Péče o batole je náročnější, neboť vyžaduje dělat vše samostatně a tím se učit novým věcem, ať už jde o koupání, čištění zubů, krmení se nebo ukončení plenkového období. Batolata2 by se měla učit dělat věci samostatně, ne z důvodu, aby měla maminka méně práce, ale aby bylo dítě samostatnější, jeho schopnosti se daly použít v kolektivu dětí na pískovišti1, ale také v jeslích nebo ve školce9. Každé dítě je ale jiné a nové věci se naučí v různou dobu, nejlépe se danou činnost naučí, pokud o ni projevuje zvýšený zájem - prochází tzv. senzitivním obdobím1.
Video: Večerní rutina maminky
Vývoj batolete
Jak dítě roste a co by mělo zvládat a umět v jednotlivých etapách svého batolecího období, se dočtete v samostatných článcích, které jsou rozděleny do skupin s 6-ti měsíčními rozestupy:
Mnoho batolat nemá rádo vodu a dobu koupání. Jak tedy dětem pobyt ve vaně během koupele zpříjemnit?
přidat do koupele pěnu, aby vytvořila bubliny, se kterými si dítě může hrát,
koupání zpestřit kreativitou - nákup pastelek nebo barev do vody nebo písmenek nebo hraček, které se dají pomocí vody "přilepit" na kachličky nebo vanu,
zapojit dítě do koupání, ať si umyje určité části těla nebo ať umyje rodiče, který se s dítětem zároveň koupe,
k oplachování používat barevnou dětskou žínku nebo kelímek k oplachování vlasů a mydlinek z těla,
některé děti se cítí bezpečněji v dětské vaničce27 než ve velké vaně,
děti mohou bojkotovat také koupání všeobecně, nejen ve velké vaně, ale i v dětské vaničce, je proto dobré udělat krok zpět a omývat dítě pouze mokrou žínkou jakoby bylo novorozencem,
když dítě nechce ve vaně sedět, je možné mu nabídnout během koupele stání, po čase se dítě osmělí a zase si sedne,
používat dětskou kosmetiku, která nedráždí oči a pokožku,
koupit dětem sprchovou hlavici, která vypadá jako zvíře nebo koupit dětskou sprchovou podložku,
pro jistotu posadit dítě i na nočník3 než jde do vany.
Čištění zoubků
Jak by si děti měly správně čistit zoubky, aby se předešlo vzniku zubního kazu3?
děti by měly mít malý a měkký kartáček,
zuby je možné čistit malý množstvím zubní pasty (má-li dítě méně než 2 roky, měla by být zubní pasta o velikosti zrna rýže, po 2. narozeninách má mít velikost kuličky hrášku a děti starší 5 let smí používat pastu o velikosti fazole),
zuby čistit ráno a večer po jídle,
čistit by se měly vnitřní i vnější strany zubů vč. povrchu jazyka, na kterém se ukládá množství bakterií, způsobujících zápach z úst,
když jsou děti větší, naučit se vyplachovat si pusu vodou,
koupit vždy nový zubní kartáček, jakmile se současný zubní kartáček začne třepit,
někteří zubní lékaři mohou dítěti doporučit i používaní dentálních nití.
Kdy si děti zvládnou čistit samy zuby?
Každé dítě je individuální, ale když je ochotno a schopno si zuby vyčistit, mělo by mu to být umožněno. Samozřejmě, že dítě není natolik schopné, aby zuby zcela zbavilo zubního plaku1. Rodiče by proto dítěti měli zuby po jeho samostatném čištění ještě dočistit. Dítě si zvládne samo bezchybně umýt zuby kolem 7. roku věku.
Pokud si dítě nechce čistit zuby samo:
měla by maminka koupit zubní kartáček s oblíbenou postavičkou,
nakoupit více kartáčků v různých barvách, aby si dítě mohlo vybrat ten, který zrovna chce.
Dítě by mělo navštívit zubního lékaře po 1. roce věku. Poté se zubní lékař domluví s rodičem na pravidelných zubních prohlídkách a kontrolách.
Spánek batolat
Spaní dítěte je jeden z nejnáročnějších úkolů rodičů. Až 1/3 dětí trpí nějakým spánkovým problémem, který dětem znesnadňuje dostatečně dlouhý spánek.
Více se o dětském spánku dočtete v samostatném článku: Dětský spánek6.
6 základních chyb při dětském spánku:
Dítě chodí spát příliš pozdě - dostatečný spánek neumožňuje dítěti noční bdění a výskyt nočních můr. Dítě, které jde spát unavené, má problémy s usínáním a spaním přes celou noc. Děti potom vstávají dříve a jsou nevyspané, než kdyby šly spát ve vhodný čas. Rodiče by se neměli spoléhat na to, až si dítě začne mnout oči, zívat nebo plakat. Batolata by měla v noci spát zhruba 12 hodin.
Rodiče se spoléhají na pohybovou aktivitu při uspávání dítěte - pokud dítě usíná v náruči rodičů nebo v kočárku, měla by maminka po usnutí dítěte s houpáním ihned přestat a nechat dítě v klidu spát. Spánek v klidovém prostředí přináší dítěti daleko větší odpočinek, maminka si může sednout na lavičku a užívat si ticho, odpočívat a nabírat síly na další část dne.
Stimulace v říši snů - smysly dítěte by neměly být před spánkem nadměrně stimulovány (např. zapnutá televize, počítač nebo telefon či zapnutý kolotoč nad postýlkou, který nejen hraje, ale také svítí). Starší děti rozptyluje také nadměrné množství hraček v posteli. Dítě by při večerním spánku mělo vědět, že je tma a že se v noci spí. Mladší batolata by měla mít v místnosti téměř 100 % tmu, starší děti mohou mít tlumené noční světlo, které zklidní jejich obavy z nočních můr. V žádném případě by ale děti neměly mít před spánkem zábavu, která je nabudí a děti poté nechtějí spát.
Neakceptování spánkové rutiny - rutiny během usínání nebo uspávání dítěte mají svůj význam a dítě je poté klidnější, např. po koupání dítě povečeří, rodiče mu přečtou pohádku3, zhasne se světlo a dítě spí. Rutina při uspávání by neměla být vynechána ani u starších dětí, i když si rodiče myslí, že děti už jsou na to příliš velké nebo se rodiče cítí unavení.
Nesoulad - když je dítě párkrát do týdne ufňukané, rodiče povolí a nechají dítě spát u nich v posteli nebo se sourozencem či dokonce posunují čas k uložení do postýlky. Dítě by mělo vědět, která postel je jeho a že se v ní spí po celou noc. Existují samozřejmě výjimky, kdy dítě spí spolu s rodiči29 od narození a je ke společnému spaní vedeno a je tak i vychováváno, nebo může být nemocné, má noční můry nebo je venku silná bouřka, atd.
Rychlý přechod z dětské postýlky22 do velké postele7 - mnoho rodičů se domnívá, že při oslavách 2. narozenin je dítě připraveno jít do velké postele. Tento přechod může u dítěte způsobit časté noční probouzení nebo vstávání v časných ranních hodinách. Rodiče by měli počkat, až bude dítě na velkou postel připraveno, většinou jde o věk okolo 3 let, kdy dítě vydrží samostatně ležet v posteli, aniž by vstávalo a šlo si třeba hrát.
Odplenkování
V batolecím období si děti uvědomují, že vykonávají svou potřebu do plenek33. Jak poznat, kdy je ten pravý čas, aby dítě přešlo na nočník a uvědomovalo si a říkalo si, že je čas vyčůrat se jinak než do plenky?
Více o vhodné době k přechodu z plenek na nočník (a nejen o ní) se dozvíte v samostatném článku na téma Odplenkování8.
Kojení batolat
Jak dlouho je vhodné batole kojit? Má mateřské mléko7 ještě nějakou výživu? Jak dítě odstavit od kojení70?