PCOS nebo také syndrom polycystických ovárií, PCO (polycystic ovary syndrom) popřípadě Stein-Leventhalův syndrom je syndrom charakterizovaný zastavením ovulace6, nepřítomností menstruace2 (amenorea3), neplodností3 a ochlupením na u žen nezvyklých partiích.
Za normálních okolností jsou folikuly uvnitř vaječníků působením hormonů z hypofýzy stimulované k růstu, zrají, a stoupají k povrchu vaječníku, kde prasknou a uvolní vajíčko. Zbytky z roztrženého folikulu pak začnou produkovat progesteron, který stimuluje výstelku dělohy3 (endometrium) k zesílení, pro případ, že to bude potřeba pro podporu oplodněného vajíčka. Zvýšení produkce progesteronu je signálem pro hypofýzu k zastavení stimulace vývoje vajíček.
V případě PCOS se folikuly nikdy z vaječníku neuvolní. Rostou pod povrchem vaječníku a jsou vytvářeny stále znovu, protože hypofýza nesignalizuje zastavení jejich produkce. Oba vaječníky se naplní malými cystami1 a vaječníky se mohou zvětšit. Zesílené pouzdro také roste, aby obalilo vaječník.
Tento syndrom postihuje nejčastěji ženy do 30 let. Je způsobený především nerovnováhou produkce mužských a ženských pohlavních hormonů. Vyznačuje se zvýšenou hodnotou testosteronu, estrogenu a luteinizačního hormonu (LH) - hormon produkovaný hypofýzou, který u žen zodpovídá za dozrávání a uvolňování vajíček z vaječníků. A naopak sníženou nebo průměrnou hladinou folikostimulačního hormonu (FSH), který je zodpovědný za růst folikulů a vajíček ve vaječnících.
Ačkoliv vznik PCOS není dosud plně objasněn, existuje domněnka, že hlavní příčinou může být tzv. inzulínová rezistence.
Inzulín napomáhá regulaci a využití krevního cukru v organismu a hraje svou nemalou úlohu také v oblasti metabolismu. V případě rezistence, tedy dojde-li k jisté schopnosti těla vzdorovat účinku inzulínu, reakcí organismu je jeho vyšší produkce. Tímto dochází ke zvýšení hladiny inzulínu v krvi, což může být jedna z příčin, proč vaječníky produkují zvýšené množství mužských pohlavních hormonů (androgenů), nejčastěji se jedná o hormon testosteron.
U mnoha žen s PCOS je inzulínová rezistence v různých stupních přítomna. Bývá často provázena také obezitou a poruchou hladiny tuků v krvi. Inzulínovou rezistencí trpí častěji obézní ženy s anovulací6. Tyto metabolické změny v souvislosti s PCOS mohou zapříčinit vznik cukrovky2 II. typu nebo kardiovaskulárních potíží.
Kromě rizika vzniku cukrovky a kardiovaskulárních chorob, hrozí ženám s PCOS vyšší pravděpodobnost vzniku spánkové apnoe1 a akantózy (kožní porucha, která se vyznačuje ztmavnutím kůže především v oblasti šíje, krku nebo tříslech). Ženám s PCOS hrozí také vyšší riziko vzniku rakoviny děložního hrdla.
V případě, že žena s PCOS trpí nadváhou, je třeba se nejprve pokusit váhu zredukovat. Toto ovšem může značně komplikovat ona zmíněná inzulínová rezistence. Na prvním místě je zapotřebí upravit jídelníček a zajistit dostatek pohybu. Lékař procesu redukce váhy může napomoci předepsáním léku Metformin. Jedná se o antidiabetikum, které dokáže snížit odolnost (rezistenci) těla vůči inzulínu a jeho zvýšenou hladinu. Tento lék2 také podporuje lepší funkci vaječníků. Byl odvozen z látek nalezených v listech byliny jestřabina lékařská.
Dalším preparátem, který je předepisován v souvislosti s PCOS je Clostilbegyt7. Jedná se o orální hormonální léčbu, jejíž hlavním úkolem je navození ovulace. Je tedy nabízen zejména ženám, které díky PCOS trpí anovulačními cykly. Tento lék však není určen k dlouhodobému užívání, neboť může způsobovat růst cyst.
Více v hlavním článku Clostilbegyt7.
Ovulaci lze také v některých případech navodit injekcí Pregnylu, což je injekčně podané hCG1, které by mělo vyvolat ovulaci do 36 hodin od aplikace.
Není-li ani léčba Clostilbegytem úspěšná, může lékař navrhnout provedení laparoskopické operace4. Jedná se o tzv. Drilling vaječníků, někdy známý také jako Ovariální driiling nebo Skarifikace vaječníků. Při této operaci se jednoduše řečeno propíchají cysty na vaječnících speciální jehličkou. Tento zákrok bývá často velice úspěšný a vede k navrácení ovulačních cyklů.
Těhotenství žen trpících PCOS bývá rizikové. Existuje zde také vyšší pravděpodobnost samovolného potratu13, přibližně o 30-50%.
Další možné komplikace:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu