Perex není novinka na trhu s pracími prášky, ač by to podle názvu mohlo takovou představu evokovat. O tom, co perex znamená a proč je důležité ho mít v blogu, si přečtěte v následujících řádcích.
Tak a právě jste si přečetli perex. Co to vlastně je a proč byste na něj neměli při psaní zapomínat? Perex je jako vůně při pečení koláče. Dostanete na něj chuť ještě dřív, než ho vytáhnete z trouby, než ho vůbec uvidíte. A právě tak perex funguje. Pár větami v dobře vystavěném perexe dokážete čtenáře zaujmout, navnadit ho na další čtení tak, aby věnoval svůj vzácný čas právě vašemu textu. Kvalitní perex spolu s trefným titulkem zaujme i tehdy, když téma čtenáři není moc blízké. Ale tak, jak umí dobrý perex upozornit na dobrý text a nalákat na čtení, tak umí i odradit. Marně budete mít publikovaný článek se super zajímavým tématem, když hned jeho perex bude nezáživný, plný chyb, stylisticky nemotorně sestavený. Komu by se chtělo číst něco takového? Možná jen vašim kamarádům.
Zapamatujte si základní pravidlo:
V perexu byste měli čtenáři dvěma až pěti větami přiblížit, co se dočte v článku. Pojďme si to vysvětlit na jednoduchém příkladu. Pohádku o perníkové chaloupce známe všichni. Začíná plus minus takto: Žila byla jednou jedna maminka a ta měla dvě děti: Jeníčka a Mařenku. Jednoho dne přišli Jeníček a Mařenka za maminkou, aby je pustila do lesa na jahody... Tolik úvod, po kterém příběh pokračuje až do šťastného konce.
Perex k pohádce o perníkové chaloupce by vypadal například takto:
Jeníček a Mařenka našli v lese ukrytou perníkovou chaloupku. V ní bydlela zlá ježibaba, která je zlákala na perníčky. Z Mařenky si udělala služku, Jeníčka vykrmovala v chlévku.
Anebo:
Dvě děti, Jeníček a Mařenka, se vydaly do lesa na jahody. Na louce objevily perníkovou haloupku, kde je čekalo největší dobrodružství života. Mnoho nechybělo a z krásného domečku by se živí nevrátily.
Případně:
V perníkové chaloupce uprostřed lesa žila zlá ježibaba, která tu uvěznila dvě děti - Jeníčka a Mařenku. Ubohé sourozence skoro připravila o život. Děti se zachránily jen díky své šikovnosti a ježibaby se zbavily její vlastní zbraní.
Další příklad:
“Jeníčku, ukaž mi prstíček,” přemlouvala ježibaba medovým hlasem chlapce zavřeného v chlévku. Chtěla zjistit, jestli už je dobře vykrmený.
Perex může mít tedy různou formu, je na autorovi, zda to bude shrnutí celého článku bez prozrazení pointy nebo právě pointa, může to být zajímavý citát... Jak jsme si už řekli - důležité je, aby zaujal.
Perexové inspirace najdete v jakémkoliv článku na jakémkoliv zpravodajském nebo lifestylovém webu. Stejně tak v časopisech a novinách. Článek bez perexu totiž nenajdete.
Vaše moderátorka miskabiska