Zavinovačka

Zavinovačka je speciálně tvarovaný kus látky nebo peřinky, který slouží k zavinování dětí. Existuje řada různých typů zavinovaček a způsobů, jak miminka zavinovat. Zavinování je tedy mezi maminkami i mezi lékaři poměrně kontroverzním tématem, možné benefity a možné nevýhody zavinování je třeba zvažovat vždy podle konkrétního dítěte, jeho projevů a podmínek pro péči o něj.

Zavinovačka a dysplazie kyčelního kloubu

Rozhodnou-li se rodiče své dítě zavinovat do jakéhokoliv typu zavinovačky, měli by se ujistit, že dítě zavinují správně. Nesprávně použitá zavinovačka hlavně v dolní části těla může uvolnit klouby dítěte a poškodit měkké chrupavky kyčelního kloubu, což může vést k dysplazii kyčelního kloubu. Vývojová dysplazie kyčelního kloubu je u novorozenců velmi častá. Na dysplazii má vliv rodinná anamnéza, porody koncem pánevním13 a pohlaví dítěte122 (u holčiček je pravděpodobnost dysplazie větší).
Zavinovačka

Pravděpodobnost vzniku dysplazie kyčelního kloubu lze snížit tím, že při zavinování dítěte se rodiče ujistí, že má dítě dostatek místa pro své nožičky ve spodní části zavinovačky. Dítě by mělo bez problémů ohnout své nožky nahoru a také do dálky.

Zavinovačka - možná rizika a přínosy

Zavinovačka

  • za jednoznačně nevhodné pro správný a zdravý vývoj kyčlí bylo prokázáno těsné zavinování nožiček, zvláště, pokud jsou zavinuty rovně natažené,
  • zavinovačka pomáhá zklidnit miminka, která jsou separována od matky - např. novorozence v inkubátoru, pozitivní efekt zavinování separovaných dětí byl prokázán především u předčasně narozených dětí, omezený prostor v zavinovačce miminku navozuje pocit, jako by bylo stále v děloze3, preferováno by ale mělo být klokánkování3,
  • zavinuté miminko by mělo spát jedině na zádech, při spaní na břiše se významně zvyšuje riziko SIDS, zavinovat by se tedy mělo přestat v době, kdy se miminko začne otáčet ze zad na bříško (přibližně po 4. až 6. měsíci),
  • zavinovačka by se měla používat pouze při spánku, jinak by mu měla být ponechána volnost pohybu ručiček a nožiček, aby nebyl narušen motorický vývoj dítěte8,
  • místo zavinování by měl být preferován těsný fyzický kontakt17 maminky (nebo i tatínka) s miminkem, jako je kojení70 tzv. na požádání, nošení49, společné spaní29, tělo matky je pro dítě fyziologickým a nejvhodnějším prostředím, při separaci miminka od maminky, tedy i při odděleném spaní kojenců v bezpodnětném prostředí postýlky22 a zavinovačky, dochází k dezorganizaci cyklů spánku6 a příjmu potravy, miminko se budí příliš hladové, pláče, rozhazuje rukama, kope a propíná se, nemusí již být ochotné se přisát k prsu a to navíc správně, navíc jak separované miminko i několik hodin nepřirozeně hluboce spí, nemusí být schopno se při apnoické pauze probudit a zvyšuje se riziko SIDS,
  • zavinovačka může pomoci velmi dráždivým, neklidným dětem, které mají silný Moorův reflex (Moro reakci), kdy vleže rozhodí ručičky do stran, nožičky pokrčí a poté ručičky a nožičky přitáhne k bříšku, preferován by ale i u nich měl být těsný fyzický kontakt s matkou,
  • zavinovačka pomáhá malému miminku udržovat tělesnou teplotu, na druhou stranu s sebou nese riziko přehřátí a tělesnou teplotu mnohem lépe pomáhá udržovat kontakt s matkou (či otcem) kůži na kůži.

Video: Jak zdravě pro kyčle zavinout miminko - video (ENG) ( ukázky způsobů zavinutí jsou po druhé minutě videa)

Zavinovačka a její typy

Zavinovačky se vyrábějí z různých materiálů a je vhodné vybírat takové, které mají atesty i pro malé děti. I pro miminka s citlivou kůží bývá vhodná 100% bavlna nebo bambusové vlákno.

Klasická zavinovačka (povijan)

Zavazuje se na tkaničky, bývá vycpaná peřím nebo novější typ dutým vláknem. Obvykle neumožňují pevné zavinutí ručiček a příliš pevně fixují nožičky. Je ale možné spodní tkaničky nezavazovat. Klasické zavinovačky bývají u většiny typů bílé a mohou být s krajkou nebo bez ní.

Klasická zavinovačka poskytuje dítěti7 stejný pocit bezpečí, jako zažilo u maminky v bříšku. Dítě je při zavinutí klidnější a cítí se bezpečněji než kdyby leželo pouze přikryto dekou nebo peřinkou. Pomocí zavinovačky se děti snáz zvedají, lépe se jim spí6 doma v postýlce22 nebo venku v kočárku.

Klasická zavinovačka se dělí na:

  • Čtvercovou zavinovačku mající rozměry 75 x 75 cm a zavazující se na tři řady stuh.
  • Obdelníkovou zavinovačku, která se používá ve většině porodnic24.

Klasická zavinovačka (povijany)

Rychlozavinovačka

Jedná se o čtverce, často vyplněné dutým vláknem nebo ovčím rounem, které se po zavinutí zapínají na suchý zip nebo pomocí vázačky. Zavinovačka tzv. rychlozavinovačka je vhodná pro děti již od narození. Vyrábí se např. pod značkami Aesthetic, Babyrenka, Gadeo, Kaarsgaren, little angel (Dita Tábor), Lodger, Pech, Scarlett.

Zavinovačka

Kokony pro novorozence

Prodávají se šité z elastických materiálů se zipem, např. ergoPouch, Mamas&Papas, Puckababy. Lze je vyrobit i pletené.

Pružná čtvercová zavinovačka

Pružná zavinovačka ve tvaru čtverce umožňuje pevné zavinutí ručiček (tzv. dle Karpa) a při tom ponechávají nožičky volné. Lze ji používat i jako deku. Levnější, ale na provedení zavinutí náročnější, variantou jsou velké bavlněné nebo bambusové pleny. Tento typ zavinovaček vyrábí například aden+anais, Anavy, ergoPouch, Haipa Daipa, Kikko XKKO, Skapi.

Speciálně tvarovaná elastická zavinovačka

Zavinovačka se obvykle zapíná na suchý zip, umožňuje pevné zavinutí ručiček (tzv. dle Karpa) a při tom ponechávají nožičky volné. Tento vyrábějí například značky aden+anais, Babymoov, Candide, Ergo baby, Kiddopotamus, Lodger, Mamas&Papas, Red Castle.

Speciálně tvarované elastické zavinovačka

Zavinovačka s kapsami na nožičky

Je většinou určená do kočárku nebo autosedačky, prakticky se nachází na pomezí mezi zavinovačkou a fusakem. Zavinovačka se vyrábí se z různých materiálů a s různou mírou zateplení. Čistě bavlněné typy lze používat i doma nebo v teplejším počasí, na podzim bývá vhodná kombinace uvnitř bavlna a vně flís, na zimu se vyrábějí zateplené flísové. Zavinovačka s kapsami na nožičky se vyrábí hlavně pod hlavičkou značek Babyrenka, Emitex, Puckababy, Red Castle, WallaBoo.

Zavinovačka s kapsami na nožičky

Návod, jak zavinout dítě do pleny nebo deky

  1. Deku nebo plenu položte na rovný povrch ve tvaru kosočtverce. Založte dospod horní roh zhruba o 6 cm a vytvořte tak rovnou hranu.
  2. Polože dítě na záda tak, aby horní rovnou hranu mělo dítě na úrovni ramen, resp. pod hlavičkou.
  3. Levou ruku dítě položte rovnoměrně s tělem. Vytáhněte roh deky u levé ruky a dejte jí dítěti přes rameno a zastrčte roh deky nebo pleny pod dětská zádíčka na pravém boku.
  4. Položte pravou ruku dítěte podél těla. Vytáhněte pravý roh deky nebo plenky a dejte ji dítěti přes rameno a hruď a zastrčte ji pod záda na levém boku.
  5. Spodní rohy deky nebo plenky zatočte (zamotejte) a zastrčte volně za dítě. Ujistěte se, že má dítě obě nohy ohnuté v kolenou a směrují nahoru a ven od těla. Boky dítěte se mohou pohybovat, stejně jako se volně pohybují dětské nožičky.

Více o zavinovačce na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/01/13.pdf
  2. http://pediatrics.aappublications.org/content/120/4/e1097.long
  3. http://www.mojebetynka.cz/dite-je-na-svete/miminko/zavinovani-miminka-to-miluji-rodice-uvitaji
  4. Harvey Karp: Nejšťastnější miminko v okolí
  5. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/deti-si-nedokazi-prijem-potravy-kojeni-ridit-samy-/
  6. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/zavinovani-miminka-/
  7. http://cosleeping.nd.edu/assets/31969/mckenna_et_al_2007.pdf
  8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19489802
  9. http://www.zavinovacky.com/
  10. http://www.babycenter.com/0_swaddling-your-baby_125.bc (ENG)

Hodnocení a zkušenosti se zavinovačkou

Máš zkušenost se zavinovačkou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
zebruska  7. dub 2015

Rychlozavinovačka 2 měsíce, plena do 3

Babička měla touhu nám koupit zavinovačku s mnoha kanýrky, volánky. To jsem jí zamítla a vybrala si větší fleesovou zebrovanou, pak jsme měli ještě rychlozavinovačky pevnější, menší. Po příjezdu z porodnice potřeboval být Zdenda zavinutý (nohy ano, ruce volné). Po měsíci se to obrátilo, potřeboval zavázané ruce, jinak se budil. Vzhledem k tomu, že ze zavinovačky se vyšermoval, zavinovala jsem do velké pleny/osušky. Od tří měsíců spí nezavinutý klidně... Rychlozavinovačky měl 2 měsíce, pak z nich vyrostl. Ze začátku pomohly i s manipulací a chováním.
cervenejablko  7. dub 2015

Rychlozavinovačku jsme využili na 100%

Před porodem jsem si myslela, že nebude potřeba, měli jsme jednu rychlozavinovačku a jednu zavinovačku ještě po mně. Pak jsme ještě od babičky dostali jednu rychlozavinovačku.

Po porodu jsem malou zavinovala na spaní, byla tak zvyklá z porodnice. Zkoušeli jsme dát i bez zavinovačky, ale byla neklidnější, tak jsme zase začali zavinovat.
Když přijela návštěva nebo jsme někam jeli, brali jsme zavinovačku a malou si příbuzní chovali jen v ní. Ne každý je totiž zvyklý chovat malé miminko, co ještě neudrží hlavičku, líp se jim chovala a já byla klidnější, že je chráněná.

Teď už malá spí ve spacím pytli, protože i ta největší zavinovačka je jí krátká, tak jsem ji začala učit na spací pytel.
Ale návštěvám ji pořád dáváme zavinutou, přestaneme s tím, až udrží hlavičku. :-)
rituska88  14. únor 2015

U nás bez úspěchu

Do výbavičky jsem pořídila 3 krásné zavinovačky, jedna z nich byla sněhobílá s modrou mašlí a já se těšila, jak si v ní synka vyfotím... Bohužel, náš chlapeček nepřišel zavinování na chuť - neměl rád, když byl v něčem stažený, nejraději ležel jen tak pod peřinkou.

Když byl neklidný, sestřička u pediatra mi radila, stáhnout mu ručičky do pleny nebo do zavinovačky - jenže on byl pak ještě neklidnější a házel sebou tak dlouho, dokud se z toho nevyprostil. :-) Doktor i sestřička se divili, že naše miminko je výjimka, že většina miminek má zavinování ráda.

Takže jsem zavinovačky pěkně schovala a doufám, že ještě někdy budeme mít miminko, které se bude zavinovat rádo.