Spermie

Slovo spermie nebo sperma není asi nikomu cizí. Víme, že spermie jsou mužské pohlavní buňky . Když se spojí s ženskou pohlavní buňkou - vajíčkem, vznikne malý zázrak a spojení obou buněk dá základ novému životu. Oplodnění vajíčka ale není jediný těžký úkol, který musí spermie zvládnout. Jakým překážkám v našem těle musí spermie čelit? Jak taková spermie vůbec vzniká a z čeho se skládá? To už možná každý netuší, pojďme se na to podívat.

Jak vzniká spermie?

Spermie se začnou tvořit ve varlatech a konkrétně v semennotvorných kanálcích. V nich najdete zárodečné buňky spermie, které se jmenují spermatogonie. Tyto buňky musí projít procesem zvaným spermatogeneze, aby se z nich mohly stát plnohodnotné spermie, které budou schopné oplodnit vajíčko. Spermie začnou poprvé u chlapců dozrávat v pubertě3 , a to díky pohlavním hormonům (FSH - folikuly stimulující hormon je důležitý při spermatogenezi, LH - luteinizační hormon, který ovlivňuje produkci testosteronu, a samotný testosteron, díky kterému se začnou vyvíjet zevní mužské pohlavní orgány). Předchozí vyjmenované hormony mají vliv na celý proces spermatogeneze.

Celý proces tvorby spermie, tj. spermatogeneze trvá cca 3 měsíce. Spermie vzniknou v semennotvorných kanálcích a odtud putují do nadvarlate , kde dozrají do funkční spermie. Hotové a připravené spermie pak cestují do chámovodu, kde v podstatě vyčkávají, až nastane jejich čas.

Ideální teplota, při které spermie vznikají a dozrávají, by měla být o 3-4°C nižší než je teplota lidského těla. Lidské tělo má teplotu zhruba 35 - 38°C (podle toho, v jakých místech ji měříme). Takže pro vývoj spermií není dobré saunování, horké koupele apod.

Anatomie varlete
Popis obrázku: Anatomie varlete, kde se tvoří spermie, ty pak putují do nadvarlete, kde finálně dozrávají a “dospělé” spermie se přesunou do chámovodu, kdy vyčkávají na výstřik při pohlavním styku.

Jak vypadá spermie?

Spermii pouhým okem neuvidíte. Měří totiž zhruba 0,05 mm. Očima uvidíte nejmenší předmět o velikosti 0,1 mm.

Nejjednodušším popisem spermie je její rozdělení na hlavičku, krček a bičík. Hlavním posláním bičíku je usnadnit spermii cestu k oplodnění. Slouží jako takový motorek a zároveň kormidlo při cestě za vajíčkem. Hlavička spermie pak nese kompletní genetickou informaci, kterou je připravena předat. Mimo jiné například i něco tak zásadního, jako je pohlaví miminka. Pokud vám tedy váš muž tvrdí, že pohlaví určuje on, má vlastně pravdu. Kromě genetických informací ale skrývá hlavička i váček (akrozom) s enzymy, díky kterým je pak spermie schopná překonat obal ženského vajíčka a dostat se dovnitř. V krčku se ukrývá mitochondrie, což je v podstatě taková buněčná elektrárna, která vytváří palivo a energii pro pohyb spermie. Krček spojuje hlavičku spermie s bičíkem. Bičík má za úkol dostat spermii co nejdál, díky němu se spermie pohybuje.

Spermie a její části
Popis obrázku: Spermie se skládá ze 3 částí: hlavičky, krčku a bičíku

Detailní popis spermie
Popis obrázku: Detailní popis spermie

Co tvoří ejakulát a jak dochází k ejakulaci?

K chámovodu jsou nalepeny tzv. Semenné váčky, ve kterých se tvoří bílá lepkavá tekutina, kterou nazýváme sekret. Sekret se těsně před výstřikem smíchá se spermiemi a vznikne sperma. Tuto tekutinu tvoří hlavně cukry a bílkoviny. Složení spermatu není bezvýznamné - cukry a bílkoviny dodávají energii spermiím na jejich cestě k oplodnění vajíčka. Poměr spermií a semene je asi 1:10.

Z chámovodu putuje semeno při ejakulaci ještě do prostaty. V prostatě se semeno smíchá se zásaditou tekutinou, která pak pomáhá spermiím přežít v kyselém prostředí ženské vaginy a toto prostředí neutralizovat.

Při výstřiku semene se ejakulát (tedy semeno, spermie a zásaditá tekutina z prostaty) dostane do močové trubice. Tomu pomáhá prostata, která se stahuje a stlačuje chámovod. Během jedné ejakulace tělo obvykle vyloučí mezi 2 - 6 ml a v jednom mililitru je obsaženo asi 50 000 000 spermií.

Spermie je buňka nezbytná k oplodnění vajíčka a početí nového života. Její hlavní specializací je nejen vajíčko oplodnit, ale také ho najít a dokázat proniknout jeho stěnou. Posledním krokem k oplodnění je tzv. kapacitace. K ní dochází již v těle ženy (samice) - spermie prorazí skrz membránu vajíčka a pronikne tak k jeho jádru.

Na to má spermie v těle ženy omezenou dobu, po kterou musí svůj úkol vykonat - v prostředí vaginy dokáže přežít maximálně 4 - 5 dní, ovšem jejich schopnost oplodňovat je maximálně 48 hodin. Pokud je však vystavena prostředí mimo vaginu přežívají jen několik málo hodin.

Video: Spermie pod mikroskopem 1000x - HD

Více o spermiích na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Spermie
  2. https://www.wikiskripta.eu/w/Spermie
  3. http://www.zenska-neplodnost.cz/produkce-spermii

Použité zdroje obrázků

  1. commons.wikimedia.org

Hodnocení a zkušenosti se spermií

Máš zkušenost se spermií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce