Než si uděláte těhotenský test, důležitou součástí vašeho snažení o miminko bude pravděpodobně i ovulační test. Pomáhá totiž odhalit, kdy je nejvhodnější doba k početí miminka. Na jakých principech ovulační testy fungují a jaké existují druhy?
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač
V rozhovoru s gynekologem MUDr. Štěpánem Machačem:
00:00 Úvod
00:10 Představení hosta a tématu
00:19 Co je to ovulace?
00:46 Co ovulaci předchází?
01:30 Dochází u ženy k ovulaci vždy?
01:54 Kdy má žena ovulaci?
02:33 Cítí žena ovulaci?
03:42 Jaký význam má ovulace?
04:50 Jak často žena ovuluje?
05:12 Je třeba absenci ovulace řešit s lékařem?
06:36 Jak se léčí problémy s ovulací?
08:05 Kdy je nutné navštívit lékaře?
09:37 Shrnutí a rady na závěr.
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:
Ovulační test pomáhá určit dva dny z menstruačního cyklu ženy, kdy je žena nejvíce plodná. Je to okamžik, kdy dojde ve vaječníku k prasknutí zralého folikulu obsahujícího vajíčko. Toto uvolněné vajíčko se následně přesune do vejcovodu, kde je pak několik hodin připravené k oplodnění spermií.
Naše tělo je moudré, stačí mu naslouchat. Vnímání jeho vnitřních pochodů může usnadnit právě ovulační test. Funguje na principu zvýšené hladiny určitých látek (folitropin, lutotropin či gonadotropidy) v moči nebo slinách. Jde hormon jménem luteinizační, my mu ale budeme zkráceně říkat LH.
Vzniká v podvěsku mozkovém, tedy v té části mozku, která se stará o produkci a funkci hormonů v našem těle. LH hormon reguluje množství estrogenu, který spustí ovulaci. Estrogen produkují buňky vaječníkového folikulu. Folikul je takový výběžek, nebo spíše váček, ve kterém je uloženo vajíčko.
Přibližně 40 až 90 dní před očekávanou menstruací se vyčlení skupina asi 20 folikulů a ta začne na povrchu vaječníku růst. Tato jednotka je extrémně citlivá vůči vylučovanému hormonu LH. Vítězem je ovšem pouze jeden váček, který ostatní svým vzrůstem převýší a dozraje. Ostatní zcela bezpečně zaniknou aniž by vaječníkům ublížily.
Ovulační testy tedy zjišťují hladinu LH hormonu, která krátce před ovulací6 výrazně vzrůstá. Už asi 16 až 28 hodin před ní můžeme zjistit slabý pozitivní LH test. Už jsme si řekly, že testy se provádí ze slin a z moči. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Vypadá sice jako pomáda na rty, ale ve skutečnosti má vlastnosti mikroskopu. Ovulaci odhalí díky změně struktury slin, které právě před plodnými dny vypadají jako malé stromečky. Více se dozvíte z přiloženého letáčku, kde uvidíte normální tvar a tvar před ovulací. Tyto testy můžete použít opakovaně, jsou ale poměrně drahé. Cena jednoho ovulačního testu se pohybuje kolem 500 až 700 Kč za krabičku.
V současnosti představuje jednu z nejspolehlivějších metod ke zjištění plodných dní. Návod k použití ovulačního testu je velice jednoduchý:
Neplodné období reprezentují nespojené tečky. Období asi 3 dny před začátkem ovulačního období, tzv. mezidobí pak můžete vidět jako krátké linky o síle vlasů. Šance na početí je asi dvacet až třicet procent. Plodné období pak vypadá jako vzájemně se překrývající oční řasy. Ve skutečnosti to jsou krystalky estrogenu. Nyní je nejlepší možný čas otěhotnět.
Tento test pracuje s LH hormonem. Fungují na principu těhotenského testu56. Moč nechte asi 5 minut odstát, a poté v něm nechte proužek ponořený. Stačí asi 10 vteřin. Pro zjištění jeho nejvyšší hladiny se doporučuje testovat v rozmezí 10. hodiny ráno až 10. hodiny večer. V tuto dobu je totiž hormon nejkoncentrovanější, tedy nejvíce nahromaděný v moči.
Výsledek se dozvíte ihned: podle toho, kolik čárek se na testu ukáže. Jedna ještě nic neznamená, dvě znamenají ovulaci (i když je druhá čárka slabší). Je to rychlé, poměrně bezpečné a jednoduché. Bohužel, jdou použít pouze jednou, za to cena je mnohem příznivější. Nejlevnější seženete od 30 Kč. Jaké druhy to jsou?
Používá se při testu ovulace z moči. Proužek vložíte ho do vhodné nádobky (neostýchejte se použít vymytý kelímek od jogurtu), počítejte do deseti a poté proužek vytáhněte a polože na suché místo. Ideálně na ubrousek. Na konci papírku se brzy objeví jedna nebo dvě čárky.
Pokud jsou obě čárky dobře viditelné a zřetelné, výsledek testu je pozitivní. Druhá čárka nemusí být vždy dostatečně zřetelná, ovlivňuje to zejména kolísavá hladina hormonů. Druhý den si v klidu udělejte druhý test, váhavá čárka si pak dá jistě říct a ukáže se v celé své kráse. Jde o nejlevnější formu, jak zjistit nejvhodnější dobu ovulace.
Testování začíná 11. dnem namočením testu do nádobky s močí. Pokud je výsledek pozitivní (jasně viditelné dvě čárky) ovulace nastane v následujících 24 až 48 hodinách. Nejlepší doba pro oplodnění je pak v průběhu 24 hodin.
Jak už název napovídá, je to takový malý kufřík nebo pudřenka s proužkem uvnitř. Malým otvorem v tomto pouzdru se nakape určité množství moči do kapátka - přesné množství se opět dozvíte v příbalovém letáčku. Další postup je pak totožný jako u proužku. Jedna čárka znamená negativní, dvě čárky pozitivní výsledek. Je o něco dražší než klasický test z proužku, zato s jasným výsledkem.
Vypadá jako pouzdro, teploměr nebo pilník. Ve skutečnosti jde o nejpohodlnější, nejrychlejší, ale také nejdražší formu zjištění stavu ovulace. Jeden konec se strčí pod proud moči, na druhém konci se během okamžiku objeví výsledek.
K ovulaci obvykle dochází mezi 12. - 17. dnem menstruačního cyklu, tzn. 12. - 17. den počítaný od 1. dne menstruačního krvácení. Pozitivní test pouze naznačí, že ovulace teprve proběhne. A to za 24-36 hodin. Spermie potřebují zhruba hodinu než dorazí k vajíčku, takže zase tak spěchat nemusíte. Spermie žijí v pochvě někdy až 5 dní, takže pokud se zcela přesně netrefíte, rozhodně to neznamená, že se vám otěhotnět24 nepodaří.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu