Mnoho rodičů často tápe v otázce, kdy zapojit děti do domácích prací. Podle odborníků čím dříve, tím lépe - samozřejmě v přímé úměře věku a schopnostech konkrétního dítěte.
Vést děťátko k domácím pracím je vhodné již od batolecího2 věku. I batolata již mohou doma pomáhat, samozřejmě formou hry a s podporou a dozorem rodičů. Zkraje by se mělo jednat o drobné úkoly, na které batolátko stačí a nemohou jej nějak přetížit, např. sbírání kostek či úklid autíček.
V předškolním věku by již dítko mělo dostávat pravidelné drobné úkoly, které hravě zvládne - například úklid hraček9 ve svém pokojíčku.
Povinností s domácností s věkem následně přibývá, ale měly by být voleny tak, aby dítěti nesebraly veškerý volný čas. Celkové osvobození od domácích prací však také není dobrá cesta. Ideální je najít správnou míru povinností tak, aby vyhovovala oběma stranám - dítěti i rodičům.
Zapojit děti do domácích prací je naprosto v pořádku, samozřejmě s ohledem na jejich věk. Co ale odborníci nedoporučují je dětem za domácí práce platit1. Průzkumy ukázaly, že za drobné domácí práce v ČR platí svým dětem každý osmý rodič a svým ratolestem tím rozhodně neprospěje. Nejen, že dítě nebude následně dobře připraveno na budoucí život, ale ještě se může stát, že bez úplaty pak bude odmítat vykonávat jakoukoli povinnost, která by měla být samozřejmostí.
Správná cesta je jít dítěti příkladem, ukázat, že každý člověk má doma nějakou povinnost. Někdo vaří, jiný uklízí, myje nádobí, okna, stará se o zahradu a to vše ne proto, aby dostal peníze, ale proto, že o domácnost je zapotřebí se starat. Odměňování není zcela nevhodné, ale mělo by být důsledkem jen za větší a výraznější činnosti navíc. Vhodnou odměnou může být oblíbené jídlo, malý výlet nebo společně strávený víkend.
Dítě je samozřejmě vhodné vést nejen k domácím pracím, ale také k samoobslužnosti jako je: