Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko je jedním z druhů nehormonální antikoncepce. Je vhodné pro ženy, jenž se chtějí dlouhodobě chránit před otěhotněním, ale přesto jednou chtějí mít dítě. Protože tato metoda neobsahuje estrogen, je vhodnou antikoncepcí i pro kojící matky a je možné ji zavést hned po šestinedělí. V případě, že ženy nechtějí a nebo nemohou brát hormonální antikoncepci, je tělísko vhodnou alternativou.

Jaké výhody a nevýhody má nitroděložní tělísko?

Z anglického názvu intrauterine device je nitroděložní tělísko taktéž známo pod zkratkou IUD. V České republice jde o velmi rozšířenou antikoncepční metodu, kterou roce 2013 užívalo 444,3 žen z tisíce žen ve fertilním věku.

Zavedení nitroděložního tělíska

Tělísko musí být do děložní dutiny zavedeno odborně, tedy lékařem - gynekologem, a to ambulantně bez použití anestezie. Tvar IUD záleží na tvaru děložní dutiny každé ženy individuálně a to hlavně z toho důvodu, aby bezpečně setrvalo ve své poloze a pozici. Proto je velikostí IUD hned několik. Lékař k zavedení používá trubičku, která vypadá jako dlouhé a tenké brčko a do které je tělísko před zavedením zasunuto.

Jakmile tělísko do dutiny zavede, trubičku vytáhne a silikonová vlákna, která vedou od konce tělíska do pochvy, zkrátí na délku cca 2 centimetrů. Těmito vlákny pak lékař tělísko z těla ženy snáze vyjme. Nejvhodnější dobou pro zavedení IUD je začátek menstruace2 nebo doba po skončení šestinedělí10, jedná-li se o ženy po porodu.

Hormonální nitroděložní tělíska

Na trhu jsou ale i taková tělíska, která jsou zařazena již v sekci hormonální nitroděložní antikoncepce a sice tělíska obsahující syntetický hormon. Takové tělísko mohou používat i mladé dívky, nejen ženy po porodu, protože není zatíženo vyšším rizikem zánětu dělohy.

Jednou z takových antikoncepcí je tělísko Mirena, které zahušťuje hlen děložního hrdla a znemožní tak spermiím oplodnit vajíčko. Zároveň tlumí a snižuje pohyblivost spermií v děloze a ve vejcovodech. Zabraňuje růstu děložní sliznice a nedochází tak k uhnízdění vajíčka. Mirena působí pouze v děloze a nijak výrazně neovlivňuje hormonální hladiny ženy.

Druhy nitroděložních tělísek
Zdroj: commons.wikimedia.org

Jak IUD funguje?

Tělísko funguje v děloze jako cizí těleso, které v ní vyvolává reakci uvolňování látek, které působí proti oplodněnému vajíčku a spermiím. Přitahuje tedy velké množství bílých krvinek, které se v děloze vrhají na postupující spermie směrem vzhůru. Zmíněný měděný drátek pak tyto účinky násobí, protože měď, která se z drátku uvolňuje, má toxický účinek na spermie a spolu s krvinkami jim brání v cestě pohlavním ústrojím ženy.

Tělísko nevyvolává včasný potrat, ale narušuje pohyb spermií a transport vajíčka, čímž snižuje schopnost spermiím oplodnit vajíčko. Má-li žena tělísko zavedeno více jak 5 let, je vhodné a doporučené tělísko vyjmout a vyměnit. Tato výměna probíhá ambulantně, během jedné návštěvy lékaře.

Z čeho je IUD vyrobeno?

IUD se nejčastěji vyrábí z plastových hmot, které jsou doplněny měděným drátkem na zvýšení účinnosti tělíska. Někdy je tento drátek zlatý, stříbrný nebo ze slitiny zinku a stříbra. Takto vyrobené tělísko má různý tvar a zavádí se do dělohy. Většinou má ale tvar písmene T. Plastové hmoty jsou pro výrobu IUD nejvhodnější z toho důvodu, že umožňují deformaci tělíska, které tak projde děložním hrdlem jak při zavádění, tak při vytažení.

Výhody IUD

Mezi hlavní výhody tělísek s mědí patří jejich jednoduchost a hlavně jejich cena, která je nejnižší ze všech moderních antikoncepčních metod16. Podle druhu a typu vás tělísko a zavedení tělíska vyjde na 1000 - 5000 Kč. Tělíska ale nemají žádné zdravotní výhody, avšak se spekuluje o tom, že snižují pozdější rozvoj rakoviny děložní sliznice.

Nevýhody IUD

Za nevýhodu lze považovat zvýšení délky a intenzity menstruačního krvácení. Pokud jde o tělíska, která jsou s mědí, jsou menší, tak je tento vliv na krvácení méně výraznější.

Další nevýhodou je absence hormonů, které by chránily ženu před nádory a cystami vaječníků a záněty vnitřních rodidel. V případě používání IUD může dojít k mimoděložnímu těhotenství22, i když podle výzkumů se mimoděložní těhotenství neobjevuje více u žen, používajících IUD jako u žen bez jakékoli antikoncepce. Avšak v porovnání se správně vyvíjejícím se těhotenstvím, tedy nitroděložním těhotenstvím, je relativní výskyt mimoděložního těhotenství při užívání IUD zvýšen.

Za nevýhodu lze, i když velmi vzácně, považovat i poranění dělohy při zavádění a vyjmutí tělíska. Ojedinělými případy je i vypadnutí tělíska z dělohy.

Kdy IUD nepoužívat?

  • Má-li žena zhoubné onemocnění těla nebo děložního hrdla.
  • Je-li žena těhotná.
  • Prodělává-li žena infekci pohlavních orgánů a nebo má pohlavní chorobu.
  • V případě vrozené anomálie, či získané nemoci, která deformuje děložní dutinu, do které je tělísko zaváděno.
  • Pokud žena abnormálně děložně krvácí a nebo jí je diagnostikováno mimoděložní těhotenství22 v anamnéze.

Více o nitroděložním tělísku na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. http://gyn.cz/tree.php?up=186
  2. http://www.vitalia.cz/specialy/antikoncepce/nitrodelozni-telisko-s-postupnym-uvolnovani-hormonu-m...
  3. https://web.archive.org/web/20130925004617/http://www.antikoncepce.cz/antikoncepce/prehled-metod/...
  4. https://web.archive.org/web/20170227214430/http://www.kondice.cz/2012/05/antikoncepce-bez-hormonu...
  5. https://web.archive.org/web/20160902073005/http://www.abctehotenstvi.cz/txt/cesky-stale-casteji-s...

Hodnocení a zkušenosti s nitroděložním tělískem

Máš zkušenost s nitroděložním tělískem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
veruska007  14. srp 2018

Nehormonální nitroděložní tělísko

Nehormonální nitroděložní tělísko jsem měla 4 roky. Rok ho mám venku a konečně jsem se odhodlala sepsat svou zkušenost.

1. zavedení tělíska - bez jakékoli medikace či znecitlivění. Proběhlo v období těsně po šestinedělí, zavedení hodně bolelo, doktorce to moc nešlo, několikrát jí vypadly nástroje... ale přežít se to dalo. Špinila jsem mírně, asi týden, dva.

2. při sexu tělísko nijak nevadilo, v podstatě jsem o něm nevěděla

3. menstruace se mi výrazně zesílila, a zůstala silná i rok po odstranění tělíska. Zatímco dříve jsem měla menstruaci velmi slabou (stačila mi v pohodě intimka anebo tampon mini, délka byla 2, max. 4 dny), po zavedení tělíska menstruaci předcházelo minimálně 4 - 7 denní špinění a menstruce byla velice silná po 3 dny (to jsem běhala na záchod co hodinu a kolikrát mi protekl ten nejsilnější OB tampon i noční alwayska). Pak ještě cca 3 dny krvácení slabší a na konci pár dní špinění. Nicméně jsem si zvykla.

4. bohužel jsem po 4 letech od aplikace dostala akutní zánět dělohy, příčinou je dle lékařů právě nitroděložní tělísko (prý se to někdy stává). Do té doby jsem na záněty, výtoky, kvasinky, nic z toho nikdy netrpěla. Rozvoj zánětu a následné celkové sepse byl velmi prudký a měla jsem obrovské štěstí, že jsem to přežila - drobné následky mám dodnes.
Byla jsem v práci, jen odpoledne jsem se cítila unavenější. Cestou z práce jsem nakoupila a domů jsem přišla navečer unavená. Měla jsem zvýšenou teplotu a postupně mě trochu pobolívala záda, jako při MS. Jelikož jsme měli jet na dovolenou, nechala jsem se manželem odvézt pro jistotu na pohotovost. Z domu jsem odjížděla docela v pohodě, s teplotou okolo 38 st. Za půl hodiny u lékaře jsem měla horečku skoro 40 st. a poté stále stoupala. Ihned mi vzali krev na prokázání přítomnosti infekce - výsledky měly být do 2 h. Za 1,5h mě vzala doktorka dovnitř, bylo mi hrozně zle, přestávala jsem vnímat, v ordinaci jsem zkolabovala, sotva sestřička zavřela dveře. Prodělala jsem akutní zánět dělohy s celkovou sepsí. Půl roku jsem skoro nefungovala a teď, po roce, mi stále zůstaly nějaké drobnější následky. Lékaři říkali, že přijet o dvě hodiny později, tak tu nejsem. Zakázali mi jakékoli další nitroděložní tělísko, mám zákaz znovu otěhotnět (nutili mě do sterilizace, tu jsem zatím odmítla) a jelikož mi hůře zabírala antibiotika, tak mě strašili, že příště bych již podobnou infekci pravděpodobně nepřežila.

Když to shrnu, to tělísko mi za to opravdu nestálo.
6 lidí považuje za užitečné
lucy.l  16. říj 2015

MIRENA

Mirenu mám zavedenou 3,5 roku, minulý týden jsem zjistila, že jsem v 9tt, rozhodli jsme se, že si miminko necháme, na utz MIRENU nenašli, včera miminku bohužel přestalo tlouct srdíčko, udělali mi rtg a MIRENU našli v DUTINĚ BŘIŠNÍ! :(

V úterý mě čeká nástup do nemocnice, ve středu operace, pak samo neschopenka v práci, jizva, k tomu má fobie z nemocnic...

Jsem z toho hotová a opravdu všechny před tímhle varuji.
1stbarby  2. říj 2014

Multiload vs. Gynefix

Ahoj, mám 4letou zkušenost s Multiload a poměrně čerstvou cca 4 měsíční zkušenost s Gynefix.

Zavádění: Multiload vcelku v pohodě, chvilku bolest jako při silné MS, zavedeno cca 1 rok po přirozeném porodu. Gynefix výrazně horší - bylo to ovlivněno tím, že mi doktor předtím dělal stěry a krvácela jsem a on tam přes tu krev patrně moc dobře neviděl, ale Multiload mi tehdy zaváděl při MS a tudíž krev tenkrát byla také přítomna. Tak nevím. Trvalo to asi 15 minut a musela jsem v sobě mít kromě zrcadel také vaginální UTZ sondu, aby se ujistil alespoň na UTZ, že zavádí správně - dost nepříjemná zkušenost, musela jsem prodýchávat jako kontrakce. Gynefix zaveden 3 měsíce po porodu císařem.

Snášenlivost: Jak Multiload, tak Gynefix bez problémů - pár dní špinění, první den pobolívalo břicho, jinak v pohodě. Manžel si nikdy nestěžoval, že by při sexu něco nepříjemného cítil ;-)

Spolehlivost: Multiload 100%, Gynefix zatím neumím ohodnotit, teď mám 5 dní zpoždění MS, tak uvidíme, co z toho bude. Vím, že otěhotnět se dá i přes NT...

Vytahování: Multiload opět asi půl minuty bolest jako při silné MS - a to se má vytahovat při MS a já byla mimo ni. Gynefix zatím neumím ohodnotit.

Za sebe musím říct, že příště půjdu opět do Multiload, za prvé s ním mám veskrze pozitivní zkušenosti a za druhé je cena výrazně jinde (Multiload cca 1.100, Gynefix 4.500) . Gynefix jsem teď zvolila kvůli tomu, že je menší a tudíž i zavádění mělo být méně bolestivé. No, ne vždycky se zadaří :-)
1 člověk považuje za užitečné
odvarkova  19. říj 2013

DANA

Ahojky.
Mám DANU a otěhotněla jsem, už podruhé. První těhu přes tělísko se skončilo samo v 7tt. Nyní čekám miminko na konci února. Tělísko je tam pořád s miminkem, ale zatím je vše v pořádku bez potíží. Pro mě nitroděložní tělíska končí. Horší je, co si dám teď za antikoncepci, protože druhého syna mám přes HA. I přesto, že už jsme další dítě nechtěli, se moc těšíme a připravujeme na dalšího člena rodiny.
2 lidé považují za užitečné
adelasv  24. srp 2013

Gynefix

Ahoj holky,
i já se přidávám se svojí pozitivní zkušeností s Gynefixem.
Po porodu jsem užívala HA (cca 3-4 roky), ale podvědomě cítila, že to není dobrý (silné bolesti hlavy čím dál častěji, postupem času permanentně špatná nálada, váha letěla nahoru, zhoršená pleť - je mi 38, takže žádná puberťačka, nateklé nohy, naprostá nechuť k sexu....), problémy se zhoršovaly, zkoušela jsem i změnu (náplasti, prášky), ale zlepšení nenastalo, tak padlo rozhodnutí, ne HA!
Nad tělískem jsem trochu váhala, mít něco v sobě zavedeného, divný pocit, ale někdo žije třeba se šroubama v noze, tak jsem to překousla.
Zavedení Gynefixu - nic příjemného, ale třeba oproti porodu je to několikavteřinová záležitost.
Sestřička mi dala na zavedení do konečníku uvolňující čípek, po 15min jsme šli na to, uchycení do dělohy není tak hrozný, takový silnější bodnutí, bolestivé bylo spíš to, co bylo pak, tah, tlak až do bolesti, ale přežila jsem to.
Po zavedení krvácení asi jeden den, pak jen 2-3 dny špinění, manžel o ničem neví, teda vlastně ví, protože se okamžitě po vysazení HA vrátila chuť na sex!
MS normální a i jinak se cítím naprosto úžasně, teď už vím, že HA v mém případě už více nepřipadá v úvahu, ale je to samozřejmě čistě individuální záležitost! ;-)
6 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce