Většina nastávajících maminek řeší, jaké potraviny mohou, a naopak nesmí jíst. Mezi nejdiskutovanější přitom patří vajíčka, tropické ovoce, česnek, mléčné výrobky, maso, ryby a mořské plody i houby a ořechy. Zajímat se o to, co v těhotenství jíš, je určitě správné, protože v případě některých potravin hrozí infekce nebo vznik alergie. Pojď se podívat, čemu je lepší se vyhnout a čeho si můžeš dopřát podle chuti.
Strava v těhotenství by měla být vyvážená.
U syrového masa a vajec i nepasterizovaného mléka existuje riziko infekce, proto by tyto potraviny po dobu těhotenství měly být vyškrtnuty z tvého jídelníčku. Maso a vejce je nutné tepelně upravit, mléko používat pasterizované.
Nelekej se, pokud si dáš jahody a objeví se ti vyrážka. Toto ovoce obsahuje hodně histaminu, na které může tělo zareagovat. Nejde však o alergickou reakci.
Zelenina je bezesporu zdraví prospěšná, takže není potřeba se v ní nějak omezovat. Jen se opět raději podívej po druzích, které rostou u nás, třeba brambory, brokolice, papriky, rajčata, okurky, česnek a cibule.
V případě zeleniny je ovšem potřeba zkoušet, která ti dělá a nedělá dobře. Některé druhy totiž u tebe můžou způsobit zažívací potíže (nejčastěji zácpu a nadýmání). Když zjistíš, které to jsou, snadno se jim pak vyhneš a dopřeješ si takovou zeleninu, která ti dodá potřebné látky a ještě ti po ní bude skvěle.
Syrová nebo nedostatečně tepelně upravená masa bys určitě konzumovat neměla. Po správné přípravě ale maso problém není. To ale neplatí u zvěřiny, která neprošla veterinární kontrolou, takže pokud ti nějaký myslivec nabídne kus ulovené zvěře na uvaření, raději odmítni.
Uzeniny a podobné typy masných produktů jsou všeobecně nedoporučovanými potravinami, a to mimo těhotenství i během něj🙂
Opatrná buď s jedením vnitřností. Hlavně u jater hrozí, že by v nich mohly být toxiny, a navíc obsahují hodně vitamínu A. Raději si je dej jen výjimečně v menším množství.
Mezi rybami jsou lepší volbou sladkovodní druhy. Mořské plody jsou alergen, takže s nimi opatrně.
U mléčných výrobků v těhotenství platí, že musí projít pasterizací, aby nehrozilo, že v nich budou toxiny a škodlivé bakterie. Sýrům s plísní se zcela vyhýbat nemusíš, ale raději si je dávej jen v malém množství. Ostatní sýry (pasterizované a bez plísně) jsou v pořádku a klidně si na nich pochutnej.
Pikantní ingredience mohou vyvolat zažívací potíže i mimo těhotenství, ale pokud jsi na ně zvyklá a nedělají ti žádné potíže, pak není nutné s jejich jedením přestávat.
Skořice není problémem, protože neobsahuje žádné nebezpečné látky.
Kupované houby si klidně dej, pozor na ty sbírané v přírodě.
Základem je vyvážená strava, bohatá na:
Kyselinu listovou, železo, jód, vápník a hořčík je v případě potřeby možné doplnit potravinovými doplňky (např. ve formě tablet).
Důležitou složkou stravy je proto např. kyselina listová, která slouží jako prevence proti rozštěpu páteře či defektům nervové soustavy a to již od prvotních stádií plodu. Proto je užívání kyseliny listové doporučováno už v období plánování těhotenství. Viz článek: Kyselina listová37. Pravidla pro stravu těhotné a kojící ženy pro předcházení alergií u miminka naleznete ve článku Potravinová alergie6.
Neméně důležité je i navýšení příjmu vápníku (ale ne vysokou konzumací mléka a mléčných výrobků). Ten je velmi potřebný pro vývoj kostí a zubů. Nemá-li plod dostatek vápníku ze stravy, začne jej odebírat z kostí nastávající maminky, které tímto hrozí odvápnění.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
V samotném začátku těhotenství není nutné energetické navýšení příjmu potravy. Navíc možná trpíš nevolnostmi, což může znamenat dočasné omezení příjmu potravy. Pokud nejde o extrémní případ, není nutné se znepokojovat, plod tím není ohrožen, protože v těle nastávající maminky je uloženo dostatečné množství minerálů a vitamínů, které potřebu dokáží pokrýt.
Stále platí, že není potřeba jíst za dva, postačí, pokud si vybíráš výživově hodnotnější potraviny. To znamená jíst dostatek zeleniny, ovoce, vlákniny a libového masa, omega-3 mastných kyselin, prostě zdravá a vyvážená strava.
Správné složení potravin v tomto období dokáže zmírnit některé problémy, se kterými se ke konci těhotenství potýká mnoho nastávajících maminek. Je to třeba:
Viz článek: Pálení žáhy19.
Ve třetím trimestru lehké navýšení příjmu energie neuškodí, ovšem stále by se mělo jednat o potraviny plnohodnotné, nikoliv o tzv. prázdné kalorie (sladkosti, koláče, buchty apod.).
Na Modrém koníku si můžeš povídat s uživatelkami i položit dotaz odborníkům.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu