Sterilita nebo neplodnost je snížená nebo scházející schopnost zplodit potomka. Sterilita se definuje jako neschopnost páru otěhotnět po jednom roce (někdo po dvou letech) nechráněného sexuálního styku.
Neplodnost neznamená bezdětnost. Většina párů, které mají problém otěhotnět se nedají v pravém slova smyslu označit za neplodné, ale trápí je "jen" snížená plodnost. V posledních rocích se snižuje množství párů, které vyhledávají odborníky kvůli sterilitě.
Zdravé páry, které mají do 30 let, které mají pravidelný pohlavní styk, mají 30 % šanci na otěhotnění každý měsíc. Žena má nejvyšší šanci otěhotnět ve věku 20 let, po 35. roce klesá šance na otěhotnění, ale věk, kdy se snižuje plodnost je u každé ženy jiný.
Světová zdravotnická organizace (WHO) rozeznává dva typy neplodnosti: primární a sekundární.
Odhaduje se, že 2 až 10 % párů není schopných počít dítě přirozeným způsobem a dalších 10 až 25 % není schopných počít další dítě.
Existuje mnoho příčin, které jsou zodpovědné za neplodnost. Příčina neplodnosti8 může být na straně ženy nebo muže, proto příčiny můžeme rozdělit na dvě skupiny:
Sterilita u žen je tehdy, když:
Sterilita u žen mohou způsobit tato onemocnění a stavy:
Muž je neplodný když:
Sterilita u mužů způsobují následující patologické stavy:
Lékař (gynekolog, urolog) při podezření na sterilitu provede všechna vyšetření, aby diagnostikoval poruchu a našel příčinu. U obou partnerů se provede anamnéza a lékař je fyziologicky vyšetří, dále se provedou krevní testy.
U žen se provádí hormonální profil, měření tělesné teploty, sonografické vyšetření pohlavních orgánů, laparoskopie4, vyšetření štítné žlázy. U mužů se nejčastěji provádí spermiogram, sonografické vyšetření reprodukčních orgánů a v některých případech se provede biopsie varlat.
Léčba neplodnosti závisí na příčině. V některých případech se dá úplně odstranit příčina a pár může otěhotnět bez pomocí centra asistované reprodukce11. Na druhé straně jsou různá onemocnění a patologické stavy, při kterých pár nemůže otěhotnět bez pomoci centra asistované reprodukce24, tehdy se provádí IUI9 nebo IVF5.
Páry si mohou zvýšit šanci na otěhotnění tehdy, když mají pohlavní styk alespoň jednou za tři dny mezi 10. - 18. dnem menstruačního cyklu2, je to období ovulace6. Je lepší mít pohlavní styk ještě před ovulací, protože spermie dokáží přežít tři dny v těle ženy, ale vajíčko je schopné oplodnění jen několik hodin po tom, když je uvolněné z vaječníků.
Ženám s nadváhou nebo podváhou se doporučuje změnit životní styl, tak aby měli optimální hmotnost. Obezita nebo podváha způsobují hormonální nerovnováhu, což vede k poruchám menstruačního cyklu1 a k problémům s ovulací.
Neúspěšné pokusy o otěhotnění a silná touha po dítěti je pro ženu silným emočním zážitkem, který se může projevit v podobě hněvu, deprese, úzkosti1, problémy v manželství a pocitem bezcennosti. Je vědecky dokázáno, že ženy v neplodném páru jsou více úzkostlivé jako jejich partneři. Různé studie upozorňují na fakt, že stres a úzkost negativně ovlivňují léčbu neplodnosti3.
Ženy, které se neúspěšně pokoušejí otěhotnět, mají silné deprese, které jsou podobné ženám, které mají rakovinu nebo jiné závažné onemocnění. Emoční stres a problémy v manželství jsou výraznější u párů, kde je příčina neplodnosti na straně muže. Psychologický dopad neplodnosti u jednoho partnera může negativně ovlivnit i druhého partnera.
Psychický stres, který vzniká v souvislosti s neplodností, vyplývá z třech následujících faktorů:
Chování párů v důsledku neplodnosti (stres, deprese, úzkost) se popisuje jako důsledek neplodnosti. Deprese u neplodných párů je mnohem vyšší než výskyt deprese u plodných párů. Ženy s anamnézou deprese v minulosti mají až dvojnásobné riziko, že můžou mít problémy s otěhotněním v budoucnosti, protože nemohou kontrolovat faktory, které negativně ovlivňují plodnost, jako např. pití alkoholu nebo kouření.
Psychologické faktory mohou negativně ovlivnit plodnost v tom, že při depresi dochází k poruchám ovulace, luteinizační hormon nedokáže správně regulovat ovulaci. Deprese dále způsobuje změny v imunitním systému, který taktéž negativně ovlivňuje plodnost ženy. Stres se proto pokládá za jeden z možných příčin neplodnosti.
Samotný proces léčby neplodnosti a neúspěšné cykly IVF představují pro partnery další stres a úzkost, zhoršují se projevy deprese. Výsledek léčby neplodnosti je ve vysoké míře ovlivněný psychikou.
Znaky deprese
Deprese se může léčit antidepresivy. Některé páry si myslí, že antidepresiva negativně ovlivňují plodnost, není to úplně pravda. V dnešní době jsou k dispozici léky2, které spolu se sezeními u psychiatra nebo psychologa zvyšují šance na otěhotnění.
Deprese se také může léčit ve skupinových terapiích a mnoho klinik asistované reprodukce nabízí psychologické poradenství. Při zvolení antidepresivní léčby by měl psychiatr spolupracovat s gynekologem a vybrat nejvhodnější léčbu pro pacientku, protože některé léky na plodnost mají vliv na náladu a zhoršování depresí.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu