Ženám, které nechtějí podpstoupit klasickou léčbu IVF5 je doporučována léčba minimální stimulace buď bez podpory hormonální léčby nebo s podporou léků Clomiphen citrátu (Clostilbegyt). Minimální stimulaci se může také říkat IVF soft, Přirozený cyklus, Soft protokol nebo IVF Lite. Při minimální stimulaci je odebíráno pouze 2-6 vajíček. Oplození vajíček je prováděno metodou ICSI2 popř. PICSI1. Růst folikul se sleduje pomocí ultrazvuku, tzv. folikulometrie2.
Minimální stimulace je v praxi využívána v těchto případech:
Výhody minimální stimulace
- Minimální zátěž pro pacientku: pacientka nedostává žádné léky nebo jen velmi malé množství s minimem nežádoucích účinků. Většinou stačí 2 - 3 folikulometrie a 1 odvěr krve v rámci hormonálního monitoringu.
- Minimální riziko komplikací při odběru oocytů: Odsátí obsahu jednoho folikulu je časově nenáročný a minimálně bolestivý výkon s minimálními nároky na anestezii. Jednoduchost výkonu snižuje také výskyt komplikací při výkonu na minimum.
- Skoro žádné riziko ovariálního hyperstimulačního syndromu, hlavně jeho závažných forem
- Minimální riziko vícečetného těhotenství: vyplývá z výhod transferu jednoho embrya. Vícečetné těhotenství je rizikové pro matku i pro plody.
- Minimální až nulová potřeba zamražování vajíček nebo embryí : představuje tak alternativu i pro páry, pro které je zamražování filozoficky nepřípustné.
- Nižší cena cyklu pro pacientku: Náklady na léky jsou výrazně nižší, popřípadě nulové v porovnání s jinými stimulačními protokoly, což se odrazí také v celkové ceně za cyklus.
Nevýhody minimální stimulace
Hlavní nevýhodou přirozeného cyklu IVF je jeho nízká úspěšnost.
Příčiny nízké úspěšnosti
- nepodaří se získat oocyt, resp. embryo
- nekvalitní endometrie
- neúspěch jediného výkonu, znamená neúspěch celého cyklu
Více o minimální stimulace na modrykonik.cz
Použité zdroje
- http://www.reprofit.cz/ivf/aternativy-ivf-nativ-minimalni-stimulace
- http://www.doktori.sk/index.php?go=medicinsky-o-neplodnosti/clanky&news=3