Sterilizátor je zařízení používané k tepelné dezinfekci (sterilizaci) kojeneckých lahviček41, dudlíků85 (saviček) a pomůcek pro přípravu mléka3. Sterilizovat je možné jednoduše i v hrnci s horkou vodou, ale sterilizátor může tuto práci velmi usnadnit.
Ačkoliv je pro miminko nejlepší stravou mateřské mléko7, mnohdy se kojení70 i přes dodržování správné techniky kojení5 a pomoc laktační poradkyně10 nedaří a je potřeba sáhnout po umělém mléce49. K dokrmování by měl být používán suplementor4, neovlivňuje totiž negativně přisátí miminka jako lahvička jakékoliv značky.
Novorozená miminka7 a kojenci jsou díky nevyzrálé imunitě2 velice náchylní k různým infekcím, proto je velmi důležité veškeré pomůcky pečlivě oplachovat, omývat a sterilizovat. V čistém domácím prostředí si miminka poradí s mikroby, které vdechují nebo s nimi přijdou jinak do kontaktu, např. ožužláváním různých předmětů nebo hraček, proto může mnohým lidem připadat sterilizace zbytečná.
Jedná-li se však o stravu, zvláště o mléko1, které je přímo živnou půdou pro množení mikrobů, je na místě pomýšlet na zvýšenou hygienu používaných pomůcek na krmení. V lahvičce mléka ponechané v teplé místnosti může vzniknout takové množství mikrobů, které může u miminka způsobit zvracení3 a průjem1. Jednou z nejčastějších příčin hospitalizace maličkých dětí bývá právě průjem, který je nebezpečný zejména tím, že děťátko ohrožuje následnou dehydratací.
Obecně je doporučováno sterilizovat pomůcky na krmení jeden rok. U většího děťátka, které už leze8 a leccos ochutnává, to není se sterilizací jistě nutné přehánět, ale samozřejmě stále platí, že je nutné dodržovat určité hygienické zásady a sterilizátor i nadále využívat. Pravdou však zůstává, že zvláště lahvičky, ze kterých děťátko pije mléko, by se měly čas od času sterilizovat bez ohledu na věk dítěte.
Současný trh nabízí hned několik možností sterilizátorů.
Tento sterilizátor je samostatný elektrospotřebič. Pomůcky na krmení určené ke sterilizace se naskládají dovnitř s potřebným množstvím vody, který uvádí výrobce v návodu. Poté se sterilizátor uzavře a spustí. Doba sterilizace trvá cca 10 minut. Po ukončení procesu se přístroj sám automaticky vypne. Je však nutné ponechat přístroj zavřený ještě další tři minuty, kdy dochází k vychladnutí, při dřívějším otevření by hrozilo opaření. V zavřeném sterilizátoru vydrží vysterilizované předměty ještě zhruba tři hodiny, záleží ovšem na modelu. Některé parní sterilizátory uchovávají předměty vysterilizované až 24 hodin.
Elektrické parní sterilizátory nevyžadují žádné chemikálie nebo další mytí. Stačí je pouze zapnout do elektřiny. Bakterie se ničí pomocí tepla, které vychází z páry. Tyto typy sterilizátorů patří mezi nejpohodlnější způsob sterilizace, obzvláště, je-li potřeba sterilizovat více předmětů a maminky nemají k dispozici mikrovlnnou troubu.
Digitální parní sterilizátor je opět samostatný elektrospotřebič, který funguje na bázi dezinfekce vodní párou. Navíc je vybaven displejem ukazujícím zbývající čas sterilizace. Bývá také vybavený akustickým signálem ukončení sterilizace. I v tomto sterilizátoru, zůstane-li zavřený, jsou veškeré předměty vydezinfikované ještě další tři hodiny.
Tento sterilizátor je vlastně taková přepravka, do které se vejde cca pět lahviček, které se ukládají dnem vzhůru, někdy obsahuje také různé přihrádky na ostatní pomůcky při krmení, dudlíky, savičky a ostatní malé části. Sterilizátor se poté naplní 150-200 ml vody a vloží se do mikrovlnné trouby cca na 8-10 minut. Je nutné se přesvědčit, zda-li jsou všechny předměty určené ke sterilizaci vhodné do mikrovlnné trouby. Vysterilizované pomůcky vydrží sterilní opět tři hodiny. Záleží na typu sterilizátoru a některé z nich mohou zanechat předměty sterilní až 24 hodin po uzavřeným víčkem. Parní sterilizátor do mikrovlnné trouby nevyžaduje žádné chemikálie nebo oplachování výrobků, které právě prošly sterilizací. Bakterie jsou zabíjeny pomocí tepla, které vychází z páry.
Výhodou sterilizátorů do mikrovlnné trouby je jejich cena oproti sterilizátorům elektrickým. Před nákupem je však vhodné změřit rozměry mikrovlnné trouby. V dnešní době je již možné pořídit sterilizátor i pro menší mikrovlnné trouby. Maminky by neměly zapomenout, že do mikrovlnné trouby nepatří žádné kovové předměty.
Sterilizace za studena je vhodná alternativa tam, kde není možný jiný způsob sterilizace - dovolená, návštěva atp.. Předměty určené ke sterilizaci ponoříme do nádoby naplněné studenou vodou a přidáme sterilizační roztok nebo tablety. Je nutné, aby všechny pomůcky byly ponořeny pod hladinou, jinak nedochází ke správné sterilizaci.
Samotný proces sterilizace trvá přibližně 15-30 minut, dle návodu od výrobce. Předměty ponořené v roztoku zůstanou sterilní po dobu 24 hodin. Vysterilizované pomůcky z nádoby vyndáme za pomoci hygienického klipu nebo čistých kleštiček. Přesto, že vyjmuté pomůcky stačí nechat okapat, je vhodnější lahvičky ještě opláchnout vychladlou převařenou kojenou vodou. Po 24 hodinách je nutné sterilizační roztok obměnit. I po opláchnutí dětských láhví nebo jiných pomůcek ke krmení může sterilizační roztok vydávat zvláštní vůni nebo chutě, což může být pro dítě nepříjemné.
Tato samosterilizující lahvička slouží současně jako láhev na krmení a sterilizátor. Po použití lahvičku rozšroubujeme, všechny díly se umyjí v teplé vodě a osuší se. Poté do víčka nalijeme potřebné množství převařené kojenecké vody, nasadíme těsnící a šroubovací víčko a nakonec savičku. Lahvičku vložíme do mikrovlnné trouby, kterou nastavíme na maximální výkon a spustíme na dobu, která bývá uvedena na víčku lahvičky. Po ukončení procesu ponecháme lahvičku ještě tři minuty v mikrovlnné troubě vychladnout. Poté je lahvička opět připravena k dalšímu krmení miminka. Příjemná je i cena této lahvičky, která se pohybuje od 100 - 200 Kč.
Sterilizaci je samozřejmě možné provést i v obyčejném nerezovém hrnci, který naplníme studenou vodou, vložíme do něj předměty určené ke sterilizaci, přikryjeme poklicí a uvedeme do varu. Je však nutné, aby byly všechny předměty ponořené pod hladinou. Poté vaříme 3-5 minut. Vysterilizované předměty pak necháváme chladnout v hrnci a vyjmeme je teprve tehdy, budeme-li je potřebovat. I zde vydrží zakryté předměty sterilní cca 3 hodiny. Ačkoliv je tento způsob nejlevnější, nevýhodou vyvařování je brzké opotřebení lahviček.
Sterilizátory mají různou kapacitu, od dvou po osm láhví. Při jeho koupi by maminky měly pamatovat na to, že láhve s širokým hrdlem vyžadují více místa než standardní užší láhve. Pokud maminky nebudou dítě z jakéhokoliv důvodu kojit a budou mu připravovat umělé mléko49, budou požívat sterilizátor velmi často. Děti, které jsou pouze krmeny umělým mlékem, vyžadují zhruba 6 láhví denně. Maminky by se proto měly poohlédnout po sterilizátoru, který pojme minimálně stejný počet láhví. Bude-li maminka kojit, nemusí sterilizátor ze začátku vůbec potřebovat, začne-li ale své mléko odsávat pomocí odsávačky mléka25, bude nutno odsávačku i láhve sterilizovat. Sterilizovat lze také hračky pro nejmenší5, například chrastítka, kousátka aj.
Některé sterilizátory mají také další funkce, jako například:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu