V roce 2015 poprvé dosáhl průměrný věk rodiček v České republice po přirozeném oplodnění 30 let. Což je o 5 let později než v roce 1990. Věk, kdy se začínáte snažit o miminko se posouvá hned z několika různých příčin. Takže pokud jste těhotná ve 30, odpovídáte právě výše zmíněnému statistickému průměrnému věku otěhotnění.
V roce 2017 prováděl Český statistický úřad sčítání vysokoškoláků a srovnání jejich počtu s lety minulými. Kromě zjištění, že vysokoškolsky vzdělaných lidí stále přibývá, z výzkumu také vyplynulo, že počet vysokoškolaček vzrostl trojnásobně oproti roku 1995. A nyní už vám stačí jen počítat - pokud maturujete v 19 letech a máte zájem pokračovat ve studiu na vysoké škole, je vám v okamžiku získání bakalářského titulu 22 let. Pokud studujete dál v navazujícím oboru, ukončíte jej asi v 25 letech, jde-li vše tak, jak má. Pokud připočteme chuť cestovat a vyšší nároky, které kladete nejen na sebe, ale také na výběr toho pravého partnera, dostáváte se velmi často na vyšší věk, než je 25 let.
Po ukončení studia se tedy vydáte do zaměstnání. Věkem, ale také nabytými zkušenostmi víte poměrně přesně, co chcete. Máte jasně stanovené cíle a zároveň trochu zakořeněnou obavu z toho, že pokud zrovna teď zaměstnání opustíte, nemusí na vás čekat stejná pozice, stejná kancelář apod. S tímto aspektem jde často ruku v ruce to, že třicetileté ženy jsou finančně nezávislé na svých partnerech, mají svůj život pevně v rukou a poměrně jistě vědí, co chtějí. Zkrátka a dobře - je vám 30 let a máte se celkem dobře. Jenže možná vám přeci jen něco chybí.
Slyšely jste někdy o tzv. “tikotu biologických hodin”? Termín označuje zvýšenou touhu ženy po zplození potomka. Toto volání přírody je možné pozorovat zejména u žen mezi 27. a právě 30. rokem. Hormony jsou na svém vrcholu a vaše tělo je perfektně připraveno na početí. Zároveň také příroda počítá s tím, že po 30. roce letí hladiny ženských pohlavních hormonů lehce a postupně dolů a každý další rok, zejména po 35 je výrazně znát v úspěšnosti otěhotnět. Snaží se vás tedy “popohnat” a dát vám jasně najevo, že už je ten správný čas. To, že vaše biologické hodiny “tikají” poznáte podle toho, že se víc než obvykle začínáte zajímat o malé děti. Při pohledu na těhotnou kamarádku24 (ale často také úplně cizí ženu) se rozněžňujete a mimoděk se usmíváte. A také máte tendenci nahlížet do kočárků a usmívat se na cizí miminka. Pokud u sebe podobné “příznaky” pozorujete, rychle zbystřete.
Být těhotná ve 30 pro vás znamená mnoho výhod, ale také určitá rizika. Z hormonálního hlediska jste právě teď na vrcholu a začínáte z něj pomalu ale jistě klesat. Stále však není důvod k zásadním obavám.
Jste-li, nebo chystáte-li se být maminkou ve 30 letech tak vězte, že vaše těhotenství bude mít řadu benefitů, které přímo souvisejí s vaším životním postojem a fází, ve které se zrovna nacházíte. Vaším těhotenstvím vás tak pravděpodobně bude provázet těhotenská literatura, těhotenské kurzy9, nejspíš také začnete přemýšlet nad tím, co jíst a pít4. Zkrátka a dobře - těhotenství, stejně jako většina věcí ve vašem životě, je promyšlené a dobře naplánované. A stejně tak dobře se dokážete informovat o tom, co je pro vás i vašeho potomka nejlepší.
Jako třicetiletá maminka ještě nejste ve věku, kdy by vás lékaři považovali (samozřejmě pokud se jedná o normální průběh těhotenství) za rizikovou a byl by nutný zvýšený dohled. Za takovou hranici pro zvýšený dohled se u nás považuje věk 35 let.
Více se můžete dočíst v článku na téma: Těhotná po 30
Možná rizika jsou zatím minimální. Mějte na paměti, že s každým rokem vzrůstají. V okamžiku těhotenství ve 30 letech u vás hrozí asi 12 % riziko samovolného potratu3. S každým dalším rokem se také zvyšuje rizikovost výskytu vývojových vad (např. Downův syndrom), nicméně ve vašem věku se zatím ještě nedělají žádná konkrétní vyšetření navíc (samozřejmě pokud váš gynekolog nerozhodne jinak). Podle statistik je riziko Downova syndromu 1:952, postižení jinou chromozomální vadou pak 1:385. Pro srovnání - mezi 25. a 29. rokem je riziko samovolného potratu na hranici 10 %. Downův syndrom se objevuje v 1 z 1 250 případů a další chromozomální vady s rizikem 1:476.
Dalším rizikem ve vašem věku je fakt, že otěhotnění, přestože je pečlivě naplánované, se nemusí dařit. Po 30. roce vám obvykle dávají lékaři 1 rok tzv. “snažení”, než začnou vaši situaci řešit. Pravděpodobnost, že se zdaří umělé oplodnění je ve vašem věku okolo 30 %. Zdravotní pojišťovny pak hradí celkem 4 pokusy.
Více se dočtete v článku na téma: Umělé oplodnění24
Pokud je vám právě teď 30 let a čekáte miminko20, tak vám velice gratulujeme. Snažte se přemýšlet výhradně nad benefity, které vám váš věk přináší a naopak nemyslet na rizika, která, více či méně, souvisí s každým těhotenstvím. A užívejte si ty krásné chvíle, které vás čekají!
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu