PESA - perkutánní aspirace tekutiny z epididymis (nadvarlat) (z angl. Percutaneous Epididymal Sperm Aspiration), je metoda asistované reprodukce24 pro získání spermií k účelu umělého oplodnění (IVF5). Oproti metodám MESA a TESE se nejedná o mikrochirurgickou operaci, zákrok je prováděn pouze za pomoci tenké jehly, která je zavedena přes kůži šourku do nadvarlete a pomocí které je odsát jeho obsah.
Metoda PESA je velice podobná metodě MESA. Spermie jsou taktéž získávány z nadvarlete, rozdíl ale spočívá v provedení. Zatímco u metody MESA je nutný mikrochirurgický řez do šourku, metodou PESA se tekutina získává punkcí a aspirací (nasátím) spermií přes kůži šourku. Tímto se lze vyhnout již zmíněnému řezu v horním sektoru šourku. Pro svou neinvazivnost (tedy bez nutnosti operačního zákroku) je proto metoda PESA první volbou odběru spermií.
Více o chirurgickém odběru spermií metodou MESA naleznete v samostatném článku MESA.
PESA , podobně jako MESA, se provádí zejména mužům, u kterých byla zjištěna1 nepřítomnost spermií v ejakulátu (azoospermie), buď v důsledku neprůchodnosti chámovodů nebo nadvarlat.
Azoospermií2 trpí v současnosti přibližně 1-2% mužů, přibližně v polovině případů jsou sice spermie tvořeny ve varlatech, ale jejich transport do chámovodu je zablokován. Tento stav se označuje jako obstrukční azoospermie.
Více informací o nepřítomnosti spermií v ejakulátu naleznete v hlavním článku Azoospermie2.
Nadvarlata jsou úzký párový orgán, probíhající na zadním okraji varlat. Nadvarle je složeno ze tří částí: hlavy, těla a ocasu, který zatáčí v dolním sektoru varlete směrem vzhůru a přechází tak do chámovodu. Tkáň nadvarlat je tvořena lalůčky a kanálky.
Nadvarle lze přirovnat k zásobárně zralých spermií, které jsou tvořeny varlaty. Ejakulací se spermie uvolní a odchází z těla ven, v opačném případě, tedy pokud k jejich odchodu nedojde, se v těle postupně rozloží.
Na tvorbu spermií ve varlatech má vliv hormon testosteron a také folikuly stimulující hormony. Následně spermie putují do nadvarlat, kde postupně dozrávají. Tvorba nových spermií trvá cca 90 dní, z čehož vyplývá, že spermie obsažené v ejakulátu byly vytvořeny před třemi měsíci.
Indikace k zákroku jsou totožné jako u metody MESA. Tento zákrok se provádí za předpokladu, že produkce spermií daného muže je v normě, ale existuje problém v transportu spermií do ejakulátu. Metoda PESA (stejně jako MESA) není vhodná v případech, kdy se jedná o neobstrukční azoospermii.
Předpoklady pro provedení metody PESA:
Mezi nevýhody metody PESA patří zejména:
Díky tomu, že je metoda PESA velmi nenáročná, nijak výrazně pacienta neomezuje. Pacient se může vrátit domů ještě týž den po zákroku. Obnovení běžného života je možné již druhý den.
V případě, že se metodou PESA získat spermie nepodařilo, přistupuje se dále k metodě TESA.
Metoda TESA velmi připomíná metodu TESE. Rozdíl mezi těmito metodami je však zejména v tom, že TESA je zákrok méně invazivní, není nutné jako v případě metody TESE mikrochirurgické operace. Tkáň z varlete se odebírá, stejně jako u PESA, pouze tenkou jehličkou a následnou aspirací (nasátím) spermií, přičemž kvalita odebraných spermií zůstává u obou metod téměř stejná. Proto je vhodná i k terapii neobstrukční azoospermie.
Výhodou metody TESA je především to, že ji lze použít i u pacientů s obstrukční azoospermií, avšak kvalita spermií posouvá tuto metodu až na třetí místo volby, tedy po MESA a PESA. V hodnocení výsledků je metoda TESE dalece v popředí před metodou TESA.
Více o metodě odběru spermií TESE najdete v hlavním článku TESE.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu