9. měsíc vývoje dítěte

9. měsící vývoje dítěte říkají odborníci termínem Univerzita dětského věku, neboť si v tomto měsíci děti začínají neustále hrát s hračkami a skrz ně si hrát i s dospělými. Baví je házení hraček na zem a pokud mu hračku maminka nebo někdo blízký podá, má ohromnou radost a hračku opět hodí na zem. Tato "hra" se může opakovat několikrát za sebou a dítě bude pokaždé nadšené, že si s ním někdo hraje a hračku mu neustále podává.

Pro maminčin úsměv bude dítě neustále opakovat hru Paci paci nebo bude dělat papa či jiná naučená gesta, která mamince udělají radost. Dítě již chápe to, co vidí kolem sebe a i to, co dělá ono samo.

Při učení novým hrám a věcem by dítě mělo slyšet radost a nadšení, že to, co právě udělalo, je to správné, co se po něm chtělo (například zopakuje tááák jsem veliký nebo paci paci). Dítě by se do učení nových věcí nemělo nutit a pokud nově nabyté znalosti nebude chtít předvádět před ostatními dětmi nebo členy rodiny, nemělo by se nutit. Samo najde vhodný čas, kdy se svými novými znalostmi pochlubí.

9. měsíc vývoje dítěte

Dítě a jeho výška a váha

Váha

pohlavíváha spodní hranice (kg)optimální váha (kg)váha horní hranice (kg)
chlapeček7,49,211,1
holčička6,78,610,4

Výška

pohlavívýška spodní hranice (cm)optimální výška (cm)výška horní hranice (cm)
chlapeček67,472,377,3
holčička65,370,475,6

Dítě a jeho fyzický vývoj

Hrubá a jemná motorika:

  • na bříšku - dítě se natolik zdokonaluje v lezení a plazení, že jej na bříšku nebaví být dlouhou dobu. Z ležení na bříšku se děti dokážou posadit.
  • lezení po čtyřech - většina dětí zvládá lezení po čtyřech bez problémů.
  • sed a stoj - dítě se zvládne samo posadit a sedět s nataženými nožkami a v této poloze si hrát. K samostatné chůzi je ještě brzy, pokud se ale dítě drží například nábytku, zvládne chvilku stát na svých nožičkách a objevovat svět z větší výšky. Šikovnější začínají dělat první krůčky kolem nábytku - pozor, dítě musí chodit samo, rodiče by jej neměli vodit za ručičky. Některé děti se dokážou ve stoji zastavit, pokrčit kolínka a zvednout si ze země hračku, pro kterou si přišly.

Video: První krůčky kolem nábytku

Smysly:

  • zrak a hmat: když dítě uvidí jídlo, bude se snažit samo nakrmit, může se sápat také po lahvičce s mlékem a napít se samo.
  • hmat: hračky začíná uchopovat mezi palec a ostatní prsty. Nejoblíbenějšími hračkami jsou ty, které jsou uschovány ve skříních, zásuvkách nebo boxech na hračky.

Dítě a sociální vývoj

Křikem se snaží přivolat si společnost, aby nebylo v místnosti samo, prožívá separační úzkost11. Zvládá opakovat a napodobovat zvuky (auto, různá zvířátka). Důležitým zjištěním pro dítě je, že pokud se chce s někým bavit a komunikovat s ním, je nejjednodušší zakřičet a dotyčný přijde. Ovládání komunikace má dítě v rukou samo.

Děti a hry

  • hledání napůl schovaných hraček,
  • tleskání, hra paci paci či schovávání se za nábytek,
  • pohybovat se na pohybové básničky2,
  • "čtení" si v knížkách.

Čím obohatit dětskou hru?

  • dávat mu k hraní jen takové hračky a věci, které se nerozbijí a o které se dítě nezraní,
  • při házení hraček z výšky nabízet dítěti věci s různými tvary a hmotností, které k zemi dopadají jinou rychlostí (např. zmačkaný papír, pírko, lžička, balónek apod.),
  • naučit dítě zaměřovat (např. házení míčkem do koše),
  • předměty, které dítě hází z výšky se mohou připevnit na provázek a maminka je pak nemusí neustále sbírat, ale dítě se naučí přitahovat si je samo.

Dětský pláč

Děťátko začíná rozlišovat různé druhy pláče. Jinak bude plakat, když půjde k lékaři, kde minule bylo očkováno, jinak když má hlad a jinak, když mu bude smutno nebo se bude něčeho bát. Děti mají dobrou paměť a pamatují si i zlé zkušenosti (například očkování2 u lékaře), rodiče by měli mít důvěru v pláč dítěte12 a dítě před vstupem do čekárny uklidnit a snažit se mu vysvětlit, že tentokrát jde například jen na kontrolu.

Výbavička pro dítě od 9. měsíce věku

Začíná-li dítě chodit, je možné mu pořídit vhodné chodítko. Jaké chodítko pořídit, aby bylo k dětským zádíčkům co nejméně škodlivé, se můžete dočíst v hlavním článku: Chodítka a hopsadla18.

Ke zlepšování dětské motoriky je vhodné dítěti koupit hračky, které mu to umožní, např. listování si v knize3 (leporelu) nebo puzzle s úchytkou.


<< 8. měsíc vývoje dítěte / 10. měsíc vývoje dítěte >>3

Více o 9. měsíci vývoje dítěte na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. http://www.mimina.cz/
  3. Pediatrie pro praxi

Hodnocení a zkušenosti s 9. měsícem vývoje dítěte

Máš zkušenost s 9. měsícem vývoje dítěte?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
repkolu  24. srp 2018

Konec otrociny

Devátý měsíc je kouzelný. Na konci uměla naše holčička reagovat na paci paci, hurá, vařila myšička a vůbec krásně napodobovat to, co děláme my. Sedne si krásně sama už měsíc, ale neplazí se ani neleze. Vylezly jí s velkými, několikadenními horečkami první horní jedničky. Za sebe jsem se rozhodla radikálně omezit noční kojení. Vstávala jsem po hodině až dvou od cca 3 měsíců, přes den malá naspí nejvíc hodinu a půl, a to ještě nadvakrát. Byla jsem už hodně ''jetá". Reagovala překvapivě dobře. Nejprve jsme zavedli místo oblíbené hacky jako místo k polednímu odpočinku postýlku. Poté stanovily intervaly pro noční kojení po 4 hodinách, tatínek zalezl do ložnice, já nacpala špunty do uší a ulehla v obýváku. Světě div se, už týden spí dítě úplně krásně, naposledy dostane mlíčko mezi 10.-11., podle vzbuzení, a pak vstává až mezi 4.-5. ranní!! kdy se napije a spí do 8!!!! Mazec. Obrovská úleva. Sice zkraje v noci plakala, ale nejvíc 5 min, pak se sama uklidnila a spala spala dál. Uf. Držte palce, ať to vydrží
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce