Hry pro malé děti nejsou určeny jen k zábavě, ale hlavně k rozvíjení dětských schopností a dovedností a k pilování motoriky8. V raném věku jsou hry pro děti zaměřeny na porozumění mezi dítětem a matkou a navázání kontaktu. Později chce dítě zkoumat a objevovat okolní svět.
Hry vhodné pro děti do 1 roku
0-6 měsíců
znakování
pasivně zapojit dítě do domácích prací - dát jej např. do lehátka a nechat dítě pozorovat maminku při žehlení, vaření, luxování apod. Děťátko je také možno vzít do náruče nebo umístit do vhodné pomůcky na nošení8 a procházet s ním jednotlivé místnosti a ukazovat mu v nich jednotlivé předměty a postupně jej s nimi seznamovat (dávat osahat, okousat apod.).
nabídnout dítěti vlastní ruku - dítě si rádo hraje s maminčinými prstíky.
na schovávanou - maminka si může sednout před dítě, které pase koníčky nebo leží v lehátku, a schovávat svůj obličej např. za látkovou plenu. Po odhalení udělat na dítě "kuk" nebo nějaký obličej a tímto dítě zaujmout.
mluvení na různé části dětského těla - hru je možné provádět, když je dítě oblečení nebo svlečené a připravené na koupání. Hru je možno zpestřit oblečením ponožek s rolničkami, kdy se děti zaposlouchají také do zvuku, jakmile kopou nožičkou.
pohybovat s dítětem před zrcadlem, např. mávat ručičkami, kopat nožičkami. Svůj odraz v zrcadle dítě pozná až kolem 15. - 17. měsíce věku1.
postupně nabízet dítěti hračky vhodné pro daný věk, např. látkové šustící knížky, chrastítka nebo zapínat kolotoče nad postýlkou. Více o hračkách pro nejmenší v samostatném článku: Hračky pro nejmenší5.
ukazovat dítěti v knížce zvířátka a učit ho, jaké zvuky zvířátka vydávají.
7-12 měsíc
pomalu zapojovat dítě do domácích prací - např. nabízet mu ke zkoumání vařečky, hrnce,
podporovat rozvoj plazení, lezení nebo chůze pomocí oblíbených hraček, za kterými dítě cestuje a snaží se k nim dostat,
schovávat před dítětem hračky, např. balonek pod peřinu a nechat dítě, ať hračku samo objeví,
skákání na velkém gymnastickém balóně - více v samostatném článku Cvičení s dětmi11,
nechat dítě lézt po schodech - samozřejmě, že s přihlížením dospělé osoby, aby dítě nespadlo2 a neublížilo si,
stínové divadlo - pomocí lampičky nebo baterky hrát dítěti na stěně pomocí stínů a prstů divadélko,
seznamovat děti s okolním světem - popisovat mu věci nebo situace, které dítě vidí,
naučit dítě foukat - např. foukání do bublifuku nebo sfoukávání první svíčky na dortu,
pokud dítě leze, pohyb mu zpestřit vyrobenými tunely a překážkami,
tahání hraček na provázku.
Hry od 1 do 2 let
puzzle z novin - vystřihnout z novin nebo časopisu obrázek a dítě obrázek sestaví jako puzzle. Nejlépe je začít na 6-ti větších dílcích, později počet dílků zvětšovat a velikost zmenšovat. Obrázky je možné také nalepit na papír.
rodinné album - na fotkách ukazovat dítěti členy rodiny a říkat jim o nich příběh, co dělá babička, dědeček nebo teta. Nebo jak se maminka s tatínkem seznámili, jak byli rodiče malí aj.
poslouchat zvuky - nejlépší je zavázat dítěti oči (raději v pozdějším věku) a pouštět dítěti různé zvuky, které poznává, např. štěkot psa, zvuk oblíbené hračky, houkačka sanitky apod.
scházející věci - na stůl nebo podlahu položit např. 5 různých věcí a nechat dítě, ať je prozkoumá a poté jednotlivé věci postupně schovávat a chtít po dítěti určit, která věc mezi nimi schází;
loutkové divadélko - pomocí hraček nebo také ponožek hrát dětem divadélko s vymyšlenou scénou;
domácí práce - děti více zapojit do domácích prací, např. utírání prachu, luxování, vyhazování odpadků do koše aj.
části těla - učit dítě poznávat základní části těla, dopomoci mohou různé básničky nebo říkánky2;
překážková dráha - vytvořit doma dětem překážkovou dráhu z nábytku a hraček a zlepšovat tak jeho pohybovou schopnost;
navlékání tkaničky - zlepšování se v jemné motorice pomocí navlékání tkaničky do bačkůrek nebo jiného otvoru, nebo navlékání korálků na provázek;
přelévání vody nebo přesypávání ingrediencí z mističky do mističky. Vhodné je také třídit různé ingredience z jedné velké mísy do menších mís, např. fazole spolu s těstovinami rozdělit do dvou připravených misek.
čtení knížek - číst pohádkové knížky3 a zaujmout tak dítě příběhem a barevnými ilustracemi.
Hry mezi 2 - 3 rokem
pyžamkový den - nechat si přes den pyžamo, povalovat se celý den v posteli, pouštět si na DVD pohádky, uvařit si čaj, objednat si oběd a užívat si den v posteli.
společné vyprávění příběhu - nechat dítě doplňovat mluvený nebo čtený příběh (pohádku), např. Šel dědeček a ... (babička) apod.
přiřazování obrázků stejného tématu - vystřihnout z časopisů nebo letáků obrázky a nechat dítě, aby přiřadilo také, které k sobě patří, např. zubní kartáček a zubní pasta.
vybarvování omalovánek
hraní si s plastelínou, modelínou
obrácené pexeso - přiřazovat k sobě stejné obrázky pexesa (dítě na obrázky vidí), u větších dětí vyzkoušet originální hru pexeso (se schovanými obrázky)
zapojování se do vaření
hraní si se syrovým jídlem a vytváření obrázků - např. z fazolí, hrachu, rýže aj.