Náhradní (surogátní) mateřství, nebo-li náhradní matka je lékařem doporučeno ženám, které nemůžou odnosti vlastní dítě. Tato léčba je doporučena ženám, které operačním zákrokem přišly o dělohu, anebo jejich děloha nebyla vyvinuta, aby odnosila dítě.
Při zákroku je embryo biologické matky a biologického otce vloženo do dělohy náhradní matky, která dítě celé těhotenství24 odnosí a poté porodí29. Léčba surogátního mateřství je hrazena zdravotními pojišťovnami podle stejných pravidel, jako léčba IVF5.
Pojem náhradní matka zákon v České republice nijak neupravuje, tzn. že náhradní mateřství není dovoleno ani zakázáno. Pro biologické rodiče je období náhradního mateřství obdobím velké a dlouhé nejistoty. Žádná předem podepsaná dohoda mezi biologickými rodiči a náhradní matkou nezavazuje náhradní matku po porodu dítě svěřit do péče biologickým rodičům. Zároveň soud není povinen žádosti o osvojení dítěte biologickými rodiči do své péče vyhovět. Pronájem dělohy, jak se náhradnímu mateřství laicky říká, je bezplatné, avšak prokazatelné náklady v těhotenství a při porodu (oblečení, vitamíny, cvičení) jsou náhradní matce uhrazeny. Náhradní matkou se může stát i rodinný příslušník nebo někdo z blízkých osob biologickému páru.
Uznání otcovství je doloženo prohlášením náhradní matky a biologického otce. Po porodu platí, že matkou dítěte je náhradní matka, která dítě porodila. Biologičtí rodiče musí po porodu podat žádost na osvojení dítěte do své péče.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu