PCOS

PCOS nebo také syndrom polycystických ovárií, PCO (polycystic ovary syndrom) popřípadě Stein-Leventhalův syndrom je syndrom charakterizovaný zastavením ovulace6, nepřítomností menstruace2 (amenorea3), neplodností3 a ochlupením na u žen nezvyklých partiích.

Za normálních okolností jsou folikuly uvnitř vaječníků působením hormonů z hypofýzy stimulované k růstu, zrají, a stoupají k povrchu vaječníku, kde prasknou a uvolní vajíčko. Zbytky z roztrženého folikulu pak začnou produkovat progesteron, který stimuluje výstelku dělohy3 (endometrium) k zesílení, pro případ, že to bude potřeba pro podporu oplodněného vajíčka. Zvýšení produkce progesteronu je signálem pro hypofýzu k zastavení stimulace vývoje vajíček.

V případě PCOS se folikuly nikdy z vaječníku neuvolní. Rostou pod povrchem vaječníku a jsou vytvářeny stále znovu, protože hypofýza nesignalizuje zastavení jejich produkce. Oba vaječníky se naplní malými cystami1 a vaječníky se mohou zvětšit. Zesílené pouzdro také roste, aby obalilo vaječník.

Video: Syndrom polycystických ovárií (EN)

Nejčastější výskyt PCOS

Tento syndrom postihuje nejčastěji ženy do 30 let. Je způsobený především nerovnováhou produkce mužských a ženských pohlavních hormonů. Vyznačuje se zvýšenou hodnotou testosteronu, estrogenu a luteinizačního hormonu (LH) - hormon produkovaný hypofýzou, který u žen zodpovídá za dozrávání a uvolňování vajíček z vaječníků. A naopak sníženou nebo průměrnou hladinou folikostimulačního hormonu (FSH), který je zodpovědný za růst folikulů a vajíček ve vaječnících.

Příčiny PCOS

Ačkoliv vznik PCOS není dosud plně objasněn, existuje domněnka, že hlavní příčinou může být tzv. inzulínová rezistence.
Inzulín napomáhá regulaci a využití krevního cukru v organismu a hraje svou nemalou úlohu také v oblasti metabolismu. V případě rezistence, tedy dojde-li k jisté schopnosti těla vzdorovat účinku inzulínu, reakcí organismu je jeho vyšší produkce. Tímto dochází ke zvýšení hladiny inzulínu v krvi, což může být jedna z příčin, proč vaječníky produkují zvýšené množství mužských pohlavních hormonů (androgenů), nejčastěji se jedná o hormon testosteron.

U mnoha žen s PCOS je inzulínová rezistence v různých stupních přítomna. Bývá často provázena také obezitou a poruchou hladiny tuků v krvi. Inzulínovou rezistencí trpí častěji obézní ženy s anovulací6. Tyto metabolické změny v souvislosti s PCOS mohou zapříčinit vznik cukrovky2 II. typu nebo kardiovaskulárních potíží.

Další možná rizika spojená s PCOS

Kromě rizika vzniku cukrovky a kardiovaskulárních chorob, hrozí ženám s PCOS vyšší pravděpodobnost vzniku spánkové apnoe1 a akantózy (kožní porucha, která se vyznačuje ztmavnutím kůže především v oblasti šíje, krku nebo tříslech). Ženám s PCOS hrozí také vyšší riziko vzniku rakoviny děložního hrdla.

Symptomy PCOS

  • nepravidelná až trvalá absence ovulace,
  • trvalá produkce estrogenu,
  • vyšší než normální produkce mužských pohlavních hormonů,
  • vyšší než běžná produkce LH s nízkou nebo průměrnou produkcí FSH,
  • zbytnělé a zvětšené vaječníky (často dvakrát větší než je jejich normální velikost),
  • abnormální menstruační příznaky (nepřítomnost menstruačních period nebo nepravidelné těžké krvácení),
  • nadměrný vlasový růst a mužská vlasová struktura a distribuce (Hyperandrogenismus),
  • může nastat primární forma neplodnosti lehce odstranitelné operačním zásahem (laparoskopie),
  • tvorba akné,
  • nadváha nebo obezita bez příčin, jako je např: přejídání a pod.

Léčba PCOS

V případě, že žena s PCOS trpí nadváhou, je třeba se nejprve pokusit váhu zredukovat. Toto ovšem může značně komplikovat ona zmíněná inzulínová rezistence. Na prvním místě je zapotřebí upravit jídelníček a zajistit dostatek pohybu. Lékař procesu redukce váhy může napomoci předepsáním léku Metformin. Jedná se o antidiabetikum, které dokáže snížit odolnost (rezistenci) těla vůči inzulínu a jeho zvýšenou hladinu. Tento lék2 také podporuje lepší funkci vaječníků. Byl odvozen z látek nalezených v listech byliny jestřabina lékařská.

Dalším preparátem, který je předepisován v souvislosti s PCOS je Clostilbegyt7. Jedná se o orální hormonální léčbu, jejíž hlavním úkolem je navození ovulace. Je tedy nabízen zejména ženám, které díky PCOS trpí anovulačními cykly. Tento lék však není určen k dlouhodobému užívání, neboť může způsobovat růst cyst.

Více v hlavním článku Clostilbegyt7.

Ovulaci lze také v některých případech navodit injekcí Pregnylu, což je injekčně podané hCG1, které by mělo vyvolat ovulaci do 36 hodin od aplikace.

Není-li ani léčba Clostilbegytem úspěšná, může lékař navrhnout provedení laparoskopické operace4. Jedná se o tzv. Drilling vaječníků, někdy známý také jako Ovariální driiling nebo Skarifikace vaječníků. Při této operaci se jednoduše řečeno propíchají cysty na vaječnících speciální jehličkou. Tento zákrok bývá často velice úspěšný a vede k navrácení ovulačních cyklů.

Těhotenství s PCOS

Těhotenství žen trpících PCOS bývá rizikové. Existuje zde také vyšší pravděpodobnost samovolného potratu13, přibližně o 30-50%.
Další možné komplikace:

Více o PCOS na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Syndrom_polycystických_ovarií
  2. https://web.archive.org/web/20170707035618/http://www.labtestsonline.cz/condition/Condition_PCOS....
  3. https://web.archive.org/web/20160521155516/http://www.mrnous.com/tehotenstvi-neprichazi/neplodnos...
  4. http://www.prolekare.cz/prakticky-lekar-clanek/acanthosis-nigricans-24677?confirm_rules=1

Hodnocení a zkušenosti s PCOS

Máš zkušenost s PCOS?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
no_title  16. kvě 2016

Zkušenost s PCO

PCO mě trápí už od 15-ti let. První menstruaci jsem dostala ve 14-ti letech, chodila pravidelně po 32 dnech. Jednoho dne ale jako když utne prostě nepřišla. Až po třech měsících. A pak už pro jistotu vůbec.

Mojí ,,léčbou" bylo tehdy nasazení Provery, myslím, že pár ovulací jsem pak ještě sporadicky měla i s tou Proverou.

Pak jsem přešla na antikoncepci, kterou jsem brala 6 let. Po vysazení jsme čekali, jestli se MS rozběhne, ale bohužel se tak nestalo. Musím tedy brát znovu progesteron.

Zkoušeli jsme i Clostilbegyt, ale ten u mě bohužel snížil sliznici tak, že by se miminko bohužel uchytit nemohlo. Za měsíc mě proto čeká laparoskopie - skarifikace vaječníků, tak uvidíme.

Zkusila jsem opravdu hodně přípravků, některé nepomohly vůbec, některé trochu zlepšily onemocnění. Co nepomohlo vůbec, byl Drmek, Sarapis Soja a Gynex.

Stav mi trochu zlepšil (ale bohužel na navození ovulace to nestačilo) Nosifol, kontryhelový čaj a hormonální jóga. Hubnout jsem nehubla, nebyl důvod, vždycky jsem měla váhu na hranici podváhy. :-)

Doporučila bych určitě neodkládat těhotenství. Opravdu čím dřív, tím líp. V 19-ti jsem ještě ovulaci párkrát do roka měla, teď ve 26-ti letechu už ani ťuk. A doporučím všem ženám s PCO nebo s absencí menstruace se nenechat odbýt gynekologem. Moje gynekoložka mi nechtěla provést ani hormonální profil, ten jsem si zaplatila sama, měla jsem hrozně vysoké LH a AMH a díky tomu se dostala do CARu, kde mě konečně začali léčit. Zde můj příbeh zatím končí, své naděje upínám k nadcházející laparoskopii. Jestli můj příběh dopadne dobře, to dám určitě vědět na svém profilu, zatím stále věřím. :-)
2 lidé považují za užitečné
mennii  25. lis 2014

PCO a hormonální jóga

Od mala jsem měla problémy s velmi nepravidelnou menstruací a v 15-ti letech mně diagnostikovali syndrom polycystických vaječníků. Rok se má doktorka snažila "nastartovat" cyklus vyvolávacími injekcemi, přírodní léčbou, homeopatiky. Později přišla na řadu HA, Provera, Duphaston. Po zhruba 4 letech užívání jsem musela na operaci slepého střeva a přihodila se mi plicní embolie. Od té doby byly hormony u mě tabu. Byla jsem z toho nešťastná a po přečtení různých článků ohledně PCO jsem se bála, jak se mi jednou podaří otěhotnět.

Začala jsem proto cvičit hormonální jógu a po měsíci cvičení jsem dostala menstruaci a po 3 měsících cvičení se mi podařilo otěhotnět zcela přirozeně bez hormonů a lékařských zásahů. Cvičení doporučuji všem ženám s PCO!
2 lidé považují za užitečné
kacajak  7. lis 2014

PCOS a nemožnost otěhotnět

Když jsem poprvé dostala menstruaci, bylo mi 12. Od té doby byla nepravidelná, cyklus 82 dní byl normální. Na gynekologii jsem šla poprvé v 15 letech pro antikoncepci. Byla mi předepsána a já měla poprvé v životě pravidelnou menstruaci.
HA jsem vysadila v prosinci 2011 a děj se vůle boží. MS opět nepravidelná. Pak se to nějak "samo" srovnalo, tak jsem nic neřešila.

Po svatbě v dubnu 2012 jsme se rozhodli, že bychom rádi už to mimčo. Snažení propuklo naplno. Jenže nic nevycházelo. Na gynekologii jsem zamířila v listopadu 2012 (měnila jsem lékařku, stávající byla šílená). Okamžitě při prvním vyšetření diagnostikovala Syndrom polycystických ovarií, bylo mi hrozně. Nasadila mi Utrogestan na srovnání cyklu a pomoc s ovulací. Kontrola za měsíc - nic se nezlepšilo...

V únoru 2013 mi byl nasazen Clostilbegyt na podporu otěhotnění. Otěhotnět se podařilo až v květnu. Ale nebýt Utrogestanu, musela bych na laparku. :-)
majusiffy33  2. čer 2014

PCOS a zvýšený testoserón

Už od samého začiatku, ako som prvý raz v 13 rokoch dostala menštruáciu, bola nepravidelná a odstupy medzi nimi boli 3 až 7 mesiacov. V sedemnástich som šla prvý raz ku gynekologičke, ktorá má "liečila" duphastonom asi 2 a pol roka. Menštruácia v tej dobe chodila, ale bez ovulácie. Viac neriešila.

Potom som zmenila gynekológa, ktorý mi porozprával o liečbe metformínom, na ktorú som aj nastúpila (siofor 500 2x denne), výsledky neviem posúdiť. Cykly sa mi skrátili asi o desať dní, takže nejaký veľký úspech to nemalo.

Moje polycysty sa prejavujú: akné, možno trochu hrubší hlas, tvrdšie chĺpky okolo bradaviek - proste čistý testosterón. Na hormonálny profil a sono som šla aj do Heliosu v MT, kde mi hneď pani doktorka povedala, že ide o PCOS. Výsledky krvi ukázali mierne zvýšený testosterón. Tu sa moja cesta zatiaľ končí. Test na inzulínovú rezistenciu som nepodstúpila.

Držím každej PCOčkárke palce. Je to dlhý boj, u niektorých celoživotný a diagnostika je zdĺhavá.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce