Zygota je prvotní buňka, která vznikne splynutím dvou pohlavních buněk - vajíčka a spermie. Je to ten úplně první útvar, první spojení, které po oplození vajíčko se spermií vytvoří a v tu chvíli, z této jediné buňky, vzniká nový život.
Znalost tohoto úplně prvního dění krátce poté, co jste počala, vám může velmi dobře nastínit, co se s vaším miminkem děje v prvních okamžicích jeho vzniku.
Popis obrázku: Znázornění děje v prvních třech týdnech po oplodnění
Zygota už v tu chvíli, kdy se spermie s vajíčkem spojí, má plný počet chromozomů (46), které jste jí jako otec a matka budoucího dítěte předali. Díky tomuto spojení má veškerou dědičnou informaci, se kterou bude disponovat vaše budoucí dítě. Již v prvních hodinách po oplodnění je tak rozhodnuto o některých vlastnostech vašeho budoucího potomka.
Zygota se následně dělí na dva, následně čtyři tzv. blastometry (tak se nazývají buňky, které vznikají dělením zygoty) a intenzivně se dělí dál, čímž tvoří zárodek nového života. Tomuto procesu se říká rýhování zygoty - buňka při ní nemění svůj rozměr, stále je ve velikosti původního vajíčka, ale dělí se na další a další buňky, které při dělení kopírují své DNA.
Rýhování buněk zahrnuje tři nebo čtyři cykly, během niž se vajíčko dělí - v prvním vzniká dvoubuněčné embryo, při druhém čtyřbuněčné, po třetím dělení se morula skládá z osmi buněk a po čtvrtém procesu rýhování vznikne z jednoho spojení vajíčka a spermie šestnáctibuněčný zárodek. Tento proces se v ženském těle odehrává asi tři dny. Následně je toto buněčné uskupení, kterému se říká morula, zárodek budoucího miminka, připraveno po cestování vejcovodem vstoupit do dělohy3.
Popis obrázku: Dělení buněk a vznikající morula
Asi čtvrtý den po oplodnění se vaše morula, jak můžeme něžně přezdívat budoucímu miminku, přesune do dělohy.
V tu dobu má morula ještě okolo sebe nepropustnou blánu, která sehrála v oplodnění svou podstatnou roli - tato takzvaná Zona Pellucida totiž funguje jako vstupní brána k vajíčku - k oplodnění připouští jen ty spermie, které jsou oplodněníschopné a zdravé. Má na starost také to, že zona pellucida brání polysperimii - to znamená, že vajíčko oplodní pouze jedna, a to ta nejlepší, spermie.
Popis obrázku: Znázornění ochranného obalu vajíčka, které zařídí, že bude oplozeno jen jednou a tou nejlepší spermií
Po oplodnění vzniklé rozdělené buňky chrání zárodek na cestě do dělohy, kde končí její role.
Po doputování do dělohy praskne a tím se do vnitřní buněčné masy moruly dostane velké množství tekutiny a vznikají velké mezibuněčné prostory vyplněné vodou, z nichž se nakonec zformuje jednolitá dutina.
Tímto okamžikem se morula mění v tzv. blastocystu.
Blastocysta se pohybuje volně v děloze a vyživuje se jejím sekretem. Vzniklá dutina, která se nazývá blastocoel, se zvětšuje a následně se blastocysta rozdělí na dvě části.
Blastocysta volně putuje dělohou a rychle nabývá na objemu.
Asi během 6. dne vývoje zárodku vašeho budoucího miminka dojde k přichycení celé blastocysty ke tkáni, která vystýlá dělohu, a tam proběhne takzvaná nidace - vajíčko se zde zahnízdí.
Již 7. den života zárodek začíná produkovat lidský hormon choriogonadotropin neboli hCG1- ten se dostává do vaší krve a vy poprvé můžete jeho hladinu měřit a tím si svoje těhotenství24 ověřit.
První týden vašeho budoucího miminka ve vašem těle končí.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu