičku, která pleť důkladně a také hloubkově vyčistí.
  • Užívání některých léků může způsobovat vznik akné, např. léky na epilepsii nebo štítnou žlázu. Vitamíny B3, B6 a B12 také vznik tohoto onemocnění podporují.
  • Lidé by se měli vyhýbat stresu a stresovému prostředí. V současnosti je stres a shon součástí každodenního života, lidé by měli ve svém volném čase vhodně odpočívat a nabírat sílu, např. jógou, masážemi, vhodným sportem a zavedením zdravého jídelníčku do svého života. Dostatečný, minimálně 8 hodinový spánek je také velmi důležitý.

Prevence před vznikem

Prevencí před vznikem akné je předcházet příčinám, které mají vznik akné na "starosti". Pleť je důležité šetrně, správně a pravidelně čistit, aby se póry neznečišťovaly okolní špínou a nečistotami. Pleť by se měla optimálně čistit ráno po probuzení a večer než si jde člověk lehnout.

Strava by měla být bohatá na vitamíny a minerály, hlavně zinek. Součástí by měla být také zelenina a ovoce, luštěniny a ryby. Vyhnout by se lidé trpící na akné měli kořeněným a mastným jídlům nebo jídlům, která jsou bohatá na cukry a umělá barviva. Omezit by lidé také měli požívání alkoholických nápojů a kouření.

Léčba

Léčba akné se rozděluje na léčbu:

  • lokální, která se zaměřuje na komedony, u nichž se snaží vyléčit výskyt akné a předejít jejich dalšímu výskytu. Léčba spočívá v podávání desinfekčních přípravků na postižená místa nebo užíváním lokálních antibiotik. Při špatném užívání antibiotik1 může být léčba akné neúspěšná.

Akné a ATB Eryfluid

  • celkovou, která je zaměřena na léčbu celého organismu. Léčba je dlouhodobá a používá se u žen, u kterých má onemocnění těžký průběh. Pacientkám je předepisována hormonální antikoncepce, které zlepšuje průběh akné. Na celkovou léčbu akné jsou pacientkám předepsány také lokální antibiotika.
  • retinoidy - jde o nejúčinnější léčbu, která je doprovázena vedlejšími účinky. Léčba se vážné na lékařský předpis a pacientky jsou lékařem upozorněny na všechna rizika, která jsou s užíváním retionoidů spojena, např. může jít o poškození plodu při užívání retinoidů v těhotenství, u pacientů se může objevit suchá kůže nebo bolest svalů či kloubů.

Jak se vyléčit "sám"?

Akné - léčba otevřeného komeda

  • pravidelná péče o pleť - minimálně 2krát za den si ji vyčistit
  • nepřeháněné čištění pleti, aby pleť nebyla vysušována a tvorba mazu se tak nestupňovala
  • používání kosmetiky pro problematickou mastnou pleť
  • nemačkat a neškrábat zánětlivé projevy akné (pupínky, vyrážky)
  • používání peelingu k čištění pleti - peeling by měli lidé vynechat v případě, že pupínky již mají hnisavý obsah, neboť se mohou vyrážky roznést po celém obličeji
  • používat na pleť hydratační krémy nebo mléka, které mají řidší konzistenci (neucpávají póry)
  • přijímání zdravé, vyvážené stravy s dostatkem vitamínů a minerálů, obzvláště zinku
  • dostatek pohybu
  • pravidelná hygiena (sprcha, mytí rukou)
  • nedotýkat se obličeje (nadměrně)

Akné v těhotenství

Během těhotenství24 dochází v organismu ženy k řadě změn, včetně těch hormonálních. Může dojít ke zlepšení nebo ke zhoršení dosavadního akné, obvykle se stav kůže po porodu vrátí do stavu před otěhotněním. U těhotných žen se nejčastěji akné zhoršuje, především na obličeji, prsou a na zádech. Během těhotenství bývá pokožka ženy navíc citlivější, je tedy třeba opatrně vybírat i přípravky pro péči o pleť a pleť jemně, ale pravidelně čistit. Je ale nutné se vyhnout nadměrnému slunění, dále soláriu, chemickému peelingu a laserovému ošetření pleti.

Více v hlavním článku: Akné v těhotenství5.

Více o akné na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://aknelinka.cz/
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Akné
  3. http://ona.idnes.cz/jak-se-zbavit-akne-0mm-/zdravi.aspx?c=A130318_122618_zdravi_pet
  4. http://nemoci.vitalion.cz/akne/
  5. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-zdrava/pece-o-vlastni-telo/pece-o-kuzi-vlasy-neh...
  6. http://www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=&kat=83&c=248
  7. https://web.archive.org/web/20170102002740/http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/na...

Hodnocení a zkušenosti s akné

Máš zkušenost s akné?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce