Chce-li pacient začít se správnou výslovností písmene Ř, měl by zvládat správně vyslovovat písmenko R. Pokud není R správně vyslovováno, není možno v logopedii přejít na výslovnost písmene Ř.
Vyslovování písmene Ř
našpulit pusu
dát zuby k sobě a vyslovit hlásku R
jazyk kmitá v puse rychleji než při vyslovování hlásky R
nejdříve šeptat, poté zkusit vyslovit Ř nahlas
ze začátku během rozhovoru nahrazovat slova obsahují Ř šeptáním písmenka R
Maminka pomůže dítěti přidržet zuby u sebe a našpulit pusinku. Dítě může být vyzváno k vyřčení pouhé hlásky, slabiky či celého slova.
Nejčastější kombinací k naučení se hlásky Ř patří skupiny slov s obsahem: ŘA, ŘE, ŘI, BŘ, HŘ, KŘ, ChŘ, KŘ, MŘ, PŘ, TŘ,STŘ, VŘ, ZŘ, slova končící na Ř nebo které mají uprostřed slova ŘK.
Vhodnými pomůckami jsou:
malé zrcadlo, pomocí kterého si dítě kontroluje, zda má zuby při vyslovování hlásky u sebe
tenký proužek papíru, které má dítě mezi zuby a maminka tahem zkouší, zda se při vyslovování hlásky pusa neotevírá
Chyby při vyslovování hlásky Ř
Místo Ř říká dítě Ž nebo Š - dítě při poslechu předříkavaného slova slyší jasné Ř a neumí si s touto hláskou poradit. Člověk, který předříkává musí při slova obsahující písmenko Ř nahrazovat písmenkem R (dŘevo = dRevo, kŘída = kRída).
Místo Ř říká dítě R - chybou jsou nespojené zuby při říkání slova. Dobré je použít zrcadlo, aby dítě vidělo, zda má zoubky u sebe nebo se oddělují.
Skus (předkus, podkus, velikost zubů) - spodní čelist tlačit mírně nahoru.
Dítě vyslovuje krátké Ř - může za to krátký výdech s malým počtem kmitání jazyka. Dítě může také krátce vyslovovat hlásku R, je nutná nejprve náprava R, poté přejít k výuce Ř.