Noční můry

Noční můra, nebo také zlý sen, zatěžuje spánek dospělých i dětí. Po probuzení si ji člověk obvykle pamatuje, na rozdíl od nočního děsu, o kterém většinou neví nebo si ho uvědomuje jen matně. Proto je důležité noční můry odlišit od této spánkové poruchy, která má rozdílná specifika.

Noční můry

Foto-zdroj

Co jsou noční můry?

Noční můry jsou negativními sny. Ty mohou doprovázet řadu psychických poruch, jakou jsou například posttraumatická stresová porucha a deprese; užívání některých psychofarmak nebo nárazové vysazení léků na úpravu spánku. Zároveň se ale běžně objevují u zcela zdravých jedinců.

Nejčastěji v nich jde o ohrožení života, snižování sebevědomí nebo o životní katastrofu, přičemž se témata mnohdy opakují. Noční můry mohou mít doprovodné stavy (křik ze spánku, náhlé posazení), nicméně nejsou pravidlem.

Po probuzení se člověk rychle zorientuje a vnímá, že vše byl jen zlý sen, později se nad ním třeba i zamyslí. To znamená, že si ho pamatuje po probuzení i ráno.

Noční můry

Foto-zdroj

Léčba noční můry

Pacienti často k lékaři přicházejí s poruchami spánku a o nočních můrách se zmíní spíše okrajově. Léčba potom závisí na spouštěči a také obsahu snů. Týkají-li se minulosti, je nutné prožitá traumata zpracovat s terapeutem. U snů vztahujících se k budoucnost je vhodné pacienta zbavit strachu a posílit odhodlání k případnému zvládnutí problémů, kterých se obává. Existují ovšem také případy, kdy je nutná pomoc psychiatra a psychofarmak.

Důležitá je dále snaha samotného pacienta. Je totiž nutné, aby se pokusil o dostatečný spánek, správné stravovací návyky, vyhýbal se stresovým situacím a dbal na spánkovou hygienu.

Noční můry u dětí

U dětí se výskyt nočních můr přisuzuje zrání nervové soustavy. Časté jsou nicméně také u dětí trpících separační úzkostnou poruchou nebo takových, co za sebou mají nezpracované trauma. S noční můrou se setká kolem 10 % dětí ve věku 3 až 5 let. Účinnou pomocí bývá uklidnění rodičem. Pokud o noční můře nechtějí mluvit, není dobré je nutit.

Noční můry dětí by se měly brát vážně, ale nejsou natolik závažné jako noční běsy. Dítě si prožívá nově nabyté zkušenosti, které jeho centrální nervová soustava zpracovává. Do 6 let věku dítěte jde o běžný fyzický stav, v pozdějších letech mohou noční můry znamenat strach nebo stres, kterým si právě prochází, např. nástup do školy1, rozvod rodičů2 nebo smrt blízké osoby3.

Jak zahnat dětskou noční můru?

Pokud se dítě v noci vzbudí s pláčem a pravděpodobně mělo noční můru, je důležité na něj tiše mluvit, pohladit ho a obejmout, a tak jeho rozrušení zklidnit i dodat pocit bezpečí. Pokud je to alespoň trochu možné, měli by se rodiče snažit odstranit z dětského okolí spouštěče nočních můr nebo mu situaci usnadnit, případně pomoci od stresu třeba ve spolupráci s dětským psychologem.

Pro děti jsou navíc velmi důležité rituály před spánkem6, které by měly mít pravidelnost a řád. Před spaním by si neměly hrát delší dobu nebo se dívat na televizi, hlavně na pořady, které v nich mohou noční můry vyvolávat. Vhodné je číst dětem před spaním pohádky3.

Noční můry

Foto-zdroj

Existují také noční děsy

Noční děsy trápí zhruba 6 % dětí ve věku 4 až 12 let s citlivější nervovou soustavou, s nižším sebevědomím, případně děti, které jsou ustrašené nebo mají velmi bohatou fantazii.

Dítě si po probuzení noční děs nepamatuje, má „pouze“ špatný pocit a cítí úzkost1. Silný noční děs u dítěte vyvolá strach, po probuzení neví, kde je, nepoznává blízké osoby a snaží se rychle utéct pryč. Dětský organismus na tento stav reaguje zrychleným srdečním tepem, dítě je bledé, začne se potit a třást a pláče12. Zároveň má nekoordinované pohyby – hází rukama, kope nohama, chce před nočním děsem utéct, proto hrozí nebezpečí, jakým je například pád ze schodů.

Více o nočních můrách na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Noční_můra
  2. https://web.archive.org/web/20140225113554/http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/na...
  3. http://www.celostnimedicina.cz/nocni-mury.htm
  4. http://www.celostnimedicina.cz/nocni-desy-u-deti.htm
  5. http://www.cpzp.cz/clanek/1329-0-Nocni-mury-trapi-hlavne-deti.html

Hodnocení a zkušenosti s nočními můrami

Máš zkušenost s nočními můrami?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost