Spermobanka

Spermobanky jsou speciální zařízení určená pro uchování spermatu - většina spermobank v České republice i po celém světě nabízí 2 hlavní možnosti uchování spermatu.

Spermobanka a odběr mužského spermatu

Popis obrázku: Odebrání spermatu, který bude uložen ve spermobance

Autokryokonzervace

V tomto případě se jedná o uchování vlastního spermatu. V době, kdy razantně klesá plodnost lidské populace na celém světě, obzvláště pak ve vyspělých zemích, nabízejí spermobanky možnost bezpečného uchování vlastního genetického materiálu.

Uvádí se, že 15–20 % párů má problémy s plodností. Příčinou je např. odkládání rodičovství do pozdějšího věku z důvodu ekonomického zabezpečení budoucí rodiny, řešení bytové situace a mnoho dalších. Světová zdravotnická organizace (WHO) reagovala na všeobecný úbytek počtu spermií snížením hodnot tzv. normálního spermiogramu - tedy hodnot, se kterými se srovnávají výsledky vyšetření spermií a určuje se, zda jsou výsledky v normě. V současné době je za normální považován počet 15 miliónů spermií na jeden mililitr ejakulátu a 40% pohyblivost.

Vhodnou metodou řešení možných budoucích problémů je včasné zamražení, tzv. autokryokonzervace spermatu. Této možnosti by měli využít zejména muži vykonávající stresová riziková povolání, pracující s chemikáliemi, v horkých provozech, např. hasiči nebo vojáci při výkonu svého povolání mohou být ohroženi toxickými látkami a stresovými faktory. Tato možnost je doporučena i mužům, kteří plánují pořízení vlastních potomků až v pozdějším věku.

Vzorky spermatu jsou uloženy v kapalném dusíku a jsou nepřetržitě monitorovány. Mrazí se až na teplotu -196 °C. Tyto zamrazené vzorky spermií mohou být následně využity k oplodnění po dobu až 20 let.

Jak je uloženo mužské sperma ve spermabance?
Popis obrázku: Uložená sperma ve spermobance

Dárcovství spermatu

Při léčbě neplodnosti3 je u některých párů potřeba využít i darování spermií. Počet těchto párů se neustále zvyšuje, proto spermobanky nabízejí využití spermatu od dárců. Spermobanky spolupracují s různými IVF centry11 pro umělé oplodnění24 u nás, i v cizině. V České republice není možné při umělém oplodnění oplodnit ženu bez muže ( tedy singl ženu), nicméně v některých zemích toto není problém. Spermobanky tedy nabízejí možnost zprostředkování oplodnění nezadaných žen ve spolupráci se zahraničními klinikami. Služeb české spermobanky mohou využívat (a také i využívají) lidé z celého světa.

Darování spermatu je v České republice anonymní, podléhá maximální diskrétnosti a veškerá komunikace mezi dárcem a pracovníky jednotlivých pracovišť podléhá striktním bezpečnostním standardům.

Dárcovství spermatu s sebou nese i finanční kompenzaci (centra v České republice hovoří o finanční kompenzaci cca 2000 Kč), která však není tak vysoká jako kompenzace při darování vajíček. Velký rozdíl ve finanční kompenzaci mezi ženami a muži je způsoben především náročností získání materiálu mezi jednotlivými pohlavími. Odběr ženských vajíček je totiž pro dárkyni mnohonásobně náročnější a také omezující.

Kdo se může stát dárcem spermatu?

Obecně platí, že dárcem spermatu v České republice se může stát zdravý plodný muž ve věku od 18 do 40 let, u nějž vyšetření potvrdí, že je jeho genetický materiál vhodný k darování. Každý potencionální dárce spermatu tedy musí projít sérií různých vyšetření, jejichž výsledky rozhodnou, zda může být muž zařazen do seznamu dárců.

Každý muž musí před zařazením do seznamu dárců absolvovat tato vyšetření:

  • Spermiogram
  • Vyšetření na pohlavně přenosné nemoci (HIV, hepatitis B, C a syfilis, chlamydie2)
  • Stanovení krevní skupiny a Rh faktoru16
  • Vyšetření urologem
  • Genetické vyšetření s následnou konzultaci u klinického genetika

Proděláním těchto vyšetření získají zájemci cenné informace o svém zdravotním stavu a u některých zájemců o darování spermatu bývá toto hlavním motivem, proč chtějí vůbec darovat. Tato vyšetření jsou totiž finančně poměrně nákladná.

Každá spermobanka si může nastavit vlastní podmínky pro své dárce - z darování spermií tak může muže vyloučit např. to, že je adoptovaný (kvůli nemožnosti získat rodinnou anamnézu) či to, že je silný kuřák, atd. Pokud má tedy muž zájem stát se dárcem spermií, je zapotřebí zjistit si konkrétní podmínky pro dárce v místě, kde chce sperma darovat.

Video (ENG): Jak probíhá návštěva Spermobanky a odběr spermií

Více o spermobance na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. http://www.olomouc.eu/aktualni-informace/aktual…
  2. https://www.pronatal.cz/cs/darovani-spermii
  3. https://www.myspermbank.cz/darovani-spermatu/
  4. https://www.studenta.cz/spermobanky-nejcasteji-daruji-studenti-vs-za-jeden-odber-az/r~st:article:...
  5. https://www.respekt.cz/spolecnost/pribyva-zen-ktere-chteji-zplodit-dite-bez-partnera-rika-zaklada...
  6. https://xman.idnes.cz/jak-jsem-byl-na-odberu-ve-spermobance-dvo-/xman-styl.aspx?c=A090417_112105_...

Použité zdroje obrázků

  1. www.depositphotos.com

Hodnocení a zkušenosti se spermobankou

Máš zkušenost se spermobankou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce