2. měsíc vývoje dítěte

Ve 2. měsíci vývoje dítěte se z měsíčního novorozence7 stává kojenec. Maminkám se blíží konec šestinedělí. V 1. měsíci2 života dítěte se maminka s miminkem seznámila a sžila a pro oba začínají mít dny určitý řád a pravidla.
2.měsíc vývoje dítěte

Miminko se ve svém 2. měsíci života začíná zajímat o okolí, zaujmou ho lidské tváře, které na něj mluví a smějí se. Po důsledném prostudování se začíná dítě smát také a maminka se dočká prvních cílených úsměvů.

Pokud ve svém zorném poli objeví maminku, začne ji soustředěně pozorovat a pokud na něj i promluví, miminko začne radostí kopkat nožkama.

Cestování a procházky

Při cestování autem by mělo být miminko připoutáno v autosedačce10 ve tvaru vajíčka, která je pro děti od narození do 10 kg. Autosedačku je nutno poté ještě připoutat bezpečnostním pásem, pokud vajíčko nemá isofixovou bázi. Dítě je možno vozit na předním sedadle spolujezdce, ale pouze v případě, že je vypnutý airbag!
Cestování s miminkem

Chce-li jít maminka s dítětem na procházku, teplota do 10°C mu nijak neublíží a krátká procházka na čerstvém vzduchu naopak prospěje. Dítě je nutno teple obléct a popř. zabalit do fusaku či deky, při nošení49 je vhodné použít nosicí bundu či kapsu. Hraniční teplota pro procházky je 0°C až -3°C, pozor by si maminka měla dát také na silný a studený vítr. Dítě ještě nedokáže regulovat svou teplotu a mohlo by rychle prochladnout.

V léte by se měla používat u kočárku stříška, která dítě ochrání před přímým sluníčkem. Maminka by při oblékání kojence měla dát pozor na množství oblečení, aby u něj nedošlo k přehřátí organismu.

Dítě a jeho výška a váha

Kojenci přibírají denně zhruba 20 - 30 gramů do 3. měsíce věku a dítě by mělo být krmeno v době, kdy si samo řekne.

Váha

pohlavíváha spodní hranice (kg)optimální váha (kg)váha horní hranice (kg)
chlapeček3,65,26,7
holčička3,44,76,0

Výška

pohlavívýška spodní hranice (cm)optimální výška (cm)výška horní hranice (cm)
chlapeček53,258,162,9
holčička52,256,861,3

Dítě a jeho fyzický vývoj

Hrubá a jemná motorika:

  • na bříšku - zvedá hlavičku do úhlu 45° a začíná se otáčet za zvukem
  • na zádech - snaží se zvedat dolní končetiny nad podložku, což se mu na pár okamžiků povede, paže jsou stále ohnuté v loktech a položené podél těla, dlaně se začínají rozervírat
  • přitahování - na chvíli dokáže udržet vzpřímeně hlavičku. Přitahování se do sedu (tzv. pasivní sed) není pro vývoj páteře zdravý, miminku tuto možnost (kromě kontroly motorického vývoje8 u lékaře) v žádném případě nenabízíme, k vývoji sedu dochází z polohy na čtyřech, z lezení.

Smysly:

  • zrak: dokáže se na chvíli zakoukat na pohybující se předmět, vidí na krátkou vzdálenost a vnímá okolí, dítě může ještě švidrat/šilhat, ale to se do 4. měsíce ztratí. Dítě zajímají hrany, rohy a křivky.
  • sluch: po hlase pozná maminku, silný zvuk jej může rozplakat, naopak tzv. bílý šum (jízda aut, digestoř, pračka) dítě uklidní a může i usnout.
  • hmat: dítě si začíná hrát se svýma ručičkama a sahá po pohybujících se hračkách ve své blízkosti

Dítě a sociální vývoj

Dítě při pocitu hladu, potřebě vylučovat11, mokré pleně33 nebo když se chce pochovat, začíná tuto potřebu vyjadřovat úmyslným pláčem12. Vydává různé druhy pláče, ve kterých se maminka začíná pomalu orientovat. Někerá miminka pomalu vydávají i jiné zvuky než pláč, například broukání. Od 2. měsíce je možno s dítětem navštěvovat kojenecké kurzy plavání.

Dítě a jeho spánek a zažívání

Od 2. do 3. měsíce věku začínají u dětí koliky25, které dokážou potrápit miminko i rodiče. Spánek6 se začíná zkracovat. V noci dítě spí okolo 12 - 15 hodin, přes den další 3 - 5 hodin. Spousta miminek nejlépe spí společně s rodiči29.

Potřebná výbavička ve 2. měsíci vývoje dítěte

Miminko už má určitě svou povinnou výbavičku18 vč. hrací deky16, lehátka19 nebo různých hraček, ať už na kočárek22 nebo pro miminka5.

Ve 2. měsíci věku se z dítěte stává kojenec a když maminka dítě kojí70 a dopřává mu nezbytné vitamíny obsažené v mateřském mléce7, mohou jí ke kojení pomoci různí pomocníci. Více v článku: potřeby na kojení15.

Když není dítě z jakéhokoliv důvodu kojeno, může mamince při přípravě umělého mléka49 a péči o nezbytné věci pomoci např. sterilizátor6.

Pokud rodiče rádi cestují s dítětem2, můžou se začít pomalu poohlížet po cestovní postýlce14 nebo po různých druzích nosičů8.

<< 1. měsíc vývoje dítěte2 / 3. měsíc vývoje dítěte >>1

Více o 2. měsíci vývoje dítěte na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. http://www.mimina.cz/
  3. http://www.jaknamiminka.cz/2-mesic-zivota-miminka-kojence-a18.html
  4. Pediatrie pro praxi

Hodnocení a zkušenosti s 2. měsícem vývoje dítěte

Máš zkušenost s 2. měsícem vývoje dítěte?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
leniluki  2. zář 2015

Již jsme se seznámili

Ve druhém měsíci už jsem jako maminka dokázala vytušit, co malého trápí, i když byl pořád hodné miminko, plakal velice málo, většinou jen když už měl hlad nebo ho trápily prdíky. Ale i to bylo výjimečně, snažila jsem se být k němu intuitivní a nenechat ho k pláči dojít. Byl prvorozený syn, tudíž jsem volný čas mohla věnovat pouze jemu. Začínal pást koníky, absolvoval první cestu autem, vyzkoušel si nošení v šátku...:)
3 lidé považují za užitečné
nemcovapetulka  10. dub 2015

Zubák zubatej

My, co se týče vývoje tabulky, velice přeskakujeme. Na dvou měsících Kuby krásně pásl koníky, smál se a z pusinky mu koukaly dva zoubky. Lidé se tomu nepřestávali divit! :)
5 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce