Pesar

Jednou z možností bariérové antikoncepce je používání pesarů. Pesary jsou dvojího druhu: poševní diafragma a cervikální klobouček. Oba působí v oblasti pochvy a děložního hrdla, přičemž zavádění této antikoncepční pomůcky vyžaduje nácvik a to nejlépe přímo s lékařem. Aby po pohlavním styku v pochvě všechny spermie zahynuly, je potřeba 2 až 3 hodiny po styku vyčkat a nejideálněji pesar nebo diafragmu používat spolu se spermicidními přípravky.

Jednou z možností ochrany proti početí je pesar

Poševní pesar neboli diafragma, přepážka

Diafragma ( neboli přepážka), jako bariérová/mechanická antikoncepce1, je tenká latexová poševní membrána kruhového tvaru s vyztuženým okrajem, vyrobená z lékařského hypoalergenního silikonu. Přikrývá děložní hrdlo a velmi těsně přiléhá k poševním stěnám. Její zavedení je tak hluboko do pochvy před děložní čípek. Musí být správně zavedena a musí mít správnou velikost, která odpovídá šíři a pružnosti pochvy, aby se zapřela o poševní stěny a zabránila tak proniknutí spermií do děložní dutiny a výše. Velikost kroužku, která vyhovuje ženské pochvě, zjišťuje gynekolog a volí takovou, aby dobře přilnula k poševní stěně a nemohla sklouznout.

Než začne být poševní diafragma ženou používána, je nutná gynekologická prohlídka u gynekologa, který vyšetření vyloučí chronické záněty, poševní a děložních sestupy, poševní anomálie a děložní retroverze, při kterých je užití diafragmy zakázáno.

Poševní nebo-li vaginální diafragma (pesar) se vyrábí v 7 velikostech: 60 mm, 65 mm, 70 mm. 75 mm, 80 mm, 85 mm, 90 mm a je vhodnou antikoncepční metodou pro ty ženy, které nemohou a nebo nechtějí užívat hormonální antikoncepci.

Poševní diafragma

Cervikální pesar

Cervikální pesar je nehormonální bariérovou antikoncepcí pro ženy ve tvaru gumového, latexového a nebo umělohmotného kloboučku, jenž má tvar děložního čípku a také se na něj přímo nasazuje. Zavedení kloboučku musí proběhnout před pohlavním stykem, aby tento, jako mechanická překážka, zabránil proniknutí spermií do dělohy a následnému oplodnění vajíčka. Klobouček musí zůstat na svém místě až 6 hodin po pohlavním styku, protože by mohlo dojít k nechtěnému otěhotnění. Nejdéle však může na čípku zůstat 48 hodin.

Protože se klobouček nasazuje pouze na děložní čípek, děložní stěny zůstávají volné, a tak je tato pomůcka daleko komfortnější než například poševní pesar. Používání pomůcky navíc nemá žádné vedlejší účinky a nebo nepoškozuje zdraví ženy, jak je tomu v případě užívání hormonální antikoncepce. Aby se zvýšila jeho účinnost, doporučuje se cervikální pesar používat spolu se spermicidem.

Cervikální pesar

Velikosti cervikálního pesaru

Na rozdíl od pochvy nemá čípek tak variabilní velikost a proto si každá žena může jeho velikost určit sama třeba podle toho, jestli už byla těhotná, jak rodila (sekce, vaginální porod). Na základě těchto skutečností je možné vybrat si ze tří velikostí kloboučku.

  1. Malý 22 mm – pro ženy, které ještě nikdy nebyly těhotné
  2. Střední 26 mm – pro ženy, které již byly někdy těhotné, ale nerodily vaginálně (např. císařským řezem) nebo pro ženy které prodělaly potrat.
  3. Velký 30 mm – pro ženy, které již byly těhotné a rodily vaginálně (přirozenou cestou).

Zavedený pesar brání spermiím v průniku do děložní dutiny

Video: Zavádění pesaru

Více o pesaru na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Antikoncepce#Po.C5.A1evn.C3.AD_pesar_nebo_diafragma
  2. http://gyn.cz/tree.php?up=170
  3. https://web.archive.org/web/20130914010811/http://www.forlady.cz/katalog/diafragma-vaginalni-pesa...

Hodnocení a zkušenosti s pesarem

Máš zkušenost s pesarem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce