Afty

Afty jsou bolestivé zánětlivé změny sliznice úst, které se často léčí jeden až dva týdny. Snad každý z nás již měl aft v puse a dobře tak ví, jak to bolí. O to horší je představa, jak afty musí bolet naše ratolesti, ať už v jakémkoliv věku.
Aftózní onemocnění v ústech dítěte

Možných příčin vzniku aftů je velká spousta. Ať už se objeví u dětí nebo dospělých, je potřeba pečlivě zvážit všechny možnosti vzniku a vyhodnotit, které se mohou týkat právě vás nebo vašich dětí. Každá životní etapa vašich ratolestí má svá úskalí. I věk je tedy potřeba brát na zřetel.

Afty u miminek

Tyto afty bývá těžké vůbec najít, protože miminko ještě nemluví a jediný způsob, jak vyjadřuje bolest je pláč. Jak ale poznat, že ten malý drobeček pláče právě k vůli aftům? Je potřeba sledovat i další signály toho, že by miminko mohlo mít aftík, jako například odmítání jídla, i když je miminko hladové, pláč právě při jídle, pláč při podávání teplého jídla. Jídlo a hlavně teplé jídlo je totiž velmi dráždivý faktor, který aft doslova drásá.

Pokud u svého drobečka najdete aftík, je potřeba se opět zamyslet, zda vás nenapadne příčina. Nedával si váš drobeček něco ostrého do pusinky? Nestrčil si do pusy špinavou ručičku…

Pokud má v pusince pouze jeden aftík, je pravděpodobné, že vznikl právě mechanickým poškozením. Léčit je lze standardními postupy. Pokud se ovšem k jednomu aftu přidají další a další, příčina již může být schovaná někde jinde. V té chvíli je asi lepší se poradit s odborníkem.

Aftíky u novorozenců se mohou objevit i v souvislosti s prvním setkáním s virem herpes, který může vyvolat i velmi bouřlivou reakci a pusinku vašeho drobečka aftíky doslova zasypat. V extrémních případech se mohou nasadit i antivirotika. Více o tomto onemocnění naleznete v samostatném článku Aftózní stomatitida9.

Obecně se při aftech u dětí doporučuje spíše studené, kašovité jídlo (žádné kousky jídla, které by mohly aftíky dráždit) a hlavně trpělivost.

Afty u malých dětí

Pokud vaše ratolest příjde domů ze školky a bude si stěžovat na bolest v pusince, je možné že v ní má aft. Afty u dětí ve školce se mohou objevovat také velmi často z důvodu mechanického poškození nebo špatné hygieny. Je tedy potřeba vašemu předškolákovi vysvětlit, že pokud nechce mít tyto malé bolístka znovu, je potřeba aby si před jídlem umývalo ručičky a při hraní se je zbytečně nestrkalo do pusy. K jídlu dávejte také spíše chladnější stravu a vyhněte se dráždivým jídlům (určitě dítěti nenuťte horký čaj s citronem). Pokud nevíte, které jídla mohou vaše děti dráždit, sami se zamyslete, která jídla nedělají dobře vám. Také poslouchejte vaše děti, co jim vadí, ale v nějaké únosné míře – děti velmi rychle zjistí, že si mohou vymýšlet a snadno toho můžou začít zneužívat.
Afty

Afty u školáků

Afty u školáků už mohou mít více důvodů, proč se objevily. Často může být důvod vzniku aftu také mechanický (žvýkání tužky, okusování pravítka apod.) . U dnešních školáků se už ale může projevit také stres z učení, nátlaku učitelů, spolužáků nebo samotných rodičů na jeho výkon. Mnoho dětí ve škole také může začít velmi rychle růst a s tímto růstem může vznik aftů také souviset – afty se totiž mohou vyskytovat také při nedostatku potřebných vitamínů a stopových prvků. Pokud si tedy na afty stěžuje školák, je potřeba přihlédnout i k těmto aspektům.

Afty v pubertě

Vznik aftů v pubertě by se dal posuzovat již obdobně jako vznik aftů u dospělých. I když si to pořád nechcete přiznat, děti v pubertě začínají chápat tento svět, dělat si na něj svůj názor. Formují svou osobnost a přístup k okolí. Možností, jak přijít k aftu, je tedy stejné množství jako u dospělých. Pokud se tedy afty projeví u puberťáka, je potřeba projít všechny možnosti, proč afty vznikají a na základě toho se rozhodnout, jak postupovat dál.

Příčiny vzniku aftů

Příčin vyvolávajících vznik aftů je hned několik:
Aftózní onemocnění v ústech dítěte

Nedostatek vitamínů a stopových prvků – díky rychlé obměně buněk ústní sliznice potřebuje zvýšený přísun vyživujících látek. Jako jedna z prvních tedy reaguje na jejich nedostatek.

Afty mohou být důsledkem stresu – stres vyvolá přehnanou imunitní reakci organismu na bakterie, které se normálně v dutině ústní vyskytují

Afty mohou vzniknout mechanickým poškozením:

  • Ostrý okraj zubní výplně naruší sliznici a může tak nastartovat vznik aftu.
  • Ulomený zub je také častou příčinou vzniku aftu – pokud vás tedy trápí afty v místě, kde vám sliznici odírá ulomený zub, je potřeba zajít k zubaři a nechat si daný zub zbrousit. Nebojte, obroušení zubu není bolestivé. Pokud máte přece jen ze zubaře strach, tak si představte, jak se vám uleví, až ve vašich ústech nebudou žádné afty.
  • Kousnutí při jídle je jeden z nejčastějších příčin vzniku aftu. Nejen, že kousnutí bolí, ale na jeho místě se vytvoří všem známy nažloutlý nebo bílý puchýřek, který otravuje život další 2-3 týdny.
  • Kartáček s ostrými štětinami může také způsobit vznik aftů. Pokud tedy máte problém s afty, neopomeňte se při nejbližší návštěvě svého zubaře poradit, zda používáte ten správný typ kartáčku.
  • Rovnátka byla v minulosti postrachem všech dětí a dívek. V dnešní době již trend výsměchů typu “plechová hubo” naštěstí mizí a rovnátka se stávají součástí “puberťácké image”. Ovšem každá paráda něco stojí. Afty se při nošení rovnátek dříve či později objeví, protože rovnátka svou přítomností dráždí sliznici ústní a je opravdu jen pouze otázkou času, kdy se objeví. Naštěstí dnes existuje vynikající pomocník při boji s afty jménem Aloclair, který vytvoří na sliznici úst resp. přímo v místě aplikace jemný průhledný ochranný film, který zamezí dráždění odhalených citlivých nervových zakončení. Utiší bolest a pomůže k pohodlnějšímu přežití doby s rovnátky.
  • Byť se to nezdá, tak afty může vyvolat i jídlo - látky vyvolávající afty jsou nejčastěji obsaženy v kořeněných pokrmech, rajčatech, citrusovém ovoci, paprikách, slaných bramborových lupínkách atd.)
  • Afty mohou být i virového původu – dutina ústní je největším zdrojem bakterií. Stačí, aby organismus byl dlouhodobě vystaven fyzickému nebo psychickému vypětí a reakce imunitního systému2 na tyto bakterie nemusí být dostatečná. Výsledkem může být vznik aftů, “koutků” nebo oparů.

Závěrem o aftách

Pokud tedy vaše ratolest bude trpět afty, přečtěte si pečlivě příčiny vzniku a možnosti léčby aftů. Vždy ale pamatujte na jednu věc: je potřeba vznik aftů řešit individuálně. I když máte tři děti, je velmi pravděpodobné, že každé bude mít aft z jiného důvodu. Jedno může mít nedostatek vitamínů, druhé může kousat tužku a třetí může být pod tlakem spolužáků ve škole. Jedině správným určením důvodů vzniku a jejich předcházení je možné se vyhnout opakovanému výskytu aftů.

Více o aftách na modrykonik.cz.

Použité zdroje

  1. Stomatologický informační portál: http://www.dentonet.sk/
  2. Léčíme - Afty cz. https://web.archive.org/web/20120110071122/http://www.lecime-afty.cz/?HTTPS=off

Hodnocení a zkušenosti s aftami

Máš zkušenost s aftami?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lomanta  16. srp 2014

Afty + moučnivka + opruzení + teploty + průjem

Tak tohle všechno si náš malý musel protrpět během pár dní.

K lékařce jsme jeli, když jsem si ráno všimla, že má teplotu a opruzený zadek. Prý se mu tam dostala i mykóza. Potom si všimla, že má aftu v pusince, takže prý to bude nejspíš od herpesu. Dostali jsme vodičku na vytírání pusinky, že prý se mu uleví. Úleva žádná nenastala, noc jsem s ním prochodila po bytě, hrozně brečel, dávala jsem sirupy (nurofen, paralen), mazala calgelem, ale úleva žádná (nebo by to bylo bez nich ještě horší?). Odpoledne ještě dostal žlutý průjem. Druhý den odpoledne, kdy ani po obědě skoro nespal a byl opuchlý nevyspáním, jsem zavolala dr. a ta nám dala prášky na bolest. Bylo to za 5 min 12, protože Samík už nechtěl ani pít, hrozily nám kapačky. I když to stejně cítil, tak alespoň, že začal pít a jíst. Vysadila jsem mu tu emulzi na vytírání, protože jsem myslela, že je jen na bolest a měl místo toho ty prášky.

Ted si říkám, že ji asi nasadím znova, protože Sam má uplně bílý jazyk, takže asi moučnivku. Dnes (5. den od prvních příznaků) jsme první den bez prášků na bolest, jen mažu Aloclarem, ještě to cítí, ale nepláče a spí. Nejspíš je to všechno spojené, nikdy by mě nanapadlo, co všechno si s afty prožijem. Díky tomu jsem už několik dní nekojila a dudlík taky nechce (je mu 16 měs.). Uvidíme, jak to všechno dopadne.
lienkaleninka  15. pro 2013

Strašné afty u našeho Mikička ve 4 letech

Ahoj,

já myslím, že každému na afty zabere asi něco jiného.
Náš malý chytil nejakú virozu - měl 3 dny teploty, dostal antibiotika + B-komplex, laktobacily, kalobu.
4 noci jsme nespali, hrozně řval u jídla + pití a to měl kašovité a vlažný ovocný čajík. Každý den měl nové aftíky na různých místech - na jazyku, na rtech i zvenku. Bylo to hrozné :( Zkusili jsme aloclair gel, ale moc nezabral. Spíš to bylo horší. Pak mu manžel koupil ve zdravé výživě ústní spray s propolisem od české firmy a ten zabral hned druhý den, tak jsme byly moc štastní, že už chudáček nemusí trpět.

Všem přejeme, ať trpí co nejmíň! :-)
2 lidé považují za užitečné
83veronika  13. pro 2013

Propolisová tinktura

Dříve jsem hodně trpěla na afty a téměř nic nezabíralo. Musela jsem si to vždy týden až dva protrpět. Před pár lety mi jeden známý včelař doporučil propolisovou tinkturu. Je to malý zázrak. Už druhý den o aftu ani nevím. Stačí ji vykloktat zředěnou s vodou. Navíc je tinktura výborná na bolesti v krku a celkově působí jako desinfekce ústní dutiny. Kupuji však přímo od včelaře.
regresa  13. pro 2013

Afty

Tohle je bohužel tema, na který bych mohla psát eseje :-(

Začala jsem trpět jako malá. Sem tam jsem měla třeba pár měsíců pokoj, pak to vypuklo nanovo. Stačilo se kousnout, případně, aby mi sjel kartáček při čištění zubů. NIkdy nic nezabíralo, béčkama jsem byla promořena, mazala jsem vším možným...Nejhorší situace nastala, když jsem byla před misí očkována dávkou žloutenky a tyfusem (dvě vakcíny najednou). Afty jsem měla od druhého dne - ale jaké!!! Šest centimetrových a větších kousků strategicky rozmíštěných po puse tak, že se opravdu nedalo jíst, polykat, nic. Tyhle konkrétní se mě držely měsíc a půl. Musela jsem si je užít.

Až o mnoho let později jsem někde četla o citrovalu kapkách. Jelikož jsem neměla co ztratit, rozhodla jsem si je koupit. Začala jsem je kapat, když se mi afty opět objevily. Třikrát denně 15 kapek, do džusu z červených pomerančů (vřele doporučuji, on už hořký je, takže ty kapky nejsou cítit). Afty po pár dnech přestaly bolet a taky růst, po dalších pár dnech jsem je v puse sice měla, ale jakoby nebyly. S kapkama jsem nepřestala ani po jejich zmizení, jen jsem upravila dávku na dvakrát denně 10 kapek. vybrala jsem celou lahvičku...a víte co? Zázraky se dějí :)

Po téhle kůře se mi neudělal ani ten nejmenší aftík několik měsíců a jako bonus jsem nebyla asi tak rok ani jen nachlazená, nedělaly se mi modřiny. Kapky jsem si od tohoto objevu koupila už několikrát, doporučila jsem i kamarádovi, co trpí na afty i na opary a taky mu to pomohlo. Takže přestože jsou drahé, ohledně aftů už spoléhám jen na ně.

Ještě bych měla dodat, že už se mi afty nedělají v takové míře jako dříve, vlastně už mám dlouho klid. Jestli se na mě usmálo štěstí nebo stačilo během dvou let vybrat tři lahvičky tohoto hořkého fujtajblu, netuším, ale jsem za to moc ráda :)
veruunek  13. pro 2013

Afty a zase afty

Já a moje afty jsme tým, který se schází alespoň jednou týdně, z různých příčin. Někdy stačí se omylem po někom napít, někdy je to mechanickým poškozením, jindy stresem, a občas hormonálními změnami. Pokaždé mi na afty zabere něco jiného - někdy vyplachuji pusu peroxidem vodíku (3% dezinfekcí), ústními vodami, někdy cucám pastilky s protizánětlivým účinkem (Strepsils, Drill,...) a někdy namažu Mundisalem.

Takže já zkouším a trpělivě čekám, co zabere tentokrát.
teritera  13. pro 2013

Jazyk plný velkých aft - aftozní stomatitida

Naše malá, když měla asi dva roky a dva měsíce, onemocněla aftozní stomatitidou. Nejdříve mi začala méně jíst a pak i brečet u teplého, čokolády atd. Po jazyku měla obrovské afty- asi 5. Dle Dr. jsme měli pouze mazat gencianovou violetí několikrát denně. Jíst dítě nemusí, ale pít ano. Což u nás byla tragédie. Násilím jsem jí lila vlažný čajík do pusy, aby nemusela na infuze. Afty se začaly hojit asi třetí den, kdy už pomalu začala jíst.
ojika  13. pro 2013

Neocide gel

Ahoj, když měl syn moučnivku, začala jsem hledat nějakou alternativu genciánky. Našla jsem Neocide gel, který nebarví a perfektně zabírá právě na moučnivku, afty a drobné oděrky v ústech (znáte to, když se kousnete zevnitř do tváře).
2 lidé považují za užitečné
lennikk  13. pro 2013

Naše aftové šílenství

Ani nám se v roce a půl aftový útok nevyhnul :/ Nejsme si jistí jestli to malý neměl jako reakci na zubařku, protože první aft se objevil hned 3 dny po kontrole. No ale jak to probíhalo?

Nejdřív na malém nebylo vůbec nic poznat, ale při jídle jsem si všimla, že má něco na jazyku a to 1,5 cm aftu :-( Tak jsem šla do lékárny a první, co nám řekli, že máme mazat mundisal gelem, ale malý u toho strašně brečel. Průbeh se hodně rychle horšil, do druhého dne ráno, teploty a plná pusinka aftů. Pomalu nám přestával jíst. Odpoledne už jsme nevydrželi a jeli na pohotovost. Malý dostal antibiotika a doporučení: tantum verde a vysoké dávky nurofenu. Doktorka nám řekla, že může dostat až 3ml nurofenu, že má hrozné bolesti.

Vrátili jsme se domů a začali aplikovat vše, co jsme mohli, ale horšilo se to čím dál tím víc.
Malý začal odmítat veškeré jídlo a bohužel začínal bojkotovat i pití, ale naštěstí lahev s dudlíkem jsem do něj vždy nějak natlačila. Dostával v mlíce i veškeré léky, pak nechtěl žádný dávkovač na léky ani vidět.
Každá noc byla horší a horší, řev neutichal, několikrát jsme jeli v noci uspávat v autě. Nedalo nám to a znovu jsme jeli k doktorce, ta nám pouze řekla, vydržet, že na to nic není.

Nakoupili jsme další věci v lékárně, vit. B a citrovital kapičky i gel. prostě jsme na něj zkoušeli úplně všechno. Malému se to rozlezlo i venku na pusince :-(
Naše utrpení skončilo asi po 14dnech. Výsledek 1,5kg dole a jsme bez dudlíku (malej teda od té doby hrozně spí). S manželem jsme se shodli, že to bylo nejhorších 14dní v našem životě.

Všem přeji silné nervy a hlavně do dětí tlačit tekutiny, jinak hrozí nemocnice a kapačky. Nám se naštěstí povedlo do malého furt tlačit sunar.
medi_ivca  13. pro 2013

Afty na podzim

Na afty trpím hodně, hlavně na podzim. Stačí malá oděrka a už je z toho afta. Velká, bolestivá. Dlouho jsem používala fialku. Pak mi v lékárně poradili používat roztok z propolisu.
Od té doby ho používám, je účinější a lépe se rána hojí.
svoba  12. pro 2013

Růst zoubků a afty

Když bylo synovi 15 měsíců začaly mu růst stoličky. Byl náladový, uplakaný. Jednou jsme si všimli, že má velký aft. Nejdřív jsme potírali genciánkou několikrát denně. Pak mi někdo poradil mazat Mundisalem. Ten pomohl okamžitě.

Vždy při růstu nového zubu syn aft bohužel má. Ale den dva mazání mundisalem a je to v pořádku.
zuuuzaaa  12. pro 2013

Co na afty?

U mě se afty vyskytují sice jednou za čas, ale mám v puse vždy doslova kráter - velkou díru, nejčastěji používám genciánovou violeť - fialku a užívám B-complex. Když jsem chodila do práce, tak mi to kolegyně vždy spálila takovou vodičkou, ale bohužel si nepamatuji jak se to jmenovalo a do 2 dnů jsem měla po aftě

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce