Pod sterilizací rozumíme zabránění plodnosti bez odstranění nebo poškození pohlavních žláz osoby. Definice sterilizace se týká jak mužů, tak i žen.
Problematika sterilizací byla upravena socialistickou směrnicí z roku 1972 (č. 2 - 4582/1972 - B / 1). Přinášela však s sebou nejen praktické problémy, ale hlavně neodpovídala mezinárodním standardům v oblasti lidských práv, neboť sterilizace může znamenat závažný zásah do lidských práv.
Provádění sterilizace je nově upraveno zákonem č. 373/2011 Sb. Sterilizaci lze provést na přání každé ženě a každému muži, pokud jsou starší 21 let. Jediné pravidlo je, že po podání žádosti musí být zájemce o sterilizaci poučen a mezi tímto poučením a následným provedením výkonu musí uplynout nejméně 14 dní.
Socialistická směrnice požadovala dosažení určitého věku a počtu odrozených dětí, aby se mohla provést sterilizace, tato koncepce se odstranila a sterilizace se stala přístupnou antikoncepční metodou (samozřejmě vnímáno v souvislosti s dosažením plné způsobilosti k právním úkonům a rozumovou vyspělostí). Ke sterilizaci se nevyžaduje souhlas partnera a závisí na dotyčné osobě, zda svého partnera zapojí do rozhodování. Pacient rozhoduje sám za sebe, nemůže o něm rozhodnout lékař, při sterilizaci to platí bez výjimky. Lékař si musí splnit své zákonné povinnosti ohledně poučení a informování pacienta o možnostech, které má, komunikovat s ním, aby se dokázal rozhodnout s ohledem na všechny alternativy.
Důvody, proč se muž nebo žena rozhodne pro sterilizaci jsou různé. Toto jsou některé z nich:
Sterilizace jako antikoncepční metoda je vhodná pouze pro páry, které už nechtějí mít další dítě, ať už z osobních důvodů nebo i zdravotních.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu