Společné spaní rodičů s dětmi je praktikováno již po staletí národy na celém světě. V žádném případě nejde o rozmazlování, otročení nebo nechávání dítěte s sebou manipulovat, jak rodičům spícím společně s dětmi oponují tzv. cvičitelé dětí1, kteří doporučují postupy jako nechat vybrečet nebo Estivillovu metodu usínání.
Společné spaní je uspokojením základních potřeb miminka a projevem důvěry rodičů v pláč dítěte12. Každé dítě má jiné spánkové potřeby a rytmy, četnost probuzení, míra schopnosti rychle usnout a věk, kdy dítě začne spát delší dobu v kuse, spát samo a nakonec i usínat samo, velmi závisí na vrozeném temperamentu. Nezáleží pouze na tom, kde dítě spí, ale jedná se o přijetí dítěte se všemi jeho potřebami i v průběhu noci, přizpůsobení nočních zvyků rodičů dítěti v závislosti na jeho, s věkem se měnících, potřebách.
Dítě může spát s rodiči v jedné, tzv. rodinné, posteli, může spát v postýlce bez bočnice přiražené k manželské posteli nebo jen v blízkosti rodičů ve vedle stojící postýlce nebo zavěšené hacce. Cílem je, aby bylo rychle reagováno na potřeby dítěte a zároveň se celá rodina vyspala dobře a spokojeně.
Společné spaní, stejně jako ostatní prostředky kontaktního rodičovství17 má manžele spojovat, ne rozdělovat, Základním předpokladem společného spaní je tedy souhlas obou rodičů, nicméně noční buzení dítěte obvykle více zatěžuje maminku, proto by měl muž ženě v tomto bodě důvěřovat.
Dalším důležitým bodem je velká postel, k pohodlnému vyspání potřebuje každý člen rodiny dostatečný prostor, je vhodné pořídit širokou postel nebo stávající manželskou postel rozšířit o tzv. co-sleeper, balkón - postýlku bez bočnice s matrací ve stejné výšce jako je matrace manželské postele.
Podle potřeb, zvyků a povah jednotlivých členů konkrétní rodiny se liší uspořádání spících na posteli. Dítě může spát mezi manželi (jen tak nebo na spacím pelíšku - vaku naplněném PS kuličkami) nebo u kraje postele, je-li tam zeď nebo vhodná zábrana proti spadnutí. Důležitým bodem je i soukromí a intimní život rodičů. Jednou z možností je dítě dát nejdříve spát do postýlky a společné spaní s dítětem v jedné posteli praktikovat jen část noci, od doby, kdy se dítě vzbudí. Další možností, pokud se muži nespí s dítětem v jedné posteli dobře, je, že část noci spí maminka s dítětem jinde než tatínek. Nebo může být společné spaní v rodinné posteli praktikováno celou noc, postel určitě není jediným vhodným místem pro sex.
Zásadní je při společném spaní dodržovat bezpečnostní opatření. Společné spaní nelze provozovat, pokud je jeden z rodičů pod vlivem alkoholu, drog nebo léků, které ovlivňují vědomí a spánek. V místnosti, kde spí dítě, je také zapovězeno kouřit (kouřit by neměla matka vůbec), nedoporučuje se používat také tužidla a laky na vlasy, deodoranty a parfémy, které mohou dráždit či ucpávat dýchací cesty. Problematická je i silná obezita, ta ovlivňuje spánek a vnímání přítomnosti dítěte, dítě je tak více ohroženo zalehnutím a udušením. Rizikovým faktorem je i spaní miminka na bříšku a krmení umělým mlékem49.
Prostředí postele nesmí umožňovat, aby se dítě zabořilo obličejem do měkké matrace, mezery mezi matracemi nebo velkých polštářů. Nevhodné je i nošení dlouhých náušnic a jiných šperků s ostrými hranami, řetízků a oblečení s dlouhými šňůrkami, protože by se dítě mohlo zranit nebo udusit. Pozornost je třeba věnovat i výběru oblečení, protože dospělí vydávají mnoho tepla, a také dek a peřin, aby se dítě nepřehřívalo a nebo nehrozilo jeho zavalení a udušení. Při společném spaní s více dětmi je nutností dostatečně široká postel a uspořádání spících tak, aby nebylo ohroženo malé miminko.