Koupání novorozence

Přestože ti personál v porodnici ukáže, jak vykoupat novorozené miminko, doma mohou být první pokusy poněkud nejisté. Jak tedy správně koupat novorozence a jak často se to doporučuje? Na co si dát pozor, potřebuješ nějaké speciální pomůcky a jaká by měla být například teplota vody? To, a řadu dalších informací, se dozvíš v našem článku.

Koupání novorozence

Před koupáním miminka má mnoho rodičů respekt.

Koupání novorozence

  • První koupel miminka si pravděpodobně vyzkoušíš v porodnici za odborného dozoru jejího personálu. Ptej se ho na všechno, co tě zajímá, doma se ti veškeré informace budou hodit.
  • První pokusy o koupání miminka obvykle maminkám znepříjemňuje strach z manipulace s tak maličkým děťátkem. Pokud i tebe překvapilo, jak je tvůj drobeček křehký, přečti si náš samostatný článek, ve kterém se manipulaci s novorozeným miminkem věnujeme podrobněji.

Jak správně držet miminko

Jednou z mnoha skutečností, které čerstvé rodiče mohou zaskočit, je křehkost miminka. Ačkoli mnohokrát viděli, jak ostatní maminky obratně zvedají a nosí svého novorozeného drobečka, v praxi se ukáže, že to tak jednoduché není. Jak tedy správně držet miminko? Jak ho zvednout z postýlky a v jaké poloze ho chovat? O tom se můžeš dočíst v našem článku a všechny praktické podrobnosti uvidíš v našem videu.


Jak často koupat miminko?

  • Po příchodu domů z porodnice si tuto otázku klade každá čerstvá maminka. Popravdě, pravidelné očisty se miminku dostane při každém přebalování – právě tato oblast je totiž jediná, která je nejvíce znečištěná. Novorozenec nemá prostor na to, aby se během dne ušpinil od hlavy až k patě (tyto okamžiky nastanou v pozdějších měsících jeho života, když začnete s příkrmy nebo s aktivnější hrou), a tak každodenní koupání není nutné, ale rozhodně nelze říct, že by miminku škodilo.
  • Postačí tedy, pokud se budeš řídit tím, co ti „řekne“ dítě a zda se mu koupání jako takové bude líbit. Pokud si bude pobyt ve vodě či krátké oplachování užívat, klidně mu krátkou koupel můžeš dopřát i každý den. V případě, že by se mu tato činnost nelíbila a z koupání by se stal boj, který vystresuje celou domácnost, můžeš koupání omezit na dvakrát týdně. Oblast zadečku a pohlavních orgánů, která bude pravidelně znečištěná, mu přece jen budeš umývat a ošetřovat vždy při přebalování.
  • Když bude dítě o pár měsíců starší, koupel se pro něj může stát rutinou, na kterou si postupně zvykne a spojí si ji s dalšími činnostmi, které budou následovat – například uložení ke spánku a pod.

Přebalování

Přebalování je spolu s krmením jedna s nejčastějších rodičovských aktivit minimálně během prvních několika měsíců od narození jejich miminka.


Koupání děťátka a teplota vody

  • Miminko by mělo být koupáno ve vodě, jejíž teplota dosahuje 36–37 °C. Pokud správnou teplotu neumíš odhadnout a nechceš se spoléhat jen na citlivost svého předloktí, nezapomeň při nákupu výbavičky ani na teploměr do vody. Jedná se o pomůcku, která ti spolehlivě změří teplotu vody, a ty si tak můžeš být jistá, že dítěti nebude příliš chladno nebo naopak horko.
  • Pokud už víš, v jakém rozmezí by se měla teplota vody pohybovat, určitě tě zajímá i to, kolik jí do vaničky napustit. V tomto případě rozhodně platí – méně je někdy více. Hladina vody by v prvních dnech života miminka neměla přesahovat k jeho pupku. V lehu či v pololehu, když je miminko ve vaničce, je totiž důležité, aby voda nesahala na pahýl pupeční šňůry. Pokud budeš chtít, po odpadnutí pahýlu a zahojení pupku můžeš napustit do vaničky o pár centimetrů vody více.
  • Druhou stránkou věci je teplota ovzduší v místnosti, kde se bude miminko koupat. Měla by se pohybovat v rozmezí 24 až 26 °C. Ačkoli se jedná o standardní pokojovou teplotu, především v extrémně horkých nebo mrazivých měsících je dobré si ji zkontrolovat. Skvělou pomůckou je bezdotykový teploměr – pravděpodobně ho ve své výbavě už máš, přičemž mnoho modelů nabízí kromě měření tělesné teploty i možnost změřit teplotu v místnosti.

Jakou kosmetiku používat pro novorozence?

  • Stejně jako u frekvence koupání máš i zde na výběr z několika možností, přičemž se můžeš řídit svou preferencí. Pokud ti vyhovuje použití jemného mycího gelu či pěny, můžeš tyto přípravky zařadit do vaší koupací rutiny. Při jejich výběru si dej pozor, aby byly vhodné pro dětskou pokožku a nebyly zbytečně parfémované.
  • V případě, že ti použití koupelových přípravků příliš nevyhovuje, můžeš se spolehnout jen na sílu čisté vody – k opláchnutí miminka zcela postačí. Některé maminky, kterým z kohoutků teče příliš tvrdá voda, přidávají do vaničky, ve které dítě koupou, kapku měsíčkového nebo mandlového oleje.
  • Po koupeli není nutné pokožku miminka ničím promazávat. Jiná situace nastává, pokud se objeví kožní problém, nadměrně suchá místa nebo lokální zarudnutí kůže. V takovém případě se určitě poraď s vaším pediatrem, který ti doporučí vhodnou mast nebo krém a sdělí, jak často daný přípravek na pokožku nanášet.
  • Pokud nepůjde vyloženě o kožní onemocnění, které by si vyžádalo lékárnicky namíchanou mast, k promazání dětské pokožky můžeš použít bambucké máslo, kokosový nebo měsíčkový olej. Na opruzený zadeček pak v lékárně najdeš řadu přípravků, které jsou určeny speciálně pro tuto oblast pokožky.

Zásady koupání novorozence

  • Nekoupej miminko bezprostředně po krmení – miminku hrozí, že při manipulaci s ním vyzvrací obsah žaludku, což v pololeže v prostředí vaničky není ani bezpečné a ani hygienické. Koupel by se tak musela zopakovat, a proto se do koupání dejte nejdříve 20 minut po posledním krmení. Pokud miminko trpí refluxem, měla bys počkat o něco déle.
  • Zadeček a pohlavní orgány jemně umyj už při svlékání plenky – pokud bys tento krok vynechala a položila miminko se špinavým zadečkem do vody, ve které pak budeš oplachovat celé jeho tělíčko, bezpochyby bys mu přenesla bakterie i na tvářičku a zbytek jeho těla. Proto se snaž plenkovou oblast před koupáním co nejvíce očistit.
  • Postupuj od hlavičky – jako první bys měla umýt hlavičku, aby se zabránilo přenosu bakterií. Vlásky je vhodné mýt šamponem pro novorozence přibližně jednou za týden a v ostatních případech postačí jen opláchnutí vlásků čistou vodou. Jakmile umyješ hlavičku, postupuj k ručičkám, trupu a nožkám, přičemž oblast zadečku a pohlavních orgánů si nech až na konec.
  • Pozor na pupík – oblast pupku si žádá zvláštní pozornost nejen při přebalování, ale i koupání. Pupeční pahýl (pozůstatek pupeční šňůry) samovolně odpadne v prvních týdnech po porodu. Pokud ho miminko ještě má, neměla by být tato oblast ponořována do vody. Okolí pupíku umývej s co největší opatrností, navíc dbej na šetrné, ale důkladné osušení, protože vlhké prostředí je rájem pro množení bakterií.
  • Soustřeď se na kožní záhyby – záhyby na temeni hlavičky, v loketních jamkách nebo na ploše stehýnek představují místa, v nichž se hromadí nejvíce bakterií, mikrovláken z oblečení a jiných nečistot. Proto při koupání nezapomeň na tato místa a věnuj jim zvýšenou pozornost.
  • Zbytečně koupání neprodlužuj – na čvachtání a hraní si ve vodě má miminko ještě dostatek času. Během prvních měsíců jeho života by ses měla snažit, aby koupání netrvalo déle než 5 minut. Jak bude postupně růst a začne ho pobyt ve vaně bavit, můžete tento čas postupně prodlužovat.
  • Pokožku po koupeli jemně osuš – pokožku miminka není vhodné třít ručníkem. Snaž se ho spíše zabalit do osušky a opatrně látku přikládej ke kůži, aby vodu nasála. Kůže miminka je totiž mnohem jemnější než ta tvoje a tření by ji mohlo zbytečně podráždit.

Pomůcky při koupání novorozence

  • Kromě již zmiňovaného teploměru si můžeš koupání miminka usnadnit dalšími pomůckami. Patří mezi ně například:
    • Lehátko na koupání – tuto pomůcku najdeš na trhu v mnoha provedeních – látkové nebo pěnové lehátko, lehátko s protiskluzovou úpravou, s nastavitelným sklonem opěrky atd. V podstatě jde o podložku do vany či vaničky, na kterou miminko položíš.
    • Koupací kbelík – koupací kbelík má svou výhodu v tom, že rodičům šetří záda – nádobu je totiž možné postavit do výše, v jaké jim to vyhovuje a nemusí se sklánět nad vanou. Kromě toho jsou mnohé kbelíky ergonomicky tvarované, aby miminku připomínaly pobyt v děloze – děťátko se totiž do kbelíku položí v jakémsi polosedě, přičemž ho obklopuje teplá voda. Koupání se speciálním kbelíkem lze provádět mimo koupelnu a maminky, které kbelík používají, za jeho největší přednost považují i ​​skutečnost, že je při koupání méně nepořádku.
    • Ohřívač vzduchu – jedná se o malý horkovzdušný ventilátor, který se připojuje do zásuvky a během několika minut ohřeje vzduch na požadovanou teplotu. Tato pomůcka je vhodná především pro domácnosti, které v koupelně nemají radiátor.

Koupací kyblík

Koupací kyblík může být základní koupací výbavičkou pro malé miminko, je alternativou dětské vaničky. Obvykle koupání v něm bývá příjemné dětem, které ve vaničce pláčou. Dítě se v kyblíku cítí jako by stále bylo v děloze. Pro dítě je koupání v kyblíku příjemné, protože bezprostředně cítí okraje kyblíku na svých ručičkách a nožičkách. Tento pocit navozuje dítěti pocit bezpečí, které cítilo u maminky v bříšku. Dítě během koupele v koupacím kyblíku cítí teplo, bezpečí a je šťastné. Teplota vody by měla být 25 - 37 °C.


Video: Koupaní novorozence

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Pavla Kasparková

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Kojenecká kolika

Kojenecká kolika je jednou z nejčastějších příčin, proč novorozenci a kojenci dlouhodobě pláčou – a jednou z největších výzev pro rodiče. Pokud má tvoje miminko několik týdnů a trápí ho každodenní večerní pláč, který trvá i hodiny bez zjevné příčiny – možná se právě setkáváš s kolikou.

Péče o novorozence

První týdny s novorozeným miminkem mohou být značně náročné. Aby také ne, jde o velkou změnu pro všechny členy domácnosti. Navíc naplnit potřeby uzlíčku, který ještě neumí říct, co všechno potřebuje, mnohdy není jednoduché. Pojď si tedy přečíst, jak se na první měsíc s ním připravit, co všechno pořídit, jak bude možná vypadat spánek tvého miminka, kdy ho vzít na první procházku a zda mu třeba stříhat nehtíky už v šestinedělí... a řadu dalších praktických informací.

Dětská výživa

Každá maminka se snaží dbát na pestrou, vyváženou, chutnou a kvalitní stravu. Pokud jde o bříška malých gurmánů, určitě se všichni shodneme, že si zaslouží jen to nejlepší, nejchutnější a nejkvalitnější. Dovolte dětičkám objevovat nové chutě, díky nimž bude jejich jídelníček rozmanitý. Pestrý výběr produktů z kategorie Dětské výživy vám umožní vybrat si vhodné potraviny s ohledem na věk dítěte i jeho chuťové preference.

Dětská strava

Dětská strava je proměnlivá a závislá na vývojové fázi dítěte.
V novorozeneckém období, tedy v prvním měsíci života, je to převážně mateřské mléko, kterým maminka své dítě krmí, kojí v případě, že po porodu dochází k laktaci, tedy tvorbě a vylučování mateřského mléka z prsou matky. Pokud k laktaci nedochází a nebo má matka mateřského mléka méně než je potřeba, je dítě krmeno-dokrmováno umělým mlékem.


Laktační psychóza

Více o laktační psychóze v hlavním článku Poporodní deprese.

Šestinedělí

Šestinedělí představuje nesmírně křehké období, pro které je příznačné množství změn a novinek. Čerstvá maminka se musí co nejrychleji sžít se svou novou životní rolí, což jí nemálo ztěžují fyzické a psychické změny, kterým je vystavena. Čím tě může šestinedělí překvapit a jak se na něj připravit? Co přinese tobě, ale i miminku? Pojď si o tom přečíst víc!

Po porodu

Je šestinedělí skutečně nejcitlivějším obdobím v životě ženy? Jak vypadají první dny po porodu v nemocnici? Jak se bude regenerovat tvé tělo a jak by mělo prosperovat miminko? Nacházíš-li se v období, kdy je porod tzv. za dveřmi, pojď se spolu s námi podívat, co tě během prvních dnů po porodu čeká a co tě může překvapit.

Pomůcky na nošení dětí

Nošení dětí je praxí, která sahá hluboko do historie a dodnes je přirozeným způsobem, jak zajistit dítěti pocit bezpečí a blízkosti. Moderní pomůcky na nošení nejen usnadňují každodenní život rodičů, ale také podporují zdravý vývoj dítěte a posilují vzájemnou vazbu. Není však jedno, jakou pomůcku zvolit – správná ergonomie hraje klíčovou roli v pohodlí a zdraví dítěte i nosící osoby. Jaké možnosti existují a na co si dát pozor při výběru?


Více na Modrém koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách se spojují uživatelky, které mají něco společného. Seznámíš se zde s maminkami, které právě řeší stejné záležitosti, problémy a situace jako ty.
  • Odborné poradny
    • Máš otázku, na kterou neumíš najít srozumitelnou a jasnou odpověď? Zeptej se některého z našich odborníků v Poradnách. Jsou zdarma a nabízejí možnost anonymity.

Hodnocení a zkušenosti s koupáním novorozence

Máš zkušenost s koupáním novorozence?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce