Růst zubů sice začíná v kojeneckém věku, ale první zárodky budoucích mléčných zoubků se zakládají už ve velmi ranném
stádiu nitroděložního života plodu a jejich vývoj potom probíhá i v dalších fázích těhotenství. Dokonce i základy k tvorbě stálého chrupu vznikají ještě v době před porodem29.
Rozhovor se zubní lékařkou MDDr. Martinou Nortíkovou.
V rozhovoru se zubní lékařkou MDDr. Martinou Nortíkovou najdete odpovědi na tyto otázky:
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory na YouTube kanály Modrého koníka:
🎞️ Horečka je pro organismus do určité hranice prospěšná.
🎞️ Co byste měli vědět, pokud se chystáte na DOVOLENOU (s dítětem i bez něj).
🎞️ Vychovávám děti jinak: Nechci být autoritou.
V tomto období je důležité, samozřejmě nejen z hlediska budoucího stavu dětských zoubků, zejména složení stravy budoucí maminky. Pestré složení jídelníčku by mělo zahrnovat dostatek vápníku, vitamínů a minerálních látek, které se, mimo jiné, při tvorbě zubů spotřebovávají.
Zuby rostou u kojenců v průběhu prvního roku života. Sice se Július César, Ludvík XIV. a Napoleon narodili se zubem v ústech, většina miminek se rodí bezzubá. K samotnému prořezávání prvních mléčných zoubků dítěte dochází potom až mezi šestým a třicátým měsícem života dítěte. První zoubek se prořezává okolo šestého měsíce. Prořezávání zubů je jako loterie. Někdy rostou celkem nenápadně a nikdo si jich ani nevšimne. Potom je to překvapení, když uslyšíte, jak zacinkala lžička, když se dotkla špičky řezáku. Budete hrdá na své miminko! Scénář růstu může být i katastrofický: pláč, červená líčka, červený zadeček, řídká stolice ... a potom se zoubek prořeže ven z dásně a nastane úleva.
U většiny dětí má růst zubů stejný průběh:
Nejprve se ukážou řezáky. Střední dolní řezáky se objevují okolo 4., v průměru okolo 6. až 10. měsíce, okolo 8. až 11. měsíce následují dva střední horní řezáky. S těmito ostrými špičkami už bude brzy miminko vypadat jako malý hlodavec. Okolo 8. až 12. měsíce přijdou na řadu oba boční horní řezáky a vzápětí, asi v 10. až 16. měsíci, následují oba dolní boční řezáky. Potom následují první čtyři stoličky - 2 dole, 2 nahoře - vystrčí špičky současně okolo 14. až 18. měsíce. Po nich se okolo 16. až 22. měsíce prořeže nahoře i dole po dvou špičácích, jak naznačuje jejich název, podobají se tesákům šelem. Jen je ukázat, když má dítě hlad jako vlk! Mezi 22. a 32. měsícem narostou další čtyři, zadnější, stoličky - 2 dole, 2 nahoře - a ukončí výzdobu dětského chrupu. Spolu to představuje 20 kusů ... to je výbava, kterou dítě získá do tří let.
Většině dětí rostou zuby podle stejného schématu, ale v reálném životě je možné vše: první zoubek se objeví, když má tři měsíce, první špičáky před dovršením jednoho roku a nebo žádný zub u ročního dítěte.
Na pobavení druhých se může stát, že jako první narostou boční řezáky. A když se miminko usměje, podobá se trochu na Drákulu. Ještěže ostatní zuby přijdou rychle na pomoc! Všechno je v pořádku, vždyť nikdo nikdy nepoznal dítě, kterému by nakonec zuby nenarostly.
Většina z nás už zažila bolest zubů. A přesně to cítí i Vaše dítě, když mu zoubky rostou s problémy. Netvařte se bezradně při pohledu na miminko, které křičí a přitom si tře svou pěstičkou dásně v ústech. Pomozte mu, podejte mu kousátko, do kterého se může zakousnout a nebo jinou hračku. Pokud ho nic nedokáže uklidnit, potírejte mu bolestivé dásně speciálním zubním gelem, popřípadě mu dejte léky2 proti bolesti, v dávkování přiměřeném jeho věku a hmotnosti.
Většina dětí po dobu prořezávání zoubků ve zvýšené míře slintá a reaguje podrážděně.
Většina z nás zažila bolest zubů. A přesně to cítí vaše dítě, když mu rostou zoubky. Pokud miminko křičí, pláče a přitom si pořád strká pěstičku do pusinky, pomožte mu a dejte mu nějaký vhodný předmět na kousání nebo použijte jiný úlevový prostředek.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu