Žádný právní předpis ženě nestanoví lhůtu, v jaké musí své těhotenství24 zaměstnavateli oznámit. Nicméně se doporučuje tuto skutečnost oznámit co nejdříve, aby zaměstnavatel měl možnost včas ženě zajistit odpovídající pracovní podmínky a vyřešit organizační změny spojené s odchodem na mateřskou dovolenou.
Dokud žena zaměstnavateli neoznámí, že je těhotná, nemůže využívat ochrany, která je pro těhotné zaměstnankyně stanovena zákoníkem práce, např. zákaz práce přesčas nebo povinnost převedení na denní práci. V případě, že žena vykonává práci, která je těhotným ženám zakázána, je nutné informovat zaměstnavatele ihned. Výkon takové práce může být skutečně pro těhotenství nebezpečný. Zaměstnavateli je zakázáno vyžadovat od ženy i dalších osob informace týkající se mimo jiné jejího těhotenství a rodinných nebo majetkových poměrů. Může tak činit pouze z důvodu povahy práce (tj. výkon práce, která je těhotným ženám zakázána). Neví-li zaměstnavatel o těhotenství ženy, pak nemůže porušit právní předpisy (např. o zákazu některých prací pro těhotné).
Je zakázáno zaměstnávat těhotnou ženu pracemi:
Tyto práce nesmí vykonávat, i kdyby s tím sama souhlasila. Těhotná žena v těchto
případech může žádat zaměstnavatele o převedení na jinou práci.
Zaměstnavatel rovněž nesmí dát výpověď těhotným zaměstnankyním, protože jsou v tzv. ochranné době . Taková výpověď je relativně neplatná. Neplatnosti výpovědi se žena musí dovolat, musí zaměstnavateli sdělit, že je těhotná a že tedy výpověď považuje za neplatnou.
Těhotná žena má nárok na pracovní volno v případě návštěvy těhotenské poradny a dalších vyšetření, a to s náhradou mzdy.
Text po odborné stránce zkontrolovalo:
Aperio
Společnost pro zdravé rodičovství
Právní a psychologická poradna pro rodiče 👇
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu