Postkoitální test

Postkoitální test (PCT), nebo také Sims-Huhnerův test, podle svého autora J. Marion Simse (ten je také označován jako otec moderní gynekologie) a Maxe Huhnera. Jak už jeho název napovídá, jde o test, který se vykonává po skončení pohlavního styku a slouží ke zjištění funkce spermií i vyloučení některých překážek na straně ženy.

Jedná se o test, který je jedním z nejstarších v určování neplodnosti a také možností, pokud máte nespolupracujícího partnera, vzorek se totiž odebírá od ženy. Je to velmi diskrétní vyšetření, které otestuje nejen mužovy spermie, ale také některé potíže na straně ženy.

Postkoitální test

Z testu jsou lékaři schopni poznat následující:

  • schopnost spermií projít kanálkem děložního hrdla do cervikálního hlenu (hlen děložního krčku, jehož funkcí je poskytnout spermiím zásadité prostředí v jinak kyselém prostředí vaginy a zajistit jejich snadnější dopravení k vajíčku)
  • stav cervikálního hlenu u ženy
  • adekvátní estrogenovou stimulaci u ženy (dostatek/nedostatek estrogenu, hlavního hormonu, který přímo ovlivňuje početí)
  • plnohodnotnost pohlavního styku (zda došlo k ejakulaci do pochvy)

Jak postkoitální test probíhá?

Před samotným vyšetřením doporučují lékaři 2 - 3 dny pohlavní abstinence, aby byla kvalita spermií co nejvyšší. K odběru se obvykle musíte dostavit asi 2 - 12 hodin po nechráněném pohlavním styku, kdy došlo k ejakulaci do pochvy. Lékař odebere z děložního hrdla hlen, který je následně vyšetřován na sklíčku pod mikroskopem. Odběr je zcela bezbolestný.

Výsledky postkoitálního testu

Výsledek postkoitálního testu může být negativní nebo pozitivní. Jako negativní je vyhodnocen v okamžiku, kdy jsou všechny sledované parametry v pořádku. Pozitivní je v okamžiku, kdy se na sklíčku objeví menší počet spermií nebo spermie s neobvyklou pohyblivostí (motilitou). To může znamenat výskyt autoprotilátek proti spermiím. Ty může obsahovat jak ejakulát muže, tak cervikální hlen u ženy. Tyto látky se přímo navazují na spermie a negativně ovlivňují jejich kvalitu (například z hlediska jejich pohyblivosti).

Více si o této problematice můžete přečíst v hlavním článku na téma: Imunologická neplodnost1

Postkoitální test je poměrně náchylný na správné načasování - pohlavní styk v rámci ovulace6, sexuální půst před samotným testem, dodržení času odběru. Je nezbytné, abyste se před testem opravdu důsledně drželi s partnerem všech instrukcí, které od lékaře dostanete a nebáli se zeptat, pokud budete mít jakékoliv nejasnosti.

Video: Postkoitální test

Více o postkoitálním testu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.sexuologie-brno.cz/POSTKOITALNI-TEST-diskretne
  2. http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/postkoitalni-test-simsuv-huhneruv-test-2
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Postcoital_test

Použité zdroje obrázků

  1. http://www.depositphotos.com

Hodnocení a zkušenosti s postkoitálním testem

Máš zkušenost s postkoitálním testem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce