Saunování slouží k relaxaci a k ohřívání lidského těla nad běžnou teplotu. Sauny se ohřívají na teplotu 60°C až 120°C. Existují také sauny, které mohou svým klientům nabídnout teplotu kolem 140 °C. Saunování má blahodárný účinek na unavený mozek, protože během saunování jsou do těla kromě jiných látek uvolňovány také endorfiny, které navozují pocit dobré nálady a štěstí a také tlumí bolest.
Čas trávený v sauně není nijak omezen. Člověk by měl sám poznat, kdy mu je saunování příjemné a kdy už nikoliv. Průměrný čas strávený v sauně se pohybuje kolem 15 minut. Záleží ovšem na zkušenosti saunujícího se člověka a na typu sauny.
Před vstupem do sauny by se měl člověk umýt či osprchovat. Ručníkem se pořádně osušit a vstupovat do sauny umytý a suchý. Do sauny si s sebou člověk může vzít ručník nebo prostěradlo, na který si může sednout nebo lehnout, dále masážní houbu nebo kartáč a čistou vodu, minerálku nebo džus k dodržování pravidelného příjmu tekutin. Zcela nevhodné je požívání alkoholických nápojů.
V sauně se dýchá pouze ústy. V případě, že člověk bude v sauně dýchat nosem, vysušuje se nosní sliznice a dochází k bolestem hlavy. Když se člověk začne potit, měl by začít také s masáží těla pomocí masážní houby či kartáče.
Po uplynutí doby 8 až 15 minut (čili příjemné doby pobytu v sauně) se člověk zajde opláchnout studenou vodou pod sprchu nebo se může ochladit v bazénku. Namočit by si měl celé tělo, tedy i včetně hlavy. Když ucítí chlad, měl by se vrátit zpět do sauny, kde setrvá dalších zhruba 15 minut. Aby saunování mělo účinek, měl by se proces teplo - chlad opakovat třikrát.
Před vstupem do sauny by si měl člověk zjistit, zda je smíšená a zda je vstup vhodný v plavkách či pouze s ručníkem nebo osuškou.
Pokud žena těhotenství24 teprve plánuje, není potřeba se saunování obávat.
V prvním trimestru37 před vstupem do sauny by měla těhotná žena vědět, že saunování může vyvolat potrat13. Vysoké teploty vyskytující se v saunách nepříznivě ovlivňují organismus těhotné ženy, dochází k poklesu krevního tlaku a můžou hrozit kolapsy. Nežádoucí vliv mají také na embryo, kdy může dojít k poruše centrálního nervového systému dítěte a následně dojít až k potratu.
Ve druhém17 a třetím trimestru13 se rizika saunování v těhotenství snižují, ale i nadále se nejedná o bezproblémovou návštěvu. K návštěvě sauny by měla být těhotná žena naprosto zdravá a bez komplikací a saunování podstupovala i před otěhotněním. Je důležitý pravidelný přísun tekutin a minerálů. Důležitý je příjem horčíků, který zabraňuje křečím a možnému vzniku děložních stahů.
Při veřejném saunování by si těhotná žena měla dát také pozor na vznik možných plísní.
Saunování dětí je vhodné z důvodu dosažení dobré imunity. Děti bývají méně nemocné virózami horních cest dýchacích a průběh nemoci bývá kratší, lehčí a bez vážnějších komplikací.
Se saunováním dětí se může začít od 3. měsíce1 věku dítěte. Podmínkou je ale využití rodinné sauny v soukromí a v přítomnosti maminky. Aby mohlo dítě navštěvovat veřejnou saunu, mělo by být v batolecím věku2, kdy je už dítě schopno říct, kdy mu je saunování nepříjemné a není v sauně drženo déle než je pro dítě snesitelné. Batolata se saunují v menších skupinkách 5-6 dětí, kdy jsou doprovázeny 2 dospělými osobami. Do sauny vchází děti v plavkách a délka saunování se liší dle věku dítěte. Doba saunování u kojenců a batolat2 je krátká, maximálně v délce 3 minut. U starších dětí by doba saunování neměla přesáhnout 8 minut.
Ochlazování bývá u dětí krátké a vlažnou vodou. Ochlazování bývá u dětí ukončeno krátkým postřikem studenou vodou v oblasti trupu a končetin.
K dosažení dobré imunity je dobré malé děti saunovat jednou týdně, děti předškolního věku se saunují v mateřských školách 2krát týdně, děti školního věku zvládnou saunování i 3krát týdně. Vhodné je určit si také pravidelný den, kdy se budou děti saunovat. Čas je vhodný kolem 17. - 18. hodiny.