Jste těhotná po 40 nebo o miminku teprve uvažujete? Jistě se musíte setkávat s různými a absolutně protichůdnými názory ze svého okolí. Jeden vám bude nadšeně gratulovat, druhý si poklepe na čelo, že co blázníte. Že je to přeci rizikové. A že už jste na dítě stará a nebudete mít dostatek sil na to, abyste se o něj postarala. Nenechte se ale odradit, těhotenství v tomto věku má i své výhody!
Je potvrzeno studií, že ženy, které mají dítě až po čtyřicítce, mají delší život. Jak je to možné? Protože jsou během těhotenství24 pod větším vlivem estrogenu, který pozitivně působí proti ateroskleróze (ukládání tuku do cév), proti osteopóroze (řídnutí kostí), což jsou velmi časté nemoci u žen po menopauze. I ta je právě pod hormonálním účinkem oddálena. Přesto je v tomto věku maminek velmi málo a to z toho důvodu, že šance na otěhotnění se každým rokem postupně snižuje.
„Aktuální výzkumy ukazují, že schopnost otěhotnět v průběhu jednoho cyklu jednoznačně s věkem klesá. Zatímco například ve 22 a 23 letech je pravděpodobnost otěhotnění, a to za předpokladu, že oba partneři jsou zdraví a mají pohlavní styk v plodném období, přibližně 25 procent. Následuje pak mírný pokles pravděpodobnosti, ve 31 letech je to již jen 20 procent, ve 35 letech 16 procent, ve 38 letech 11 procent, ve 40 již jen 7 až 8 procent a ve 45 již jen 2 až 3 procenta,“ říká gynekolog MUDr. Pavel Turčan
Samozřejmě záleží i na vaší fyzické kondici, na vaší životosprávě a celkově na způsobu vašeho života. Aktivnější a zdravě žijící maminky mají daleko lepší možnosti a vyhlídky na těhotenství. Nejčastěji si totiž maminky stěžují, že v tomto věku už nezvládají péči o dítě fyzicky a že jsou velmi unavené. Aktivní maminky tento problém příliš netrápí.
A pokud jste byly už těhotné dříve, je pravděpodobné, že budete náchylnější ke vzniku hemoroidů, prolapsu tkání dělohy a vagíny a rozestupu břišních svalů. Tyto “nežádoucí” účinky se dají minimalizovat právě již zmíněným aktivním životním stylem.
V době, kdy už jste přesáhly čtyřicátý rok života, máte již hromadu životních zkušeností, zralost a zázemí, které jistě zužitkujete při výchově dítěte1. Pravděpodobně už také máte stabilní zaměstnání a něco našetřeno, takže miminko určitě nebude strádat. A nejspíš už máte také partnera, se kterým se na maličké těšíte. Je možné, že budete cítit obavy. Že přece už budete staří, až dítě odroste a postaví se na vlastní nohy a jak to budete fyzicky zvládat. Z toho si ale hlavu nedělejte, myslete na to, že děťátko přináší hlavně radost!
A pokud náhodou partnera nemáte, máte nárok na příspěvek na mateřskou dovolenou3 a alimenty od otce.
Na druhou stranu je potřebné zvážit všechna možná rizika, která mohou nastat. Jedno z nich například je, že šance na otěhotnění je ve vašem věku docela malá. A je také šance, že když už se to konečně povede, skončí to potratem13. Až třetina všech těhotenství po čtyřicátem roce života končí spontánním potratem. Nejčastěji se tak děje právě kvůli stáří vašich vajíček, které čekají na oplození od pohlavní dospělosti (tzn. od puberty3) a tím pádem už jsou náchylnější k tomu, aby udělaly chybu při dělení a zahnízdění se do dělohy3. Často tak vznikají různé chromozomální aberace, které jsou v mnoha případech neslučitelné se životem a proto tělo spontánně potratí. Nejčastější z těchto odchylek, které přežívají, je Downův syndrom (1:106). Při věku nad 44 je šance, že se miminko narodí s nějakou chromozomální vadou, přibližně 1:30.
Další riziko je, že vaše děloha už není v kondici, postupem věku atrofuje, to znamená, že zmenšuje svou velikost a redukuje počet buněk. Z toho vyplývá, že nemusí být dostatečně silná na to, aby se do ní embryo mohlo zahnízdit a nemusí být dostatečně zásobena krví, aby případně těhotenství udržela. Proto také, pokud vše dobře dopadne a miminko se narodí, může mít nižší porodní hmotnost54.
Čím starší budete, tím jsou i další rizika, například těhotenská cukrovka29, preeklampsie18 a eklampsie2. Také klesá šance otěhotnět umělý oplodněním, tzv. in vitro fertilizací5. Dále je také možné, že zotavení se po porodu pro vás bude daleko náročnější, než kdyby vám bylo 20.
Ale nebojte se ničeho! Starší maminky jsou pod pečlivým dozorem lékařů a vše je pod kontrolou. Myslete hlavně na to, že mít miminko je především radost a těšte se na ty krásné chvíle, které vás čekají!
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu