Zona pellucida je ochranný obal vajíčka, tedy tzv. průsvitná zóna. Můžete si ji představit jako takovou záclonku, která chrání okno. Ta v prvních šesti dnech chrání vajíčko před okolními vlivy.
Zona pellucida má dvě velice důležité funkce:
Vraťme se ještě blíže k prvotní funkci zony pellucidy. Jde o malou dutinu v centru buněk a vyvíjející se nové buňky rostou kolem ní. Na povrchu této dutiny je tenká vrstva buněk. Tato nová struktura s dutinou v centru a vyvíjejícími se buňkami kolem ní se nazývá blastocysta.
Jak už asi z hodin biologie víte, pak bezprostředně po pohlavím styku se spermie potkají s vajíčkem. Ale pouze ta nejrychlejší a nejšikovnější z nich pronikne skrz zonu pellucidu. Tím vznikne zygota, tedy oplozené vajíčko. Už do 24 hodin ze buňka rozdělí na dvě: tak vzniknou dvě blastomery. Ty se pak za další den rozmnoží na čtyři buňky: a máme tady už čtyři blastomery. Další den jich je osm. To je slušná, rychlost, co říkáte?
V této fázi dochází k aktivaci embryonálního genové informace a čtvrtý den vznikne rovnou 16 blastomer, kterým se říká morula. Ve stadiu moruly praskne zona pellucida a buňky se tak mohou "vylíhnout". Výsledkem je blastocysta, která se pak uhnízdí do děložní sliznice. A v té se pak diferencují embryoblast a trofoblast. Ve stadiu blastocysty vzniká blastocoel (primární tělní dutina), ve které pak vznikají orgány embrya.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu