6. měsíc vývoje dítěte

6. měsíc vývoje dítěte
V 6. měsíci vývoje dítěte zaznamenává právě ono tu nejdůležitější etapu svého života. Pro maminku končí období klidu a pohody, děťátko chce totiž od 6. měsíce začít samostatně poznávat svět.

Dítko začíná být více pohyblivé, chvilku leží na zádech, chvilku na bříšku, začíná pomaloučku zkoušet pérovat na kolínkách a ty šikovnější děti zkouší i první plazení. Dětská pusinka bude zkoumat všechny předměty, které se mu dostanou "pod nos", maminka by proto měla dávat pozor na hračky, se kterými dítě přijde do kontaktu a zda se v jeho blízkostí nenacházejí nebezpečné předměty, na které by dítě mohlo dosáhnout.

Děti už slyší na své jméno71 a snaží se o komunikaci s lidmi ve svém okolí pomocí kňourání, broukání si, křičení, mlaskání apod.

Dítě a jeho výška a váha

Váha

pohlavíváha spodní hranice (kg)optimální váha (kg)váha horní hranice (kg)
chlapeček6,07,89,7
holčička5,67,28,9

Výška

pohlavívýška spodní hranice (cm)optimální výška (cm)výška horní hranice (cm)
chlapeček62,867,872,9
holčička61,065,970,9

Dítě a jeho fyzický vývoj

Hrubá a jemná motorika:

  • na bříšku - už s jistotou udrží hlavičku a rádo se přetáčí z bříška na záda,
  • na zádech - dítě zvedá nožičky nad podložku a sahá si na kolena. Dokáže si dát prsty u nohou do pusy, později je tato činnost už nemožná. Rozhlíží se kolem sebe, trénuje přetáčení ze zad na bříško a na bok.
  • přitahování - pokud se může dítě o něco opřít, začíná si sedat, toto je ale pasivní sed, dokud se dítě neumí posadit ve volném prostoru z polohy na čtyřech s oběma nohama dopředu a volnýma rukama, v sedu po přitažení ho nenecháváme, snažíme se příležitosti k přitahování eliminovat.
  • sed - při "sezení" (v poloze klubíčko) u rodičů na klíně se dítě natahuje po předmětech, které ho zaujmou. Pozor by si rodiče měli dát na ubrusy na stolech a na hrníčky s teplým čajem nebo kávou nebo talíře s horkou polévkou. Některé děti se učí z polohy na čtyřech samy posazovat.

Smysly:

První zoubek v 6-ti měsících

  • zrak: dětský svět začíná být barevnější, očička začínají rozeznávat barvy a zaostřovat
  • hmat: při úchopu začíná dítě používat palec, zvládá předávat si hračku z ruky do ruky. Při pohledu do zrcadla začíná natahovat ručičkami po odrazu.
  • sluch: slyší na své jméno a chápe význam slova NE.

V 6. měsíci se mohou u dítěte objevit první zoubky. Více o zubech a jejich růstu se dočtete v samostatném článku: Růst zubů4.

Signály nesprávného vývoje

Pokud rodič u dítěte i po ukončeném 6. měsíci vývoje zpozoruje nesymetrický pohyb očí, měl by dítě nechat vyšetřit u dětského očního lékaře.

Video: Typický a atypický vývoj dítěte (ENG)

Pozor, jedná se o diagnostickou metodu! Dokud se dítě neumí samo ve volném prostoru posadit z polohy na čtyřech, jedná se o pasivní sed, který není pro vývoj páteře zdravý. Snažíme se i vyhýbat příležitostem k přitahování se do sedu, děťátku nenabízíme naše prsty, nevhodné předměty odstraníme z dosahu dítěte, lehátko a autosedačku používáme jen nezbytně nutnou dobu.

Dítě a sociální vývoj

V dětské řeči se objevují hlásky h, n, k, f, b, p. Rozlišují tón hlasu, jeho výšku a rychlost řeči. Mluví s hračkami, s odrazem v zrcadle i s ostatními dětmi nebo lidmi kolem sebe.

V 6. měsíci je dobré začít s pohybovými básničkami či písničkami - dítě se naučí zapamatovat, co bude následovat. Vždy je nutné předvádět stejnou věc na stejném místě, např.:

Změna stravování

Děti, které jsou krmeny umělými mléky49 mohou přejít na přikrmování již v ukončeném 4. měsíci3. Pokud jsou děti kojeny70 mateřským mlékem7, doporučuje se začít s příkrmy10 po ukončeném 6. měsíci vývoje, ale již předtím lze zavést hlavní alergeny, lepek.

Více o postupném zavádění dětských příkrmů a jejich struktuře se dočtete v hlavním článku: Zavádění dětských příkrmů10.

Hry pro 6ti měsíční děti

  • stavění komínů - rodič postaví z kostek komín a děti je poté velice rády bourají,
  • volání na dítě jménem - maminka zavolá na své dítě jménem, počká, až se dítě na ni otočí a pak to zkusí znovu,
  • hraní si s chrastítkem - maminka zachrastí, dítě se za zvukem otočí a jakmile se otočí zpět, maminka zachrastí znovu,
  • pojmenovávání věcí - děti jsou velice vnímavé a při pojmenovávání věcí, se kterými se denně setkává, mu pomáhá se tyto věci naučit a zapamatovat si je,
  • hraní si s drobnými předměty - např. s kuličkami hrášku. Děti je rády uchopují do celé dlaně a pozorují. Rodiče by měly dát ale pozor, aby nedošlo ke vdechnutí nebo nebo vsunutí např. do nosní dírky.

Výbavička pro 6ti měsíční dítě

Z dítěte se stává samostatný strávník, měl by mít tedy svou vlastní:

Od 6. měsíce věku je možné, aby dítě přešlo z hlubokého kočárku do sporťáku nebo do golfek, neboť už nepotřebuje mít vodorovnou podložku pod svými zádíčky. O výběru správných golfek nebo sporťáku se dočtete v samostatných článcích: Golfky14 nebo Sportovní kočárky1.


<<5. měsíc vývoje dítěte3 / 7. měsíc vývoje dítěte >>1

Více o 6. měsíci vývoje dítěte na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. http://www.mimina.cz/
  3. Pediatrie pro praxi
  4. https://web.archive.org/web/20140808020545/http://www.nutriklub.cz/clanek/psychomotoricky-vyvoj-d...

Hodnocení a zkušenosti s 6. měsícem vývoje dítěte

Máš zkušenost s 6. měsícem vývoje dítěte?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
sylvka  29. kvě 2022

Karolínka v šesti měsících

Jak to utíká! Karolínka už měla půl roku. Proti bráchům je to drobek - má 66 cm a 6 940 kg. Zatím stále plně kojím a občas zkusíme příkrm. Karolínka to ale stále spíše bere jako zábavu a zatím není možno tím nahradit žádné kojení. Umí se pěkně otáčet na břicho i zpět, zvedá zadek a kousek se i šoupne. Bude ukecaná, pořád si brouká. Dva dny umí udělat malá, 😅i když mi občas vypíchne oko😄. Protože má dva bratry, učíme ji nyní usínat samotnou v postýlce. Jde to celkem snadno, po deseti minutách poplakávání většinou usne, jinak je to veselá holčička.
fiiif  11. črc 2017

6. měsíc (5. měsíc)

66cm a 7,12kg - baštíme UM a zeleninu: brambor, mrkev, dýně, cuketa, brokolice, květák, červená řepa a ovoce: hruška, jablko, hrozny, meruňky, nektarinky, banán, avokádo, mango, meloun.

Pak lepkovou kaši a kukuřičné křupky. :)

Na zádech nevydrží, hned je na bříšku. A když tak chytá hračky, své nohy. Spí jen v noci cca 10hod a přes den řádí. :) Snaží se plazit, ale zatím jen pozadu. Taky péruje na kolinkách.

Dohnal to, že se narodil o měsíc dříve...:)
2 lidé považují za užitečné
mirusajda  3. bře 2017

V půl roce u moře

Když měl malý půl roku, letěli jsme k moři. Jako kojenec to měl se stravou ideální, stačilo na pláži vytáhnout prso a žízeň byla ta tam. Na pláži si beztak spousta dam nezakrývá vršek plavkama, tak jaképak copak. :grinning:

Na půlročním miminku je skvělé to, že se ještě moc nehýbe, takže vedle mě ležel ve stínu na prostěradle, nelezl do písku a kochal se plápolajícím slunečníkem nad sebou. Vodu miminka milují a navíc moře je zdravé. V letadle se také snadno zabaví, většinu prospí, projí a sleduje letušky.
stares  6. lis 2014

Má zkušenost

V 6 měsících váha 8300g,73cm, 2 zuby a už se 2 týdny plazí. Stále plně kojen a jdeme na zeleninové příkrmy. Jen to noční spaní by mohlo být lepší. Trápí ho stále bolesti bříška a budí se několikrát v noci.
lamakrelka  15. led 2014

Šestý měsíc

Honzík spí od příchodu z porodnice ve svém vlastním pokojíčku. Vyhovuje nám to tak a měnit to nebudeme. Navíc pokojíček sousedí s ložnicí a mám to k postýlce 3 metry. Navzájem bychom se budili. Každý den dodržujeme večerní rituál a mám za to, že díky tomu Honzík krásně usíná. Večer ve 20:00 koupeme, ve 20:30 dostává večeři, ve 21:00 usíná sám ve své postýlce. Zavinujeme ho, dáme muchlánka, dudlík, kterým se uspí a odcházíme s přáním dobré noci z pokojíčku. V průběhu usínání dudlíka vyplivne a spinká bez něj.

V průběhu noci se již budí méně a poslední dny spinká celou noc, tj. do 6:00, kdy dostává první denní jídlo. Poté si ho vezmu k sobě do postele, pouštím vysavač a dál spíme do 9:00.

V průběhu dne spí ještě 2x. Od 11:30 - 13:00 a pak od 15:30 do 17:30/18:00.

Zkouší se zvedat na kolínka a pomalu lézt. Přetáčíme se ze zad na bříško, občas už i zpět na záda. Točí se kolem své osy za hračkou. Když děláme s tatínkem blbosti, nahlas se směje. Zkouší se posazovat přes šikmý sed, kdy se zapírá ručičkou do strany. Největší boj je při přebalování, kdy odskakuje, zvedá se a dělá mosty. Žádné hračky nás zatím moc nezajímají, protože nejlepší jsou papírové kapesníčky, tatínkův mobil, ovladač a šustivý obal od vlhčených ubrousků. Začíná objevovat svoje nožičky a strká si je do pusinky. Hračku či předmět si předává z ruky do ruky a pokouší se sám pít z lahve.

Od narození je na UM používáme Sunar Nutradefense a od 4. měsíce přikrmujeme. Po zavedení příkrmů přestal blinkat. Zatím jsme vyzkoušeli:
mrkev
brokolici
batáty
fenykl
cuketu
rýži
kuskus
kedluben
pórek
jablíčko
banán
broskve
žloutek
kuřecí maso

Příkrmy připravuju doma. K pití dáváme bylinkové čaje nebo ovocné šťávy bez cukru. Taktéž kupujeme jen ovocné přesnídávky bez cukru.
3 lidé považují za užitečné
silvienelinka  10. pro 2013

Jak si vedeme v 6. měsících

Nelča spí od 2. měsíců celou noc sama v pokojíčku. Usíná kolem 20:00 a budí se kolem 7:00. Přes den spí ještě třikrát. Dopolední spánek má nejdelší a dva odpolední tak po hodince. V kočárku vydrží spát o hodně déle. Jinak je velice hodná, žádné vztekání ani pláč. Dudlík používáme jen na spaní.

Všechna povinná očkování máme za sebou. Neměli jsme žádné komplikace, reakce, takže jsem ráda.

Měříme: 71cm, Váha: 8700g, OH: 44,5cm, zatím bez zoubků, ale slintáme teda řádně.
Malá je sice buclatější, ale je spokojená :-)

Motorika: Zatím pouze sedíme. Neumíme se přetáčet na bříško, ani nás to na břiše nebaví, hned se vztekáme. Ještě je spousta času na vypilování. Nelinka krásně reaguje na jméno, pořád se usmívá, s hračkama se vybaví, sama si je krásně drží. Začaly jsme chodit na plavání a malou to hrozně baví, vody se vůbec nebojí. Je nadšená z ostatních dětí. V kolektivu nemáme žádný problém, ba naopak.

Strava: Jsme na UM od 2. měsíce. Používáme značku HAMI. Konečně se nám ustálilo ublinkávání, s tím jsme měly hrozné problémy, vyzkoušely jsme snad všechny značky UM, až po HAMI bylo ublinkávání nejmenší. Od 4. měsíce přikrmujeme, takže teďkom už krásně papáme i maso. Nejraději má mrkev a brokolici nesnáší. I tak se jí snažím vždycky trochu propašovat do jídla. Reakce zatím byla pouze na jahodovou přesnídávku, jinak všechno snáší bez problému a moc jí šmakuje.
UM pije dvakrát denně po 180ml a na oběd je teda masozeleninový příkrm, odpolední svačinka je ovoce nebo ovocná přesnídávka a na večeři je kaše. Vyzkoušený máme už i lepek a taky ho snáší dobře. Příkrmy si sama připravuji. Problém máme akorát s příjmem tekutin, vyzkoušela jsem všechny druhy čajů, štáviček i vody a nevypije skoro nic.
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce