Cestování s dětmi s sebou pro rodiče přináší hned několik základních plánovacích schémat počínaje tím, jak dítě na cestě zabavit, jak se o něho postarat v případě, kdy mu je nevolno a nebo jak si cestu co nejvíce zpříjemnit a "zkrátit". Ideální by samozřejmě bylo, kdyby dítě celou cestu prospalo a probudilo se v cílové stanici, ale ne vždy je to tak, jak si to rodiče ideálně představují. Proto je na místě zařídit se co nejlépe pro situace ála strýček příhoda.
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory na YouTube kanály Modrého koníka týkající se cestování s dětmi:
🎞️ PRVNÍ POMOC - co by vám v "lékárničce" na výletech nemělo chybět
🎞️ Hotel Sitno s dětmi nebo bez? Kdo vyhrál?
Kinetóza, tedy nevolnost8 doprovázená bolestí hlavy5 a závratí může vedle dětí potrápit i dospělého. Kinetóza je u dětí zřejmě způsobena jednak tím, že jejich rovnovážné ústrojí je stále v rozvoji a tím, že zrak spolu s mozkem zpracovává nové informace zachycené během cesty nějakým dopravním prostředkem. Tyto informace jsou ale protichůdné, protože to, co vidí oči (nepatrný pohyb) je úplně jiné, než to, co prožívá tělo (sem tam se hodí do strany, poskočí, atp.). Jakmile si s tímto mozek dítěte umí hůře poradit, vyvolá to kinetózu, tedy nevolnost, závratě a bolesti hlavy.
Aby se předešlo nevolnostem během jízdy, nemělo by dítě číst a sami možná i zjistí, že jakmile při jízdě zavřou na chvíli oči a nebo se zadívají přes čelní sklo na horizont, jejich případné nevolnosti to sníží. Také není dobré před cestou sníst spoustu jídla. Jídlo jako takové by mělo být lehké, dobře stravitelné a ne těžké a tučné. Proto se doporučují například těstoviny, zelenina a nebo rýže, snězené i 2 hodiny před cestou, ale nikdy ne jízda nalačno. Vhodnými nápoji jsou voda a nebo obyčejná minerálka. Ničemu neprospěje ani to, jakmile dítě bude navlečeno v upnutém oblečení. To by mělo být pohodlné, volné a prodyšné, aby se v něm dítě nepotilo a následně nepřehřívalo.
Před cestou a nebo i během cesty se ale mohou podat i různé léky2, či homeopatika2. Mezi nejznámější patří Kinedryl podávaný malým dětem aspoň půl hodiny před cestou a v případě delší cesty jeho podání opakovat. Na místě jsou i žvýkačky, tzv. travel gum, které si starší děti musí požvýkat před cestou aspoň 30 min, žvýkat je cca 10 minut a jestliže na cestě opět dojde k nevolnosti, vzít si další žvýkačku. Podat lze i tabletky Cocculine, což jsou homeopatika podávána před samotnou cestou. Jak často jednotlivé léky podávat a nebo je žvýkat a jak dlouho mají účinek je součástí jejich příbalových informací.
Jak u nevolností, tak u přehřátí stále platí jedno a sice časté přestávky během cesty. Pokud k přehřátí během cesty dojde, je dobré mít po ruce studenou vodu a ručník, aby se ve formě obkladů přiložil ručník na čelo a zátylek dítěte.
V letadle se o jednotlivé chody stará personál - letušky, ale na cestě autem či autobusem si rodiče musí toto vše zajisti sami. Ideální je mít s sebou cestovní ledničku, ve které se neslazené a neperlivé nápoje vychladí, ale nebudou ledové! Dítě určitě ocení i ovocný čaj, oblíbené ovoce a nebo zeleninu. Nevhodné jsou čokolády a jiné potraviny obsahující spoustu cukru. Ze zeleniny je vhodná salátová okurka, protože obsahuje spoustu vody a je lehce stravitelná. Pečivo s tvrdým sýrem a nebo müsli tyčinky jsou taktéž dobrou volbou. Naopak nevhodné jsou uzeniny, saláty s majonézou a nebo oblíbené smažené řízky v chlebu.
Dostane-li dítě průjem1, musí se předcházet jeho dehydrataci tak, že pije dostatečné množství tekutin a perorální rehydratační roztok. Tím se nahradí ztráty tekutin, které vznikají, jakmile dítě průjem má. Roztok se podává buď po lžičkách a nebo i stříkačkou - závisí na věku dítěte. Pokud je dítě kojeno, mělo by pít mateřské mléko7 z matčina prsu i nadále. Rozhodně není řešením přestat dítě kojit70. Při zotavování se z průjmů přispívá k nastolení střevní rovnováhy užívání probiotik6.
Jsou ale případy, kdy je na místě vyhledat lékaře a sice:
Ideálním řešením při cestování by určitě bylo prospání celé cesty, ale vzhledem k tomu, že spánek6 v autě, letadle1, vlaku, či jiném dopravním prostředku je u dětí z hlediska délky čistě individuální záležitostí, je na místě dítě zabavit určitou činností, nejlépe hrou.
Velmi malé děti ale na cestě zabavíte jen tím, že jim do autosedačky10 dáte jejich oblíbené a nebo naopak nové, neznámé hračky16 - v závislosti na věku dítěte pak hračky vydávající nové zvuky, mající různé funkce, které bude muset během cesty teprve objevit. Důležité je se také rozhodnout, kde bude maminka (tatínek) sedět, zda na místě spolujezdce a nebo u dítěte, protože takto může dítě lépe tvořit animační program. Dobrým návodem je nechat dítě vždy před cestou a v pauze pořádně vyběhat tak, aby se unavilo a u malých dětí si najít prostor na jejich protažení na rovné ploše (v autosedačce se mohou cítit ztuhle a tím pádem být i plačtivé).
Velmi známou a oblíbenou hrou pro starší děti na cestě dopravním prostředkem je např.:
Na všetečnou a známou otázku :"Už tam budeme?" se doporučuje odpovídat tak, že dítě motivujete například tím, že udáte čas, za který budete zastavovat tam a tam a budete tam dělat to a to. Např.: "Za půl hodiny stojíme na odpočívadle, kde jsou piknikové stoly a houpačky, tam si dáme zmrzlinu a pohoupeme se.", "Když zapadne sluníčko, zastavíme na pumpě a najdeme spolu poklad." - tím může být například schovaná čokoládka v kufru auta, apod." Dětem tak cesta rychleji uteče, když je rozdělena na úseky a budou je bavit i různé bojovky a pohybové aktivity ve slíbených pauzách.