Smutnou skutečností je, že v České republice umírají desítky dětí na syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS). Jeho příčina přitom zůstává nevyjasněná a lze pouze několika opatřeními snížit riziko, že nastane. Jaké to jsou, se dozvíš na následujících řádcích.
Příčiny syndromu náhlého úmrtí kojence jsou neznámé.
Scénář tragické události bývá de facto vždy stejný: rodiče do postýlky uloží zcela zdravé miminko, u kterého nic nenaznačuje tomu, že by se mělo něco dít. Když ho ale jdou po nějakém čase zkontrolovat, nedýchá…
Náhlé úmrtí kojence se týká dětí do jednoho roku, přičemž nejčastěji postihuje kojence ve věku druhého až čtvrtého měsíce. Proč k němu dochází, ani odborníci nevědí. Znají pouze rizikové faktory.
Důležité: U žen, které v těhotenství kouří, se rizikové faktory mnohdy sdružují, protože právě u nich bývají častější předčasné porody, a tím pádem mají novorozenci nízkou hmotnost a hůře sají, což přináší potíže s kojením.
Monitor dechu nepatří mezi preventivní pomůcky, ale dokáže upozornit na zástavu dechu, jakmile k ní dojde. Okamžitá první pomoc pak může miminku zachránit život. Investovat do tohoto zařízení se proto opravdu vyplatí.
Monitor dechu si lze také zapůjčit v porodnici nebo u různých organizací, kde je dbáno na to, aby byl připravený k dalšímu použití. Pokud ale zvažuješ koupi monitoru z druhé ruky, je lepší ho nechat zkontrolovat v příslušném servisu, výrobci navíc u monitorů do postýlky doporučují přikoupit novou snímací plochu.
Monitor dechu je v dnešní době už zcela běžnou výbavou pro miminko, díky které rodiče mohou předejít úmrtí dítěte na syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS), tedy na selhání dechu, dušení, či dávení během spánku. Mnoho nastávajících maminek se snaží udělat maximum, aby bylo jejich děťátko v bezpečí. Monitor dechu, který je citlivý na dětské dýchání, se může stát ideálním řešením, jak mít děťátko během spánku pod kontrolou. Tyto přístroje mohou ale vydávat také falešné poplachy a rodičům tak způsobit spíše strach a úzkost než očekávaný klid a "jistotu".
Může se stát, že dojde k falešnému poplachu. Nicméně je určitě lepší párkrát zjistit, že žádný problém nenastal, než zažít to nejhorší, co se rodičům může stát.
Když se ozve alarm monitoru dechu, postupuj následovně:
Resuscitace dětí je soubor postupů k docílení co nejrychlejší obnovy dostatečného spontánního oběhu okysličené krve v organizmu při jeho zástavě. Podporuje nebo nahrazuje základní životní funkce, jakými jsou dýchání, krevní oběh a druhotně vědomí. Resuscitace je poskytována postiženému na místě vzniku náhlé, život ohrožující příhody, kdy jsou vážně ohroženy životně důležité funkce
Někdy se traduje, že se SIDS rozděluje na pravé a nepravé. Jde ovšem o mýtus, protože syndrom náhlého úmrtí kojence je pouze jeden a nerozlišuje se u něj více typů.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Jan Boženský
Ať už tě trápí strach ze SIDS, nebo cokoliv jiného, Modrý koník je tady pro tebe.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu