Nitroděložní tělísko je jedním z druhů nehormonální antikoncepce. Je vhodné pro ženy, jenž se chtějí dlouhodobě chránit před otěhotněním, ale přesto jednou chtějí mít dítě. Protože tato metoda neobsahuje estrogen, je vhodnou antikoncepcí i pro kojící matky a je možné ji zavést hned po šestinedělí. V případě, že ženy nechtějí a nebo nemohou brát hormonální antikoncepci, je tělísko vhodnou alternativou.
Z anglického názvu intrauterine device je nitroděložní tělísko taktéž známo pod zkratkou IUD. V České republice jde o velmi rozšířenou antikoncepční metodu, kterou roce 2013 užívalo 444,3 žen z tisíce žen ve fertilním věku.
Tělísko musí být do děložní dutiny zavedeno odborně, tedy lékařem - gynekologem, a to ambulantně bez použití anestezie. Tvar IUD záleží na tvaru děložní dutiny každé ženy individuálně a to hlavně z toho důvodu, aby bezpečně setrvalo ve své poloze a pozici. Proto je velikostí IUD hned několik. Lékař k zavedení používá trubičku, která vypadá jako dlouhé a tenké brčko a do které je tělísko před zavedením zasunuto.
Jakmile tělísko do dutiny zavede, trubičku vytáhne a silikonová vlákna, která vedou od konce tělíska do pochvy, zkrátí na délku cca 2 centimetrů. Těmito vlákny pak lékař tělísko z těla ženy snáze vyjme. Nejvhodnější dobou pro zavedení IUD je začátek menstruace2 nebo doba po skončení šestinedělí10, jedná-li se o ženy po porodu.
Na trhu jsou ale i taková tělíska, která jsou zařazena již v sekci hormonální nitroděložní antikoncepce a sice tělíska obsahující syntetický hormon. Takové tělísko mohou používat i mladé dívky, nejen ženy po porodu, protože není zatíženo vyšším rizikem zánětu dělohy.
Jednou z takových antikoncepcí je tělísko Mirena, které zahušťuje hlen děložního hrdla a znemožní tak spermiím oplodnit vajíčko. Zároveň tlumí a snižuje pohyblivost spermií v děloze a ve vejcovodech. Zabraňuje růstu děložní sliznice a nedochází tak k uhnízdění vajíčka. Mirena působí pouze v děloze a nijak výrazně neovlivňuje hormonální hladiny ženy.
Zdroj: commons.wikimedia.org
Tělísko funguje v děloze jako cizí těleso, které v ní vyvolává reakci uvolňování látek, které působí proti oplodněnému vajíčku a spermiím. Přitahuje tedy velké množství bílých krvinek, které se v děloze vrhají na postupující spermie směrem vzhůru. Zmíněný měděný drátek pak tyto účinky násobí, protože měď, která se z drátku uvolňuje, má toxický účinek na spermie a spolu s krvinkami jim brání v cestě pohlavním ústrojím ženy.
Tělísko nevyvolává včasný potrat, ale narušuje pohyb spermií a transport vajíčka, čímž snižuje schopnost spermiím oplodnit vajíčko. Má-li žena tělísko zavedeno více jak 5 let, je vhodné a doporučené tělísko vyjmout a vyměnit. Tato výměna probíhá ambulantně, během jedné návštěvy lékaře.
IUD se nejčastěji vyrábí z plastových hmot, které jsou doplněny měděným drátkem na zvýšení účinnosti tělíska. Někdy je tento drátek zlatý, stříbrný nebo ze slitiny zinku a stříbra. Takto vyrobené tělísko má různý tvar a zavádí se do dělohy. Většinou má ale tvar písmene T. Plastové hmoty jsou pro výrobu IUD nejvhodnější z toho důvodu, že umožňují deformaci tělíska, které tak projde děložním hrdlem jak při zavádění, tak při vytažení.
Mezi hlavní výhody tělísek s mědí patří jejich jednoduchost a hlavně jejich cena, která je nejnižší ze všech moderních antikoncepčních metod16. Podle druhu a typu vás tělísko a zavedení tělíska vyjde na 1000 - 5000 Kč. Tělíska ale nemají žádné zdravotní výhody, avšak se spekuluje o tom, že snižují pozdější rozvoj rakoviny děložní sliznice.
Za nevýhodu lze považovat zvýšení délky a intenzity menstruačního krvácení. Pokud jde o tělíska, která jsou s mědí, jsou menší, tak je tento vliv na krvácení méně výraznější.
Další nevýhodou je absence hormonů, které by chránily ženu před nádory a cystami vaječníků a záněty vnitřních rodidel. V případě používání IUD může dojít k mimoděložnímu těhotenství22, i když podle výzkumů se mimoděložní těhotenství neobjevuje více u žen, používajících IUD jako u žen bez jakékoli antikoncepce. Avšak v porovnání se správně vyvíjejícím se těhotenstvím, tedy nitroděložním těhotenstvím, je relativní výskyt mimoděložního těhotenství při užívání IUD zvýšen.
Za nevýhodu lze, i když velmi vzácně, považovat i poranění dělohy při zavádění a vyjmutí tělíska. Ojedinělými případy je i vypadnutí tělíska z dělohy.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu