Rozvod manželství je velkým a těžkým životním krokem nejen pro manžele samotné, ale přináší silný psychický nápor zejména pro děti.
Proto je velmi důležité si tento důležitý krok důkladně promyslet. Rozvod manželství by měl proběhnout po důkladném zvážení všech okolností a možností a měl by být až poslední variantou řešení problémů mezi manžely.
Rozhovor s psycholožkou Martinou Wäldl.
V rozhovore s psychologičkou Martinou Wäldl nájdete odpovede na tieto otázky:
Rozvod manželství provádí pouze soud na základě zákona o rodině § 24, který říká, že soud může manželství na popud jednoho z manželů rozvést, jestliže jsou manželské vztahy natolik vážně rozvráceny a narušeny, že již manželství není schopno plnit svůj účel.
Návrh na rozvod podává jeden z manželů na obvodním okresním soudu, v místě bydliště manželů (postačí pokud v místě bydliště žije jen jeden).
Návrh na rozvod musí obsahovat:
Návrh na rozvod je třeba podat osobně buď na podatelně příslušného soudu nebo odeslat poštou a to ve dvou vyhotoveních.
Jsou-li v manželství nezletilé děti, pak tato vyhotovení musí být odeslána tři, třetí vyhotovení bude sloužit pro tzv. kolizního opatrovníka.
Od roku 2011 je zvýšen soudní poplatek za rozvod manželství z 1000 Kč na 2000 Kč. Tento poplatek se hradí buď ve formě kolkových známek, které se nalepí v horní části návrhu na rozvod manželství, nebo lze vyčkat na výzvu soudu k uhrazení tohoto poplatku.
Je-li potřeba společně s rozvodem manželství řešit i společně nabytý majetek, tzv. společné jmění manželů, pak je třeba zaplatit i druhý poplatek a zároveň s tím zahájit i druhé řízení, týkající se pouze majetkového vypořádání.
Vypořádání se ve věcech movitých - nábytek, automobily, zařízení bytu apod.
Tento poplatek je zapotřebí uhradit za každou nemovitost, kterou je potřeba vypořádat.
V běžné praxi je manželství většinou rozvedeno až překvapivě rychle, ale může se stát, že soud bude zkoumat příčiny rozvratu a snažit se o smíření manželů a takto dojde k odročení o nějakou dobu. Ukáže-li se však i po tomto čase, že je manželství opravdu nenávratně rozvráceno, soud toto manželství rozvede. Další prodlevu v rozvodu manželství může způsobit nesouhlas jednoho z manželů.
Soud vždy přihlíží k zájmům nezletilých dětí.
V průběhu rozvodového řízení má soud pravomoc rozhodovat o povinnostech a právech manželů ve vztahu k dětem.
Opět platí, že soud respektuje především zájmy nezletilého dítěte.
Vždy je lepší, pokud se manželé dokáží na důležitých věcech předem dohodnout
Více o změně jména a příjmení naleznete v samostatném článku: Změna jména a příjmení4.