Pasení

Pasení koníků je základem pro další motorický vývoj dítěte8, miminko by mělo stabilně pást nejpozději do konce 4. měsíce. Je velmi důležité děťátko zvykat polohu na bříšku už od narození, aby se naučilo pást správně. Na bříško pokládáme novorozeně již v porodnici několikrát denně (3 až 5x), zpočátku postačí ho tak nechat 5 až 15 vteřin. Postupně časový interval v poloze na bříšku prodlužujeme.

Novorozenec a miminko do 1 měsíce

Miminko se na bříšku dotýká podložky všemi částmi těla. Těžiště má v oblasti horní části hrudníku, velmi těžko zvedá hlavičku nad podložku - a pokud ji na chvíli zvedne, tak asymetricky (pouze na jednu stranu). Ruce má v pěstičkách, lokty jsou daleko za ramenním kloubem. Zadeček je výše než hlavička.

Novorozenec na bříšku

2. až 3. měsíc

Miminko se učí lépe pást, dokáže už pár sekund udržet hlavičku nad podložkou. Těžiště se postupně posouvá směrem ke stydké sponě do oblasti hrudní kosti - dítě dokáže hlavičku zvednout již symetricky, opora o lokty se posouvá postupně pod ramenní kloub.

Pasení

3. až 6. měsíc

Miminko začíná mezi 3. až 4. měsícem stabilně pást a přestává držet ruce v pěstićkách. Jeho těžiště se posouvá níže a níže až do oblasti pánve. Je schopno otáčet hlavou za zvuky, obličejem matky a jinými podněty. Začíná sahat po hračkách, zkouší svou stabilitu a může dělat i tzv. letadlo (v poloze na bříšku zvedá rozpažené ruce nad podložku, zvedá i nožičky), které by mělo zase do 2 až 4 týdnů vymizet.

Stabilní pasení

Období pasení přechází kolem 4. až 8. měsíce do druhého vzpřímení, kdy se děťátko opírá v poloze na bříšku pouze o dlaně napnutých paží.

Druhé vzpřímení

Chyby, kterých se rodiče často nevědomky dopouštějí

  • upravování ručiček dítěte do nesprávné polohy - pokud jsou ručičky moc vepředu, nutí to miminko do záklonu, jsou-li moc vzadu nebo do stran, děťátko nemá potřebnou oporu
  • špatné přetáčení na bříško - správně se má přetáčet přes nožičku (tzv. válení sudů)
  • motivování dítě vysoko nad obličejem a nucení ho tak zaklánět se
  • pasení na měkké podložce - nevhodná k pasení koníků je postýlka22 (ta by měla sloužit pouze ke spánku, pokud tedy dítě nespí společně s rodiči29), pohovka či rodičovská postel, jsou příliš měkké a miminko se nemůže řádně opřít

Jak je možné podpořit miminko v pasení?

  • lehce přitisknout zadeček k podložce
  • lehce zatáhnout ramínka od uší směrem k zadečku
  • jemně hladit zádíčka směrem od ramínek k zadečku
  • nechat miminko pást na své hrudi nebo velkém balónu, starší děti ve vaničce
  • dávat pást na pevnou podložku, idéalně na zem, pokud je od země chladno, je možné na ni položit deku, podlahové puzzle či hrací deku16

Více o pasení koníčků na modrykonik.cz:

Použité zdroje

  1. http://www.solen.cz/pdfs/ped/2004/06/07.pdf
  2. http://www.poliklinikaprosek.cz/mapa-nejcastejsi-chyby-rodicu-v-prubehu-pohyboveho-vyvoje-deti-do...
  3. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Neuromotorický_vývoj_dítěte
  4. http://www.lekari-online.cz/detske-lekarstvi/novinky/psychomotoricky-vyvoj-ditete

Hodnocení a zkušenosti s pasením

Máš zkušenost s pasením?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
pampelina18  20. led 2024

Pasení koníků

Tak tomu nevěřím. Mně obě děti pásly koníky už koncem prvního měsíce. Malému je měsíc a týden a pase koníky. Krásně se udrží i pět minut, krásně drží. Dá se přirovnat s tím pasením k 3měsíčnímu miminku. Teď se dokonce začal přetáčet ze zad na břicho a z bříška na záda. Dávám tomu 14 dní a bude to umět krásné.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce