Když se mluví o příznacích těhotenství, každého zákonitě napadnou zpožděná menstruace a nevolnosti. Ale ne nadarmo se říká, že se vyplatí poslouchat své tělo, protože signálů je mnohem víc. Zjisti na následujících řádcích, jaké to jsou a kdy se objevují.
Těhotenství má celou řadu příznaků.
Nástup prvních těhotenských příznaků je nesmírně individuální (ostatně stejně jako jejich intenzita). Mnoho žen je navíc nepostřehne hned, ale připíše jim význam až s odstupem času – v momentě, kdy těhotenství prokáže pozitivní test nebo ho potvrdí gynekolog.
První specifické symptomy lze někdy zpozorovat ještě, než se zpozdí menstruace2. Za nejčastější příznaky těhotenství totiž může hormon hCG, jehož hladina začíná stoupat poté, co oplodněné vajíčko doputuje k děloze a uhnízdí se v její výstelce. Tento proces přitom nastane přibližně 4 až 5 dní po oplodnění vajíčka spermií.
Nejvíce však ženy první změny vnímají od 5. či 6. týdne, tedy až poté, co se nedostaví menstruace.
Díky němu ti vyjde pozitivní těhotenský test a také může způsobovat těhotenské nevolnosti. Řeč je o hCG – „těhotenském hormonu“, jehož hladina by měla být zvýšená pouze v případě, kdy žena čeká miminko. Pojď se s námi podívat, jakou má hCG funkci a proč při testování hraje hlavní roli.
Mnohé budoucí maminky, které mají to štěstí, že jim například není nevolno, se paradoxně obávají, zda je vše v pořádku. Ve skutečnosti však nejde o nic, co by jim mělo dělat starosti. Pokud ti tedy lékař potvrdil těhotenství20 a ty nevnímáš ani jeden ze zmíněných příznaků, případně jen pár z nich, není to znamení, že by se s tebou nebo s miminkem něco dělo. Každá žena nemusí první trimestr prozvracet a neustále padat únavou, nebo do sebe házet podivné kombinace jídel.
Projít si celým těhotenstvím bez příznaků však není možné. V pokročilejším stádiu pocítíš pohyby děťátka, viditelně ti vyroste bříško i prsa, změní se ti těžiště těla, s čímž se pojí více či méně intenzivní bolesti páteře a pánve, atd.
Těhotenských příznaků je poměrně hodně, některé patří mezi opravdu časté, jiné zase pocítí jen velmi malé procento nastávajících maminek.
Obvyklými projevy těhotenství jsou:
Některé nastávající maminky u sebe pozorují také akné, vyrážku, zimnici, motání hlavy, mastné vlasy nebo nespavost.
Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.
Jedním z prvních těhotenských příznaků bývají citlivá až bolavá prsa. V některých případech ženy také pociťují svědění bradavek, které mohou i výrazně ztmavnout. To vše je způsobeno rostoucí hladinou těhotenských hormonů v těle. Tento těhotenský příznak se objevuje opravdu velmi brzy, třeba už týden či dva po oplodnění.
V těle po oplodnění vajíčka dochází k velkým změnám – mimo jiného k nárůstu hormonu progesteronu, který způsobuje pocity únavy a mnohdy až vyčerpání. Únava zpravidla ustupuje s příchodem 2. trimestru. U velkého procenta žen se pak znovu objevuje v závěru těhotenství, kdy je ale způsobena především rostoucí hmotností15 a nepohodlím při spánku.
V době, kdy se uhnizďuje oplodněné vajíčko, může dojít ke krvácení, které bývá velmi slabé a trvá zpravidla 1 až 2 dny. Toto krvácení se objevuje 10. až 12. den po početí, což je zhruba 2 až 4 dny před očekávanou menstruací. Tento těhotenský příznak u sebe zpozoruje spíše malé procento žen, z nichž některé ho zamění za menstruaci.
Jestli máš pravidelnou menstruaci2 a neprocházíš těžkým obdobím plným stresu, tak je vynechání menstruace poměrně jasným signálem, že bys mohla být těhotná20. Pro první testování je nejlepší sáhnout po těhotenském testu s nejvyšší citlivostí, který podle informace od výrobců zaznamená těhotenství již první den po vynechané menstruaci. Pokud je výsledek negativní a menstruace v dalších dnech stále nedorazí, zkus si udělat další těhotenský test.
Patříš-li k ženám, které sledují svou bazální teplotu3, můžeš těhotenství postřehnout i podle ní. Když zůstává zvýšená (neklesá) 18 a více dní v řadě, jsi s největší pravděpodobností těhotná.
Ve spojení s těhotenskými nevolnostmi se obvykle používá slovní spojení „ranní nevolnosti”. Velkou spoustu těhotných žen však tato dvě slova dokážou naštvat. Označení ranní nevolnosti15 je totiž velmi zavádějící, jelikož mnohé nastávající maminky ony zmiňované nevolnosti trápí po celý den.
U většiny žen se těhotenské nevolnosti začínají objevovat už zhruba měsíc po oplodnění vajíčka, jsou ale zaznamenány i případy, kdy k nim dochází ještě dříve. K jejich zmírnění pak zpravidla dochází s příchodem 2. trimestru17, přičemž obvykle zcela zmizí. Nicméně je dobré vědět, že tomu tak být nemusí, protože některé budoucí maminky tyto obtíže trápí až do porodu.
Nevolnosti jsou nejdiskutovanějším těhotenským příznakem, kterého se zároveň nastávající maminky obvykle nejvíce obávají. Proč těhotenské nevolnosti vznikají, jak je zmírnit a jsou nebezpečné? I tyto informace, kromě řady dalších, se dozvíš v našem článku.
Přecitlivělost na vůně může způsobit, že ti začne zapáchat oblíbené jídlo nebo dokonce zcela neutrální potravina bez výrazného aroma.
Mezi časté „problematické“ pachy patří aroma uvařeného či syrového masa, káva a také kosmetické přípravky. Je tedy dost možné, že si v prvních měsících těhotenství nedáš kuřecí vývar a budeš muset změnit svůj sprchový gel.
Dobré vědět: Mnohé ženy si v začátku těhotenství také stěžují na skutečnost, že jim vadí vůně jejich partnera (ať už jde o jeho parfém, deodorant, nebo přirozenou vůni), což oběma dokáže značně zkomplikovat soužití.
Naopak některé vůně a pachy tě mohou doslova přitahovat. Vzpomínky žen na jejich těhotenství jsou proto někdy až komické – například nemohly přestat čichat k novinám nebo je lákalo aroma benzínu 🙂 Naštěstí se poblázněné čichové receptory postupně stabilizují a s největší pravděpodobností tě ve druhém trimestru vůně a pachy přestanou iritovat nebo lákat.
Také se hodí zmínit, že tě v těhotenství mohou překvapit tvé chutě. Pověstné bláznivé chutě však ve skutečnosti nemusí vypadat tak, že sníš kyselé okurky se šlehačkou, byť i to se samozřejmě může stát. Obvykle ale dostaneš chuť například na potraviny, které jsi předtím moc nemusela, a naopak – na svá oblíbená jídla najednou nebudeš mít chuť.
Těhotné ženy citlivěji vnímají různé pachy
Některé ženy musí častěji na toaletu třeba už kolem 6. týdne, jiné zase až po 10. týdnu. Na začátku těhotenství za něj může rostoucí děloha, která tlačí na močový měchýř, čímž snižuje jeho kapacitu . Svou roli zde ovšem sehraje také nafouklé bříško, případně střeva, jejichž činnost je zpomalená a zadržuje se v nich natrávená potrava. Tvé tělo tedy hlásí naplnění močového měchýře mnohem dřív než před těhotenstvím, protože je utlačován z každé strany a nedokáže se tolik rozpínat.
V případě, že se k nutkání na močení přidá i pálení, bolest v podbřišku, zvýšená teplota nebo krev v moči, na nic nečekej a vyhledej lékaře. Infekce močových cest může být v těhotenství nebezpečná nejen pro tebe, ale především pro miminko.
Hormon progesteron má kromě únavy na svědomí i zpomalení činnosti střev. Můžeš proto trpět plynatostí, pocitem nafouknutého břicha, zácpou3, nebo naopak průjmem1.
Dalším z trávicích problémů je pálení žáhy19.
Pálení žáhy trápí každého desátého člověka a každou druhou těhotnou ženu. Dochází k němu při návratu žaludečních šťáv zpět do jícnu, tzv. reflux, kdy kyselé šťávy dráždí sliznici jícnu a dochází k nepříjemnému pálení. Pyróza, jak se také pálení žáhy říká, bývá doprovázena zápachem z úst a bolestmi žaludku.
Je způsobena hormonální nerovnováhou a velkými změnami v těle, které se při otěhotnění dějí. Pokud jsi běžně spíše drsňačka a najednou tě rozbrečí reklama na toaletní papír, rozhodně zbystři 😀
Dalším častým příznakem, který zaznamená opravdu hodně těhotných žen, je výtok z pochvy – hustší, zabarvený do bíla a bez zápachu. Důvodem jeho vzniku je zvýšená tvorba děložního hlenu. Tento jev je zcela normální a není potřeba ho nijak léčit.
Pozor: V případě, že výtok zapáchá, je v něm krev nebo ho doprovází svědění a pálení, může jít o kvasinkovou5 nebo bakteriální infekci, a proto navštiv svého gynekologa.
Na začátku těhotenství tě může bolet hlava, a to kvůli rostoucímu objemu krve. Postupně bolesti hlavy ustoupí a tělo si zvykne na zvýšenou hladinu hormonů.
Pocit, jako by na tebe něco lezlo, může být také příznakem raného těhotenství. Všechny změny, které nyní ve tvém těle probíhají, mají na svědomí oslabení imunitního systému.
V začátcích těhotenství tě může potrápit:
Pozitivní těhotenský test56 je jakýmsi prvním neoficiálním „potvrzením“ o tom, že se ve tvém těle začíná vyvíjet nový život. Pokud už několik měsíců nedočkavě čekáš, až tento moment nastane, určitě s těhotenským testem nespěchej a raději počkej, až se ti pár dní zpozdí menstruace. Ne každý těhotenský test je dostatečně citlivý na to, aby odhalil těhotenství již v prvních dnech, a proto by tě negativní výsledek mohl zbytečně zklamat.
Všechny typy (tyčinkový, digitální atd.) zachycují hladinu hormonu hCG. Pokud je zvýšená nad průměrné hodnoty, vyjde ti pozitivní výsledek.
Často se ve spojitosti s těhotenským testem mluví o tzv. duchu, tedy slaboulinké druhé čárce, která může být hodně zavádějící. Důležité je odečítat výsledek testu včas, tedy v časovém rozmezí, které je uvedeno na obalu každého testu. Slabší druhá čárka se totiž může na testu objevit až po několika hodinách, ale v takovém případě není identifikátorem těhotenství. Jiným případem je, pokud se slabá druhá čárka vyskytne na testu v časovém okně, kdy máš výsledek odečítat. Tehdy test zopakuj i druhý den a s největší pravděpodobností bude druhá čárka o něco viditelnější.
Dobré vědět: Pokud se ti zdá, že pociťuješ první těhotenské příznaky a test ti doma vyšel negativní, zopakuj ho po dvou dnech.
Každý gynekolog své pacientky na první kontrolu v těhotenství objednává v jiném čase. Jsou lékaři, kteří ti dají termín téměř okamžitě, jiní zase nechtějí, aby budoucí maminky, které přijdou příliš brzy, odešly z ambulance zklamané, protože na ultrazvuku zatím není kromě gestačního váčku nic vidět, a tak na první kontrolu objednávají o něco později. Tak či onak, do ambulance gynekologa zavolej, jakmile uvidíš na testu dvě čárky.
Do 10. týdne těhotenství bys měla mít těhotenství potvrzené od lékaře, který zároveň zkontroluje, zda je vše v pořádku.
Rozhovor s odborníkem: Porodní asistentka Hanka Kolmanová
Co ve videu zaznělo:
Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.
Výsledek pozitivního testu tě může potěšit, překvapit, ale také pořádně zklamat či dokonce zaplavit úlevou. Ať už se snažíš o miminko, nebo se případného těhotenství obáváš, pojď si přečíst, jak těhotenské testy vlastně fungují, kdy by sis ho měla udělat a kdy může být falešně negativní či pozitivní.
Nastávající maminky obvykle na začátku těhotenství pozorují, kdy se jim začne zakulacovat bříško. Prozradíme ti, v jakém týdnu k tomu zhruba dojde, co všechno tento proces ovlivňuje a jak bříško poroste v průběhu měsíců tzv. jiného stavu.
Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.
Nejen o tom, jaké těhotenské příznaky na sobě pozorují ostatní uživatelky, ale i o mnohých dalších tématech si můžeš povídat na Modrém koníku.
Text po odborné stránce zkontrolovala:
Hana Kolmanová
porodní asistentka
por.as.hanka@gmail.com
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu