Přemýšlely jste někdy o tom, že byste darovaly vajíčka a pomohly tak některým z párů, kterým se nedaří mít vlastní děti přirozenou cestou? Nebo naopak - využily jste darovaných vajíček a zajímá vás, jak odběr vajíček probíhá? Pokud jste alespoň jednou odpověděly ano, čtěte dále.
Popis obrázku: Průběh odběru vajíček
Samotné odebrání vajíček je až vrcholem poměrně náročného procesu, který tomuto kroku předchází. Ještě před tím, než budete zařazena do seznamu dárkyň, musíte absolvovat některá vyšetření. Jedná se o:
Pokud všechna vyšetření dopadnou uspokojivě, může být žena zařazena na seznam dárkyň. Poté se rozeběhne samotný proces darování vajíček1.
Běžně se každý měsíc ve vaječnících ženy připravuje kolem 25 vaječných váčků - folikulů, ve kterých rostou vajíčka, ale pouze jedno z vajíček dozraje a dojde k ovulaci (uvolnění vajíčka)6. Při odběru vajíček je nutné, aby byl ve vaječnících připraven větší počet, proto je nutné vaječníky stimulovat k větší produkci vajíček. O začátku, délce a způsobu stimulace rozhoduje lékař na základě individuální reakce, věku a hmotnosti pacientky.
Stimulace spočívá v tom, že si budete každý den do břicha píchat injekce, a to od 2. dne menstruace2. Stimulace bude trvat zhruba 10 dnů, za 5 dnů bude následovat kontrola a pokud to bude nutné, lékař s vámi domluví i další kontrolu za 3-5 dnů.
Současně se sleduje růst folikulů pomocí ultrazvuku. Když dosahuje velikost folikulu průměru 16 mm, lékař vám píchne těhotenský hormon hCG1, který se musí podat cca 32-36 hodin před plánovaným odběrem vajíček. Po absolvování hormonální přípravy a ovariální stimulace vás čeká odběr, který probíhá v celkové narkóze.
Popis obrázku: Aplikace injekce s léky v rámci hormonální přípravy na odběr vajíček
Není nutné se obávat bolestivého zákroku ani jiných nepříjemností. Výkon je to ambulantní, a proto ještě týž den, asi po 2 hodinovém odpočinku, budete moci jít domů. Vlastní zákrok trvá přibližně 15 minut.
Na odběr se musíte dostavit nalačno a před zákrokem nesmíte ani kouřit a pít alkohol. Když vás anesteziolog uspí, lékař zavede do pochvy ultrazvukovou sondu s jehlou. Jehla nasaje vajíčka z vaječníků, konkrétně z vaječných váčků (folikul) - jejich počet se pohybuje obvykle kolem 8 - 15 kusů. Získaný materiál je posléze předán embryologovi, který se stará o další kroky umělého oplodnění24. Při zákroku se komplikace objevují minimálně a ani po zákroku se nemusíte ničeho bát. Pacientky si občas mohou stěžovat na nepříjemné pocity v podbřišku či jemné špinění, ale vše se v průběhu jednoho až dvou dnů vrátí do normálu.
Popis obrázku: Průběh odběru vajíček - sonda s jehlou, které z folikul nasaje vajíčka
Poskytnutí vlastního vajíčka je pro dárkyni spojeno s určitou kompenzací nákladů spojených s darováním, jež mají pokrýt například zdravou výživu, ušlou mzdu, ušlý čas a cestovné. Pohybuje se až do částky 25 000 Kč. Žena může darovat vajíčka opakovaně. Nejčastěji je to 3x až 4x, přičemž se doporučuje tříměsíční interval mezi jednotlivými odběry. Pro dárkyni může být dárcovství zajímavým přivýdělkem, nicméně důvod podstoupit náročný proces dárcovství bývá mnohdy jiný než finanční.
Pokud uvažujete o tom, že se stanete dárkyní vajíček, musíte splňovat zadaná kritéria (ta se mohou mezi jednotlivými zdravotnickými pracovišti lišit), čtěte následující odstavce. V případě vážného zájmu si ale nezapomeňte zjistit podmínky, které má vámi vybraná klinika nastavené.
Program darování vajíček se řídí poměrně přísnými pravidly. Dárkyní může být pouze žena ve věku od 18 do 35 let s dobrým zdravotním stavem, pravidelným menstruačním cyklem a normální hodnotou BMI, v jejíž rodině se nevyskytují žádná dědičná a psychiatrická onemocnění a není nijak drogově závislá. V rámci dárcovství podstoupí kompletní krevní a genetické vyšetření a hormonální stimulace. Celý proces přípravy trvá 1-2 měsíce, samotný odběr vyžaduje krátkodobou anestezii, avšak pár hodin po zákroku je dárkyně z kliniky propuštěna.
Ačkoli je odběr vajíček regulérní lékařský zákrok, komplikace se při něm vyskytují velice zřídka. Zásluhu na tom má především série důkladných vyšetření, které musí žena před odběrem podstoupit a která ji případně z programu vyřadí. Tato vyšetření jsou tak zároveň dalším benefitem, kdy žena díky dárcovství vajíček může zjistit svůj zdravotní stav a predispozice k případným onemocněním do budoucna.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu