Zona pellucida

Zona pellucida je ochranný obal vajíčka, tedy tzv. průsvitná zóna. Můžete si ji představit jako takovou záclonku, která chrání okno. Ta v prvních šesti dnech chrání vajíčko před okolními vlivy.

Funkce

Zona pellucida má dvě velice důležité funkce:

  1. Chrání embryo v jeho počátečních fázích v děloze. Zona pellucida praskne ve stadiu moruly a poté vzniká blastocysta, která se implantuje do dělohy. Můžete si ji představit jako takový filtr nebo osobního strážce, aby nedošlo k oplození více spermiemi. Teprve potom přetrvává na embryu a to konkrétně do stadia blastocysty (do 6.dne).
  2. Hovoříme o ní v souvislosti s imunologickou příčinou neplodnosti8. Zona pellucida kromě embrya pokrývá také zralé vajíčko. Je to zkrátka takový strážce, myslí to s námi dobře. Pokud si proti ní ovšem žena vytvoří protilátky, tzv. antizonální, je zaděláno na problém s otěhotněním. Spermie se nemá jak dostat k vajíčku a oplodnit ho. Příčinou vzniku antizonálních protilátek mohou být prodělané záněty vaječníků a jejich okolí, třeba i chronický nebo komplikovaný zánět slepého střeva (apendicitida)5.

Po uhnízdění oplozeného vajíčka

Vraťme se ještě blíže k prvotní funkci zony pellucidy. Jde o malou dutinu v centru buněk a vyvíjející se nové buňky rostou kolem ní. Na povrchu této dutiny je tenká vrstva buněk. Tato nová struktura s dutinou v centru a vyvíjejícími se buňkami kolem ní se nazývá blastocysta.
Zona pellucida

Jak už asi z hodin biologie víte, pak bezprostředně po pohlavím styku se spermie potkají s vajíčkem. Ale pouze ta nejrychlejší a nejšikovnější z nich pronikne skrz zonu pellucidu. Tím vznikne zygota, tedy oplozené vajíčko. Už do 24 hodin ze buňka rozdělí na dvě: tak vzniknou dvě blastomery. Ty se pak za další den rozmnoží na čtyři buňky: a máme tady už čtyři blastomery. Další den jich je osm. To je slušná, rychlost, co říkáte?

V této fázi dochází k aktivaci embryonálního genové informace a čtvrtý den vznikne rovnou 16 blastomer, kterým se říká morula. Ve stadiu moruly praskne zona pellucida a buňky se tak mohou "vylíhnout". Výsledkem je blastocysta, která se pak uhnízdí do děložní sliznice. A v té se pak diferencují embryoblast a trofoblast. Ve stadiu blastocysty vzniká blastocoel (primární tělní dutina), ve které pak vznikají orgány embrya.

Více o zona pellucida na modrykonik.cz

Použité zdroje:

  1. http://www.neplodnost.org/imunologicke-priciny-neplodnosti.html
  2. http://www.galenus.cz/clanky/zdravi/tehotenstvi-embryonalni-vyvoj

Hodnocení a zkušenosti se zónou pellucidou

Máš zkušenost se zónou pellucidou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce