Pojem „náročné“ dítě u nás není příliš udomácněn. Rodiče „náročných“ miminek se ptají: „Proč je mé dítě jiné? Proč nespí celou noc?6 Proč jsme neporovnatelně více unaveni než naší přátelé s malými dětmi? Co děláme špatně?
Pokud se, milí rodiče, snažíte, jak nejlépe umíte, vše je v pořádku. Vaše milované dítě se jen chová tak, jak se narodilo. Ne proto, že by Vaše rodičovská výchova v něčem pochybila, ale proto, že přišlo na svět jako dítě s jedinečnými osobnostními črty.
Chcete vědět, jestli je jím i Vaše dítě? Tady jsou:
\\Náročné děti fungují na plné obrátky. Intenzivně, usilovně a horlivě se projevují ve všech činnostech a aktivitách.
\\Náročné dítě je stále připravené „k aktivitě“. Hyperaktivita, jako nadměrná činnost, se v případě těchto dětí spojuje s příbuzným črtem - hypertonií. Pojem hypertonie vyjadřuje vztah ke svalům, které jsou často napjaté, stáhnuté, doslova připraveny na akci, čekající na explozi.
\\Náročná miminka vysávají z unavených rodičů i poslední kus energie a potom si vyžadují ještě něco navíc. Rodiče péči o náročné děti oprávnění považují za vyčerpávající.
\\Rodiče se v uspokojování potřeb náročných dětí postupně zdokonalují. Vlastními zkušenostmi například zjistí, že kojení70 pro náročné dítě není jen zdrojem obživy, ale hlavně jednoduchým a zaručeným způsobem upokojení a často i zábavy.
\\Náročné děti vyžadují od rodiče stoprocentní pohotovost a okamžitou reakci na požadavky, ktoré umí pořádně a důrazně „vyslovit“. Tento črt, víc jak jiné, přivádí rodiče k pocitu a manipulaci ze strany malého, ukřičeného dítěte.
\\Novorozenci7 a kojenci se značnou část spánku, narozdíl od větších dětí a dospělých, nachází v etapě takzvaného lehkého spánku, ze kterého velmi snadno procitnou a probudí se.
\\Praxe rodičů náročných dětí potvrzuje, jak náročné je uspokojovat požadavky nemluvňat za každých okolností, a to ješte „na výbornou“. Proto občasné selhání, někdy dokonce rostoucí neschopnost správně reagovat na potřeby náročného dítěte, působí na rodiče značně frustrujícně.
\\Rodiče náročných dětí se nejednou rozčarovaně ptají: „Kde děláme chybu? Jak to, že to, co včera na čertíka zabralo, dnes už vůbec nefunguje?“ Zachvátí je pocit zklamání.
\\Náročné děti jsou dobře „informované“ o dění v jejich bezprostředním okolí. Výjimečně cítí, vnímají, odhadují. Otevřeně dávají najevo svá očekávání, stejně jako spokojenost s jejich naplněním.
\\Náročné dítě touží po kontaktu17. Zbožňuje dotyk s pokožkou matky, nejraději se k ní tulí v její posteli. A nebo miluje kontakt v pohybu, například houpání při sezení, při stání, při chůzi.
\\Nerealistickou rodičovskou představou o usínání náročných dětí29 je ta, že své děťátko uloží do postýlky, ono si pomrnčí, unaví se, při cumlání spokojeně zavře oči a usne.
\\Většina dospělých prosazuje názor, že by se děti měly naučit být samostatné. Čím dříve, tím lépe. Podle této mínky matka a dítě představují nezávislé osoby, schopné existovat „na vlastní pěst“.
Označení „náročné dítě“ není nemoc ani diagnóza. Ano, náročné dítě je horlivé, přecitlivělé, neodložitelné, často se budí a mnoho toho od vás vyžaduje, ale všechny charakteristické znaky platí jen do okamžiku, kdy se schoulí do vaší náruče. Do náruče vyčerpané mámy, kde se cítí nejlépe a stává se spokojeným děťátkem. Vydržte tuto náročnou výchovnou zkoušku, odměna se projeví v podobě jedinečné, zdravé, sebevědomé a životaschopné osobnosti Vašeho potomka.